Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 493 dni. Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow powiedział, że ewentualny atak terrorystyczny Rosji na okupowaną elektrownię atomową w Zaporożu zostanie uznany za "użycie broni jądrowej przeciwko ludności cywilnej". Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Rozkazem ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu na okupowanych terytoriach obwodów donieckiego i zaporoskiego rozpoczęła się likwidacja oddziałów najemniczej Grupy Wagnera - poinformowała agencja Ukrinform.

> Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow powiedział, że ewentualny atak terrorystyczny Rosji na okupowaną elektrownię atomową w Zaporożu zostanie uznany za "użycie broni jądrowej przeciwko ludności cywilnej".

> 25 żołnierzy rosyjskiej jednostki Sztorm Z zostało zamkniętych w piwnicy po pobycie w szpitalu - poinformował niezależny kanał Ostorożno Nowosti, który powstał po inwazji Rosji na Ukrainę. Udostępnił też nagranie, na którym wojskowi skarżą się na "nieznośne warunki przetrzymywania".

> Pod Bachmutem znajduje się zgrupowanie wojsk rosyjskich w liczbie do 50 tysięcy ludzi; nie są to najemnicy z Grupy Wagnera, a oddziały powietrznodesantowe i piechoty - poinformował rzecznik wschodniego zgrupowania wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty.

> Ukraińska pisarka Wiktoria Amelina została poważnie ranna podczas niedawnego ostrzału Kramatorska i lekarze walczą o jej życie - poinformował PEN Ukraina (ukraińska organizacja PEN Clubu). W ocenie organizacji ostrzał Kramatorska można uznać za zbrodnię wojenną.

> Szef najemniczej formacji Grupa Wagnera Jewgienij Prigożyn poinformował szefów swojego holdingu medialnego Patriot, że firma zostanie zlikwidowana - napisał niezależny portal Meduza, powołując się na własne źródła. Portal przypomina, że w składzie holdingu działała "fabryka trolli".

> Nowe zdjęcia satelitarne byłej jednostki wojskowej we wsi Cel pod Osipowiczami na Białorusi potwierdzają tworzenie tam obozu polowego, być może dla rosyjskiej Grupy Wagnera; na kadrach widać obiekty podobne do namiotów - podały w piątek niezależne media białoruskie i BBC.

> Ukraińska kontrofensywa postępuje wolniej od oczekiwań, ale stopniowo posuwa się naprzód - powiedział przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark Milley. Dodał jednocześnie, że podobnie było z lądowaniem aliantów w Normandii, które zakończyło się sukcesem.

> Zachowania prezydenta Rosji Władimira Putina, który w środę miał odwiedzić Dagestan, nie pasowały do jego dotychczasowego wizerunku, co może świadczyć o tym, że podczas ostatnich wystąpień publicznych pojawiał się jego sobowtór - pisze portal amerykańskiego tygodnika "Newsweek", opierając się o oceny ekspertów. Inną możliwością - zaznacza jeden z analityków - może być jednak chęć "poprawy medialnego wizerunku" przez Putina.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP