Ukraina: Trzy okrągłe stoły. I starczy?

[object Object]
Na Ukrainie odbyły się dotychczas trzy okrągłe stołytvn24
wideo 2/24

Przeprowadzenie na Ukrainie kolejnego okrągłego stołu jedności narodowej nie jest planowane przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi – poinformowało w czwartek źródło w rządzie Ukrainy, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina.

- Przed wyborami okrągły stół nie jest planowany – przekazało źródło w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina.

Mediator z ramienia Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) podczas tych spotkań, niemiecki dyplomata Wolfgang Ischinger wyraził w czwartek przekonanie, że przed wyborami warto przeprowadzić jeszcze jeden okrągły stół jedności narodowej. - Przeprowadziłbym jeszcze jeden okrągły stół jutro albo pojutrze – oświadczył na briefingu w Kijowie. Ocenił przy tym pozytywnie wyniki dotychczasowych spotkań.

Trzy okrągłe stoły

Do tej pory odbyły się na Ukrainie trzy okrągłe stoły, zainicjowane przez p.o. prezydenta Ołeksandra Turczynowa i premiera Arsenija Jaceniuka w celu rozwiązania konfliktu na Ukrainie. Pierwszy odbył się 14 maja w Kijowie, drugi - 17 maja w Charkowie na wschodzie kraju, a trzeci – 21 maja w Mikołajowie na południu.

8 maja we wspólnym oświadczeniu Turczynow i Jaceniuk powiadomili o zamiarze organizowania okrągłych stołów w udziałem członków rządu, deputowanych, kandydatów na prezydenta, szefów administracji obwodowych i samorządów, naukowców, przedstawicieli organizacji religijnych, środowisk biznesowych oraz organizacji społecznych i międzynarodowych. Moderatorami podczas tych spotkań są dwaj byli prezydenci Ukrainy: Leonid Krawczuk i Leonid Kuczma.

Szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Deszczyca zapowiadał, że spotkania okrągłego stołu będą kontynuowane także po niedzielnych wyborach prezydenckich. Przedmiotem obrad ma być między innymi reforma konstytucji, reforma samorządowa oraz walka z korupcją.

Autor: pk//gak / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości