TVN24 | Świat

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka: Rosjanie wywieźli ponad 800 tysięcy osób, w tym ponad 150 tysięcy dzieci

TVN24 | Świat

Autor:
akr//now
Źródło:
PAP
Orłow: około 40 tysięcy Ukraińców deportowano na teren Rosji
Orłow: około 40 tysięcy Ukraińców deportowano na teren RosjiTVN24 BiS
wideo 2/21
TVN24 BiSOrłow: około 40 tysięcy Ukraińców deportowano na teren Rosji

Według rosyjskich mediów, żołnierze agresora wywieźli z Ukrainy ponad 800 tysięcy osób, z czego ponad 150 tysięcy to dzieci - przekazała Ludmyła Denisowa, ukraińska rzeczniczka praw człowieka. Dodała, że w sobotę pierwszych siedmiu Ukraińców zostało uwolnionych z obozu dla deportowanych i przewiezionych do Estonii.

"Niemal codziennie media kraju-okupanta, powołując się na informacje rosyjskich urzędników wysokiej rangi, donoszą o wywiezieniu z Ukrainy naszych obywateli. Według ich danych na 16 kwietnia przemieszczono już 808 tys. osób, z czego 153 tys. to dzieci" - oznajmiła na Telegramie ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa, którą zacytowała agencja Ukrinfom.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Denisowa: siedmiu Ukraińców z obozu dla deportowanych zostało przewiezionych do Estonii

Dodała, że w zeszłym tygodniu skontaktowali się z nią wolontariusze z Rosji, którzy widzieli trzy obozy dla osób deportowanych z Ukrainy w obwodzie penzeńskim na południe od Moskwy.

"Odwiedzili jeden z takich obozów, gdzie przebywało wówczas ponad 400 osób - głownie kobiety i 147 dzieci w różnym wieku, w tym niemowlęta. Nasi obywatele byli w bardzo trudnej sytuacji i przygnębieni, nie mieli ubrań, jedzenia, środków higieny, bo zabrali ich z Mariupola prosto ze schronu" - przekazała Denisowa.

Zaznaczyła, że dzięki współpracy między innymi z rosyjskimi wolontariuszami i konsulatem Estonii dzień wcześniej pierwszych siedmiu Ukraińców z jednego z tych obozów zostało przewiezionych do miasta Narwa w Estonii i jest im udzielana pomoc. Dodała, że znajdujący się w Rosji Ukraińcy, którzy nie wiedzą, jak wrócić do kraju, mogą skorzystać z przejścia granicznego w Narwie, gdzie pomogą im ukraińscy konsulowie i miejscowa ludność.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości