Sukcesy Ukraińców na południu. "Straty wroga sięgnęły niemal dwóch kompanii"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Sobota jest 493. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Siły ukraińskie na południu kraju poczyniły postępy w ciągu ostatniej doby, a Rosjanie stracili tam - licząc zabitych i rannych - blisko dwie kompanie - poinformował w sobotę dowódca zgrupowania wojsk Tauryda. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy oraz sytuację w Rosji.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 3:07

 • 2:37

  Systemy obrony powietrznej odpierają w niedzielę nad ranem rosyjski atak rakietowy na Kijów - poinformowały ukraińskie siły lotnicze na Telegramie.

  Dla Kijowa i obwodu kijowskiego, a także dla kilku obwodów środkowej i wschodniej Ukrainy ogłoszono ok. 2 nad ranem czasu lokalnego (1 czasu polskiego) w nocy z soboty na niedzielę alarm ostrzegający przed atakami z powietrza.

 • 1:38

  40 pracowników ambasady Federacji Rosyjskiej w Bukareszcie odleciało w sobotę wieczorem do Moskwy, po tym jak władze rumuńskie zażądały zredukowania personelu tej placówki dyplomatycznej w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę i pogorszeniem relacji bilateralnych.

  Stołeczna telewizja TVR podała, że w gronie osób, które po decyzji rumuńskich władz musiały opuścić ambasadę w Bukareszcie, było 11 dyplomatów oraz 29 pracowników administracyjno-technicznych.

 • 0:54

  Tereny kontrolowane przez Rosję.

 • 0:27

  Sobotnia wizyta premiera Hiszpanii Pedro Sancheza w Ukrainie i spotkanie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

  Premier Hiszpanii Pedro Sanchez z wizytą w Ukrainie

  Wizyta hiszpańskiego premiera w Ukrainie

 • 20:48

  W rejonie trzech wsi w okupowanej części obwodu chersońskiego Rosjanie prowadzą akcję pacyfikacyjną: przeszukują domy i maltretują mieszkańców - podała w sobotę agencja Ukrinform, powołując się na miejscowy ruch oporu Atesz.

  Miejscem tych działań są wsie: Radensk, Wełyki Kopani i Tarasiwka, leżące na lewym (wschodnim) brzegu Dniepru. Wojskowi rosyjscy wraz z kolaborantami prowadzą rewizje, sprawdzają telefony komórkowe mieszkańców, biją ich i maltretują. Powodem tych działań jest aktywność ruchu partyzanckiego, w szczególności w Tarasiwce - oświadczył Atesz w komunikacie na Telegramie.

 • 20:48

  Ukraina. Tajna wizyta szefa CIA. Władze ujawniły mu cele kontrofensywy - donosi "Washington Post"

 • 19:21

  Zbrojny bunt przywódcy Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna pokazał destrukcyjny wpływ wojny w Ukrainie na sytuację wewnętrzną w Rosji - powiedział dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej William Burns. Jak dodał, niezadowolenie rosyjskiego społeczeństwa stwarza dla CIA "szansę, która zdarza się raz na pokolenie", by zwerbować nowych szpiegów.

  Bunt Grupy Wagnera w Rosji. Dyrektor CIA: stoimy przed szansą, która zdarza się raz na pokolenie

 • 18:05

  Grupa Wagnera - likwidacja oddziałów, rozkaz Szojgu - podał Ukrinform

 • 16:50

  Siły ukraińskie na południu kraju poczyniły postępy w ciągu ostatniej doby - poinformował w sobotę gen. Ołeksandr Tarnawski, dowódca zgrupowania wojsk Tauryda.

  "Siły obrony na kierunku taurydzkim (zaporoskim-red.) odniosły sukcesy i idą naprzód" - napisał generał na serwisie Telegram. "Straty wroga sięgnęły niemal dwóch kompanii" - dodał, wyjaśniając, że chodzi o zabitych i rannych.

  Dowódca wyliczył także zniszczony w ciągu ostatniej doby rosyjski sprzęt wojskowy, m.in. systemy rakietowe i haubice samobieżne. "Zniszczono również cztery magazyny amunicji" - dodał.

 • 16:29

  Ukraina znajdzie się w centrum wszystkich dyskusji w Unii Europejskiej - zapowiedział w sobotę w Kijowie premier Hiszpanii Pedro Sanchez, którego kraj objął 1 lipca półroczne przewodnictwo w UE. Sanchez zapowiedział także pomoc finansową dla walczącej Ukrainy.


  "Dziś jest pierwszy dzień przewodnictwa Hiszpanii w Radzie Europejskiej. W ciągu najbliższych kilku miesięcy osiągniemy postęp w kwestiach, które są ważne dla przyszłości Unii. Ukraina będzie oczywiście w centrum wszystkich naszych dyskusji"

  Sanchez zapowiedział, że Madryt wkrótce przekaże Kijowowi nowe uzbrojenie, w szczególności - cztery czołgi Leopard, jak również szpital z wyposażeniem chirurgicznym, co powinno pomóc Ukrainie w leczeniu rannych cywilów i wojskowych na linii frontu.

 • 15:05

  Ministerstwo sprawiedliwości Rosji rozszerzyło swoją listę "agentów zagranicznych" o m.in. korespondenta estońskiego nadawcy publicznego Aleksieja Gorpiczenko oraz znanego rosyjskiego muzyka rockowego Borysa Griebienszczikowa - podały telewizja ERR oraz niezależny rosyjski portal Meduza.

  Griebienszczikow został wpisany na listę za organizowanie poza krajem koncertów, z których środki przeznaczał na pomoc Ukrainie oraz antywojenne przemówienia - poinformowała Meduza. Cytowane przez portal ministerstwo zaznaczyło, że muzyk żyje obecnie poza Rosją.

  Na listę dodano też - poza estońskim korespondentem - dziennikarza Andrieja Karaulowa, byłego głównego rabina Moskwy Pinchasa Goldschmidta, moskiewskiego polityka samorządowego Andrieja Morewa, deputowanego w radzie miasta Moskwy Michaiła Timonowa, organizację Anglo-American School of Moscow oraz dwa portale. Wszystkie osoby i podmioty oskarżono o krytykowanie rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, szerzenie "fałszywych" informacji i otrzymywanie zagranicznego wsparcia.

 • 14:33

  Ołeh Biłecki o sytuacji w Ukrainie. Relacja z 1 lipca

 • 14:29

  Wołodymyr Zełenski podziękował premierowi Hiszpanii Pedro Sanchezowi za złożenie wizyty w Ukrainie.

  "Panie Premierze, dziękuję za tak ważną wizytę i wsparcie naszego narodu! Niezwykle symboliczne jest to, że wizyta ta odbywa się pierwszego dnia hiszpańskiej prezydencji w UE. Nie można sobie wyobrazić naszego wspólnego europejskiego domu bez Ukrainy, bez naszej odwagi i zaangażowania na rzecz wolności i sprawiedliwości" - napisał Zełenski na Twitterze

  Pedro Sanchez przybył w sobotę rano do Kijowa, by – jak poinformował – spędzić pierwszy dzień przewodnictwa swego kraju w Radzie Unii Europejskiej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

 • 13:34

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił nowy pakiet sankcji, które objęły 190 osób fizycznych i 291 podmiotów prawnych. Na liście znaleźli sie głównie obywatele Rosji oraz rosyjskie firmy. Sankcjami objęta została także gruzińska linia lotnicza Georgian Airways, która wznowiła loty do Federacji Rosyjskiej - donosi agencja Nexta TV.

 • 12:20

  Rosja, która obecnie nie prowadzi zmasowanych ataków rakietowych na Ukrainę, najprawdopodobniej gromadzi zasoby do nowego uderzenia – wynika z wypowiedzi rzecznika ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurija Ihnata.

  "Wróg najwyraźniej coś gromadzi, robi zapasy do realizacji bardziej podstępnych planów. Można tylko przypuszczać, co dzieje się w ich umysłach po wydarzeniach, które miały miejsce w Federacji Rosyjskiej" – oświadczył wojskowy w ukraińskiej telewizji.

  Ihnat ocenił, że Rosjanie zaczynają otrząsać się po zeszłotygodniowym buncie przywódcy najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna.

  Rzecznik lotnictwa Ukrainy wskazał, że wojska rosyjskie nadal atakują jego kraj samolotami, używając kierowanych bomb lotniczych.

 • 12:01

  Ukraiński sztab opublikował najnowsze dane dotyczące strat okupantów na froncie. W ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili między innymi 530 żołnierzy oraz czołg.

 • 11:52

  Rosyjscy blogerzy wojskowi informują, że siły rosyjskie, mimo znacznych strat, nie były w stanie wyprzeć około 70 ukraińskich żołnierzy z ufortyfikowanych pozycji pod wschodnim przęsłem położonego w pobliżu Chersonia mostu Antonowskiego nad Dnieprem – czytamy w najnowszym raporcie amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW).

 • 11:04

  Jest mało prawdopodobne, by siły rosyjskie przeprowadziły atak terrorystyczny w okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, ale po wysadzeniu zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce nie można tego wykluczyć – napisał w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

  Analitycy ISW ocenili wcześniej, że siły rosyjskie nie byłyby w stanie kontrolować konsekwencji "celowego wypadku" w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i że taki wypadek mógłby pogorszyć zdolność Rosji do umocnienia okupacji południowej Ukrainy, ponieważ część regionu byłaby niezdatna do zamieszkania i nienadająca się do zarządzania.

  "Jednakże zniszczenie przez Rosję zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce miało również negatywny wpływ na siły rosyjskie i stąd nie można wykluczyć ewentualnych rosyjskich planów sabotażu w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej" – zauważył ISW.

 • 10:12

  Premier Hiszpanii Pedro Sanchez przybył w sobotę rano do Kijowa.

  "Chciałem, żeby pierwszy akt hiszpańskiego przewodnictwa w Radzie UE odbył się w Ukrainie razem z prezydentem Zełenskim" - napisał na Twitterze.

 • 10:00

  W piątek z Ukrainy do Polski przyjechało 33 tys. osób, a z Polski do Ukrainy wyjechało 32,5 tys. osób – podała Straż Graniczna.


 • 9:53

  Na wschodnim brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim nasiliły się walki między wojskami ukraińskimi a rosyjskimi, choć utrudniają je skutki zniszczenia tamy w Kachowce na początku czerwca - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że od około 23 czerwca siły ukraińskie niemal na pewno wznowiły rozmieszczanie żołnierzy na wschodnim brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim, w pobliżu zrujnowanego mostu Antonowskiego, a walki na wschodnim brzegu nasiliły się od 27 czerwca.

  Dodano, że broniące się siły rosyjskie obejmują elementy 7. Dywizji Gwardii Powietrzno-Szturmowej, wchodzącej w skład Grupy Sił Dniepr. Walka wokół podejścia do mostu jest prawie na pewno utrudniana przez powódź, zniszczenia i resztki błota po zawaleniu się tamy w Kachowce w dniu 6 czerwca. W ostatnich tygodniach Rosja najprawdopodobniej przesunęła elementy Grupy Sił Dniepr broniące brzegu Dniepru do wzmocnienia sektora Zaporoża - dodał brytyjski resort obrony.

 • 9:35

  W rosyjskiej armii, która okupuje część ukraińskich terytoriów, zwiększa się liczba żołnierzy odmawiających uczestniczenia w walkach oraz dezercji – poinformował w porannym raporcie z frontu Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 • 8:54

  Dyrektor CIA William Burns odbył na początku czerwca tajną wizytę do Ukrainy, w czasie której władze w Kijowie ujawniły mu strategię odbicia terytoriów okupowanych przez Rosję i rozpoczęcia do końca roku negocjacji zawieszenia broni z Moskwą - podał dziennik "Washington Post".

 • 7:03

  Jeśli Jewgienij Prigożyn rzeczywiście pozostanie bezpieczny na Białorusi, z pewnością będzie to duży cios w wizerunek Putina - powiedział PAP rosyjski politolog Iwan Fomin, ekspert amerykańskiego think-tanku CEPA.

  Dodał też, że bunt Prigożyna pokazuje, że rosyjski reżim jest znacznie mniej stabilny i może zawieść w krytycznej sytuacji.

 • 6:12

  Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

 • 5:44

  U wielu osób rannych podczas wojny toczącej się w Ukrainie odkryto bakterie wyjątkowo oporne na antybiotyki – podało czasopismo "Lancet Infectious Diseases".

 • 4:43

  "Stosunek do wagnerowców na froncie ukraińskim uległ zasadniczej zmianie. Według szacunków zachodniego wywiadu z Prigożynem na Białoruś pojechało nie więcej niż tysiąc jego najemników, a inni są zmuszeni podpisywać kontrakty z ministerstwem obrony Rosji. Zgodnie z rozkazem Szojgu z 25 czerwca rozpoczęła się likwidacja Grupy Wagnera na tymczasowo okupowanych terenach obwodów donieckiego i zaporoskiego" – podał Ukrinform.

  Agencja zaznacza, że z wagnerowców tworzone są osobne oddziały szturmowe "szwadronów samobójców", które wysyłane są w celu odzyskania utraconych przez Rosjan pozycji. Według Ukrinformu Kreml ma zamiar przejąć kontrolę nad "imperium Prygożyna" w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

 • 4:11

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 3:51

  Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow powiedział, że ewentualny atak terrorystyczny Rosji na okupowaną elektrownię atomową w Zaporożu zostanie uznany za "użycie broni jądrowej przeciwko ludności cywilnej".

  - Dlatego będziemy bardzo uważnie obserwować, jeśli nie daj Boże tak się stanie, jaka będzie reakcja świata na te wydarzenia - powiedział Daniłow w Radiu Swoboda. Dodał, że światowa reakcja na wysadzenie zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce "nie była proporcjonalna do wielkości ataku terrorystycznego, którego doznała Ukraina".

 • 3:14

  Odbudowa zniszczonego przez rosyjski ostrzał domu w Charkowie

  Odbudowa zniszczonego przez rosyjski ostrzał domu w Charkowie

  Odbudowa zniszczonego przez rosyjski ostrzał domu w Charkowie

 • 2:49

  Z najemników formacji Grupa Wagnera Jewgienija Prigożyna są tworzone oddziały szturmowe "samobójców", wysyłane do odbicia pozycji, opuszczonych przez armię rosyjską - relacjonuje Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji, działające przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

  "Na tymczasowo okupowanych terytoriach obwodu donieckiego i zaporoskiego rozpoczęła się fizyczna likwidacja najemników Grupy Wagnera. Taki rozkaz wydał minister obrony Sergiej Szojgu dzień po nieudanym buncie Prygożyna" - informuje centrum.

 • 2:38

  Ukraińska pisarka Wiktoria Amelina została poważnie ranna podczas niedawnego ostrzału Kramatorska. Lekarze walczą o jej życie - poinformował PEN Ukraina (ukraińska organizacja PEN Clubu).

  Amelina od początku inwazji rosyjskiej dokumentowała zbrodnie wojenne i podróżowała na tereny blisko linii frontu, gdzie m.in. pracowała z dziećmi - podał PEN Ukraina. "Dzięki jej staraniom odnaleziony został dziennik Wołodymyra Wakułenki, ukraińskiego pisarza zabitego przez Rosjan w Iziumie. Dziennik ten opublikowano i jest on świadectwem rosyjskich zbrodni wojennych. Teraz Wiktoria sama stała się ofiarą zbrodni wojennej. Lekarze walczą o jej życie" - czytamy w oświadczeniu.

  Wcześniej, w czwartek przedstawicielka PEN Ukraina Tetiana Teren poinformowała, że Amelina została ranna i jest w szpitalu. Poprosiła przyjaciół pisarki, by "podtrzymać ją myślami i modlitwą".

 • 2:22

  Nowe zdjęcia satelitarne byłej jednostki wojskowej we wsi Cel pod Osipowiczami na Białorusi potwierdzają tworzenie tam obozu polowego, być może dla rosyjskiej Grupy Wagnera. Na kadrach widać obiekty podobne do namiotów - podały niezależne media białoruskie i BBC.

  Zdjęcia satelitarne z 27 czerwca, które otrzymała BBC Verify, świadczą o pojawieniu się w jednostce obiektów przypominających namioty bądź inne struktury o tym kształcie - wskazuje BBC. Jak zauważa, na wcześniejszych zdjęciach z 19 czerwca widać w większości pusty teren na terenie jednostki wojskowej.

  Baza wojskowa na Białorusi na zdjęciach satelitarnych z 14 i 27 czerwca 2023 roku

 • 1:56

  Pod Bachmutem znajduje się zgrupowanie wojsk rosyjskich w liczbie do 50 tysięcy ludzi. Nie są to najemnicy z Grupy Wagnera, a oddziały powietrznodesantowe i piechoty - poinformował rzecznik wschodniego zgrupowania wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty.

  - Jest tam dość mocne zgrupowanie wroga: do 50 tysięcy (ludzi), ponad 300 czołgów, ponad 330 systemów artyleryjskich i 140 systemów rakietowych - powiedział Czerewaty.

 • 1:45

  25 żołnierzy rosyjskiej jednostki Sztorm Z zostało zamkniętych w piwnicy po pobycie w szpitalu - poinformował niezależny kanał Ostorożno Nowosti, który powstał po inwazji Rosji na Ukrainę.

  Rosja. Kanał Ostrożno Nowosti: żołnierze z jednostki Sztorm Z trafili ze szpitala do piwnicy

 • 0:57

  Ukraińska kontrofensywa postępuje wolniej od oczekiwań, ale stopniowo posuwa się naprzód - powiedział przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów generał Mark Milley. Dodał jednocześnie, że podobnie było z lądowaniem aliantów w Normandii, które zakończyło się sukcesem.

  - Wojna na papierze i prawdziwa wojna do dwie różne rzeczy. W prawdziwej wojnie ludzie giną. Prawdziwi ludzie są w tych pojazdach, prawdziwe ciała są rozrywane przez materiały wybuchowe - powiedział Milley podczas wystąpienia w National Press Club w Waszyngtonie. - Więc jeśli komputer mówi ci, że to pójdzie szybko, prawdziwa wojna może to trochę spowolnić (...). Dlatego nie zaskakuje mnie, gdy to (ofensywa) idzie wolniej, niż ludzie się spodziewali - dodał.

  Jak wyznał, on sam przewidywał, że ofensywa potrwa "6-8-10 tygodni", że będzie bardzo trudna i "bardzo, bardzo krwawa".

 • 0:47

  Na wschodzie Ukrainy, gdzie Rosjanie koncentrują wysiłki wokół Bachmutu, Łymanu i Marjinki, trwają ciężkie walki. Na południu Rosjanie starają się nie dopuścić do postępów sił ukraińskich - podał w komunikacie sztab generalny armii ukraińskiej.

  "Przeciwnik nadal koncentruje główne wysiłki na kierunkach łymańskim, bachmuckim i marjińskim. Na kierunkach zaporoskim i chersońskim koncentruje się głównie na niedopuszczeniu do postępów naszych wojsk" - informuje sztab. Rosjanie ostrzelali ogniem artyleryjskim 40 miejscowości na południu kraju.

  Sztab zapewnił, że próby natarcia podjęte przez Rosjan w rejonie Bachmutu (miejscowości Bohdaniwka i Chromowe) były bezskuteczne. W wyniku rosyjskich ostrzałów artyleryjskich w ciągu minionej doby ucierpiało kilkanaście miejscowości wokół Bachmutu.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: RFE/RL/SERHII NUZHNENKO / Reuters / Forum

Tagi:
Raporty: