Ukraińcy liczą głosy. Sługa Narodu może rządzić sama

Świat

Aktualizacja:

Sługa Narodu prowadzi w głosowaniu na listy partyjne i zwycięża w okręgach jednomandatowych - podała agencja Interfax-Ukraina. Partia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego może utworzyć pierwszą w historii tego kraju jednopartyjną większość parlamentarną.

Ukraińcy w niedzielę wybierali 225 deputowanych z list partyjnych według ordynacji proporcjonalnej i 199 w okręgach jednomandatowych w ordynacji większościowej.

"Według stanu z godziny 9 w poniedziałek (godzina 8 w Polsce) przedstawiciele Sługi Narodu mogą liczyć na zwycięstwo w 115-120 okręgach jednomandatowych. Według wstępnych obliczeń z list partyjnych partia ta otrzyma 121 mandatów, co pozwoli na utworzenie frakcji składającej się z ponad 226 deputowanych" - przekazała agencja Interfax-Ukraina.

W parlamencie ukraińskim formalnie zasiada 450 posłów, jednak wyborów nie przeprowadzono na zaanektowanym przez Rosję Krymie oraz w zajętej przez prorosyjskich separatystów części Donbasu na wschodzie kraju.

W nowej Radzie Najwyższej będzie zasiadać w związku z tym jedynie 424 deputowanych.

Ponad 40 procent głosów dla partii Zełenskiego

Wcześniej w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy podliczyła ponad 43 procent głosów, oddanych w wyborach, potwierdzając, że do Rady Najwyższej wchodzi pięć ugrupowań politycznych. Po przeliczeniu protokołów, które CKW otrzymała w formie elektronicznej, pierwsze miejsce w głosowaniu na listy partyjne utrzymuje Sługa Narodu, którą poparło 42,3 procent wyborców. Prorosyjska Opozycyjna Platforma-Za Życie zdobyła 12,7 procent głosów, Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko - niewiele ponad 8 procent, Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki - 8,7 procent, zaś Głos muzyka rockowego Swiatosława Wakarczuka – 6,3 procent. Inne partie, które startowały w wyborach, nie pokonały obowiązującego na Ukrainie 5-procentowego progu wyborczego.

Wybory parlamentarne na UkrainiePAP

Autor: akw\mtom / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty: