Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Ukraińscy jeńcy wracają do domu. Nagranie archiwalne
Ukraińscy jeńcy wracają do domu. Nagranie archiwalne Sztab koordynacyjny do spraw zajmowania się jeńcami/Facebook
wideo 2/4
Ukraińscy jeńcy wracają do domu, wśród nich Maksym Kołesnikow Sztab koordynacyjny do spraw zajmowania się jeńcami/Facebook

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 478 dni. Specjalna sprawozdawczyni ONZ do spraw tortur, Alice Jill Edwards alarmowała, że rosyjskie wojsko na Ukrainie dopuszcza się "powszechnego "stosowania fizycznych i psychicznych tortur wobec cywilów i jeńców wojennych. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Około stu rosyjskich żołnierzy zginęło w miejscowości Kreminna w ostrzale ze strony wojsk ukraińskich. Rosjanie zostali zgromadzeni w jednym miejscu, by wysłuchać przemówienia dowódcy - podał amerykański Instytut Badań nad Wojną, powołując się na rosyjskich blogerów wojskowych. Ukraińskie wojska miały ostrzelać zgrupowanie wroga z wyrzutni rakietowych HIMARS.

> Specjalna sprawozdawczyni ONZ do spraw tortur, Alice Jill Edwards alarmowała, że rosyjskie wojsko na Ukrainie dopuszcza się "powszechnego "stosowania fizycznych i psychicznych tortur wobec cywilów i jeńców wojennych.

> Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar opublikowała zdjęcia bojowego wozu piechoty Bradley po trafieniu z rosyjskiej wyrzutni Grad. Malar napisała, że "ukraińska załoga bezpiecznie się ewakuowała, a kierowca mechanik ugasił pożar. Skutkiem zdarzenia jest lekkie zranienie jednego z żołnierzy".

> Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi przybył do okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - poinformował ukraiński operator energii jądrowej Enerhoatom.

> Hiszpania wyśle ​​Ukrainie 20 pojazdów opancerzonych i 4 czołgi Leopard 2A4, a także zorganizuje szpital wojskowy - oświadczyła minister obrony Hiszpanii Margarita Robles na posiedzeniu Grupy Kontaktowej do spraw Obrony Ukrainy w formacie Rammstein, poinformowała Ukraińska Prawda.

> Spór właściciela Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna z ministrem Siergiejem Szojgu zbliża się do krytycznego momentu - ocenia brytyjskie ministerstwo obrony. Powodem jest wymóg, by członkowie grup najemniczych podpisywali kontrakty bezpośrednio z resortem obrony w Moskwie.

> Ukraina powinna otrzymać rosyjskie aktywa w charakterze reparacji za rosyjską agresję - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do projektu ustawy amerykańskich senatorów w tej sprawie.

> Rosja planuje przyjęcie przepisów, które pozwolą na przejmowanie aktywów "nieposłusznych" zachodnich firm i utrudnią im opuszczenie kraju. Ma to być odwetem za amerykańskie i europejskie sankcje nałożone po inwazji na Ukrainę - poinformował "Financial Times".

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook