Ukraiński wywiad: rosyjscy okupanci osobom naruszającym godzinę policyjną grożą rozstrzelaniem

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 146 dni. W obwodzie chersońskim na południu Ukrainy okupacyjne rosyjskie władze wprowadzają coraz bardziej represyjne zarządzenia wobec miejscowej ludności. Osobom naruszającym zasady godziny policyjnej grozi rozstrzelanie na miejscu - powiadomił we wtorek ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj napisał, że na okupowanych terenach Rosjanie zabierają do wojska "każdego, kogo widzą", w tym kryminalistów. W nocy wojska rosyjskie zbombardowały rejon Odessy. Spadło sześć pocisków, co najmniej sześć osób - w tym dziecko - jest rannych. Relacja na żywo w tvn24.pl. 

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:17

  Zapraszamy do relacji:

  Ukraina - Rosja. Relacja na żywo (środa 20 lipca 2022)

 • 4:05

  Rosyjskie siły kontynuowały ataki naziemne na wschód od Siewierska i odniosły częściowy sukces w atakach naziemnych na wschód od miasta Bachmut - przekazał Instytut Studiów nad Wojną. Rosyjskie siły przeprowadziły operacje bojowe mające na celu utrzymanie okupowanych linii w kierunku Charkowa. ISW zwrócił uwagę, że w Rosji narasta presja na określenie operacji w Ukrainie jako wojny i przeprowadzenie powszechnej mobilizacji i dążenie do osiągnięcie celów terytorialnych.

 • 3:15

  Reżim prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro zaproponował władzom państw Unii Europejskiej możliwość dostaw ropy naftowej w związku z nasilającym się kryzysem energetycznym na świecie.

  Uważany za prawą rękę Nicolasa Maduro wiceszef rządzącej krajem Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli (PSUV) Diosdado Cabello wskazał, że władze Wenezueli dostrzegają, iż część państw Europy ma obecnie problemy z dostępem do ropy naftowej, które władze w Caracas mogłyby rozwiązać. Zaznaczył, że kłopoty te wynikają z sankcji nałożonych na Rosję po inwazji tego kraju na Ukrainę.

 • 2:23

  W Białym Domu doszło do spotkania pierwszej damy Ukrainy Ołeny Zełenskiej i żony prezydenta USA, Jill Biden. Jak podał Biały Dom, rozmowy dotyczyły pomocy humanitarnej dla Ukrainy oraz ścigania sprawców rosyjskich zbrodni wojennych.

  Ołena Zełenska spotkała się z prezydentem USA Joe Bidenem i pierwszą damą Jill Biden

 • 1:02

  Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym na Hostomel

 • 0:05

  Rosjanie przygotowują grunt pod aneksję ukraińskich terytoriów i na terenach, które kontrolują instalują swoje nielegalne władze - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Zapowiedział też, że w tym tygodniu USA ogłoszą kolejne dostawy systemów HIMARS dla Ukrainy.

 • 23:33

  Ponownie wzywamy do bezwarunkowego i natychmiastowego uwolnienia trzech pracowników misji OBWE na Ukrainie, którzy są przetrzymywani na terenach Donbasu niekontrolowanych przez rząd w Kijowie - zaapelowali szef polskiego MSZ, przewodniczący OBWE Zbigniew Rau oraz sekretarz generalna OBWE Helga Schmid.

 • 22:39

  Ukraina przygotowuje się do zniszczenia, z pomocą otrzymywanej z Zachodu broni, rosyjskiej Floty Czarnomorskiej i odzyskania Krymu - powiedział we wtorek w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "The Times" wiceminister obrony tego kraju Wołodymyr Hawryłow.


  "Prędzej czy później będziemy mieć wystarczające zasoby, aby zaatakować Rosję na Morzu Czarnym i na Krymie. Krym jest terytorium Ukrainy, dlatego każdy cel tam jest dla nas uzasadniony" - powiedział Hawryłow, który podczas wizyty w Wielkiej Brytanii obserwuje odbywające się tam szkolenia ukraińskich wojsk. "(Rosja) musi zapłacić za swoją agresję"

 • 22:11

  28-letni były szwedzki oficer, który pracował dla lotnictwa w Uppsali, poległ na froncie w rejonie Doniecka na wschodzie Ukrainy - potwierdziły we wtorek szwedzkie siły zbrojne. Informację o śmierci byłego wojskowego podała wcześniej telewizja SVT.

 • 22:11

  Państwo ukraińskie znajdzie każdego rosyjskiego zbrodniarza winnego terroru wobec Ukraińców - zapowiedział we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym wieczorem nagraniu.

  - Każdego dnia okupanci dają kolejne podstawy do uznania Rosji za państwo terrorystyczne - powiedział Zełenski na nagraniu. Poinformował, że minionej nocy siły rosyjskie ostrzelały siedmioma rakietami Kalibr wioskę w obwodzie odeskim na południu kraju. Zaznaczył, że ostrzał nie miał sensu z wojskowego punktu widzenia, był to "po prostu terror". Sześć osób zostało rannych, w tym dziecko.

  W ciągu minionej doby armia rosyjska ostrzelała obwód dniepropietrowski, charkowski, Mikołajów, Kramatorsk, Słowiańsk, Toreck i inne miasta Donbasu. - Wielu zabitych, wielu rannych - przekazał prezydent. Ostrzelano też przygraniczny region obwodu sumskiego. - W zajętej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i w Enerhodarze są nowe fakty terroru wobec pracowników i miejscowej ludności - poinformował prezydent.

  Zapowiedział, że państwo ukraińskie "znajdzie każdego rosyjskiego zbrodniarza winnego terrorowi wobec Ukraińców"

  Zelenskiy / Official

  Окупанти здійснили ракетний удар по селу в Одеській області – сім ракет «Калібр» проти звичайного села. І куди ж вони влучили? Ферма, що не працює, сільські будинки, прибудинкові споруди, ліцей і Будинок культури. Ось такі мішені в російських крилатих ракет. І якими ж треба бути ганчірками, щоб виконувати команди на такі ракетні удари по мирних селах і містах! Навіть риби й рапани в Чорному морі мають більше гідності, ніж офіцери російського флоту. Триває оновлення силової вертикалі держави. Сьогодні призначив нових очільників обласних управлінь Служби безпеки України в Закарпатській, Полтавській, Сумській, Дніпропетровській та Харківській областях. Звільнив одного із заступників голови СБУ. Вдячний членам конкурсної комісії з обрання керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури за фіналізацію конкурсу. Рішення про переможця затверджено.

 • 20:30

  Ciała dwóch mężczyzn wydobyto spod gruzów domu mieszkalnego zniszczonego we wtorek w rosyjskim ostrzale Słowiańska w obwodzie donieckim Ukrainy - poinformowały służby ratunkowe. Akcję ratunkową zakończono.

  Wskutek ostrzałów zapalił się samochód osobowy i zawaliła konstrukcja domu mieszkalnego. Pod gruzami znaleziono i wydobyto ciała dwóch mężczyzn - czytamy w komunikacie Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

 • 20:03

  Węgry zgadzają się, by przez ich terytorium transportowana była pomoc, jaką inne kraje świadczą Ukrainie, w tym pomoc wojskowa – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Węgier Levente Magyar we wtorek we Lwowie na spotkaniu z merem tego miasta Andrijem Sadowym.

  - Jesteśmy porażeni tym, co się tu dzieje, naprawdę wam współczujemy. Przez ostatnie 200 lat trzykrotnie walczyliśmy z Rosją. Były to boje śmiertelne. W odróżnieniu od wielu zachodnich partnerów odczuliśmy na własnej skórze, czym jest opór wobec tego wielkiego, wschodniego państwa. Jednocześnie zaznaczam, że Węgry nie będą dostarczać broni – takie jest nasze stanowisko. Państwa trzecie mogą jednak korzystać z naszego terytorium - powiedział Magyar, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

 • 20:02

  Niemiecka opozycja ostro krytykuje zmniejszającą się pomoc militarną RFN dla Ukrainy, mimo powtarzanych przez kanclerza Olafa Scholza zapewnień o wsparciu. Przez ostatni miesiąc dostarczono niewiele, w większości drobny sprzęt i elementy uzbrojenia – pisze we wtorek portal dziennika „Welt” po analizie rządowych danych.

 • 19:34

  Obywatele Ukrainy stracili prawo własności w odniesieniu do nieruchomości w okupowanym przez siły rosyjskie Mariupolu - poinformował we wtorek Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera tego miasta na południowym wschodzie Ukrainy.

 • 18:22

  Do powstrzymania sił rosyjskich Ukraina potrzebuje ok. 50 systemów HIMARS, a do przeprowadzenia skutecznej kontrofensywy - ok. 100 - powiedział we wtorek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, występując za pomocą wideołącza na debacie zorganizowanej w Waszyngtonie przez think tank Atlantic Council. Ukraina potrzebuje też pojazdów opancerzonych - dodał.


 • 18:19

  W ramach walki z kolaborantami Mikołajów na południu Ukrainy zostanie zamknięty na kilka dni - poinformował szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim, cytowany we wtorek przez Unian.

  - To ci, którzy są tu od dawna, mają jakąś ideę. Ci, którzy są zdesperowani albo nie myślą o skutkach, albo chcieli zarobić. To pojedyncze przypadki, ale każdy taki przypadek niesie za sobą potencjalne ofiary, kiedy zaczynają obserwować miejsca rozlokowania wojskowych, obrony przeciwlotniczej itd. - powiedział Kim.

  Jak zaznaczył, chce to zjawisko zdusić w zarodku. - Mamy w planach działania dotyczące godziny policyjnej (...) Zamkniemy miasto na kilka dni, przejdziemy się po domach i wykryjemy tych niedobrych ludzi - dodał gubernator.

 • 17:14

 • 15:59

  - Nie możemy zapominać o współodpowiedzialności białoruskiego reżimu za rosyjską wojnę na Ukrainie. Musimy pracować nad przygotowaniem i zatwierdzeniem następnej tury sankcji wobec Białorusi - powiedział szef łotewskiej dyplomacji Edgars Rinkeviczs, cytowany przez portal informacyjny LSM.

  Opowiedział się za kontynuowaniem wsparcia dla Ukrainy, zwłaszcza w postaci pomocy wojskowej.

  - Jeśli chodzi o międzynarodowe starania na rzecz wznowienia eksportu zbóż z Ukrainy, pod uwagę muszą być brane ukraińskie interesy i względy bezpieczeństwa. Rosja musi zadośćuczynić Ukrainie za wszystkie szkody spowodowane przez agresję, w tym za zniszczenie ukraińskiej gospodarki i infrastruktury - oznajmił minister.

 • 15:17

  W poniedziałek rosyjscy okupanci siłą odebrali przepustki dwóm pracownikom Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy i weszli do strefy promieniowania, lekceważąc wszelkie normy i procedury bezpieczeństwa - poinformował we wtorek na Telegramie ukraiński koncern Enerhoatom.

  Jak powiadomiono w komunikacie Enerhoatomu, okupanci nie posiadali na sobie żadnej odzieży ochronnej.

 • 15:09

  W rosyjskich obozach filtracyjnych przetrzymywanych jest ponad 10 tys. mieszkańców Mariupola - powiedział we wtorek Wadym Bojczenko, lojalny wobec Kijowa mer tego miasta na południowym wschodzie Ukrainy.

  Bojczenko poinformował, że cywile są przetrzymywani w obozach w samym Mariupolu i poza miastem. - To urzędnicy, pracownicy miejscy, których aresztowali okupanci, wysłali za kraty i poddają (ich) torturom - podkreślił mer na konferencji prasowej.

  - Mamy informację o tym, że jeden z urzędników nie wytrzymał tortur i zmarł w więzieniu. Rosjanie naciskają na mieszkańców Mariupola, by współpracowali z nimi, ale mieszkańcy się nie zgadzają - powiedział Bojczenko, cytowany przez Suspilne.

  We wrześniu okupacyjne siły mogą zacząć rozdawać mieszkańcom paszporty rosyjskie i kierować ich na front - dodał.

  Rosyjscy żołnierze w Ukrainie. Zdjęcie ilustracyjne

 • 14:54

  Rosyjska armia ostrzelała we wtorek Słowiańsk na wschodzie Ukrainy. Są ranni, pod gruzami budynków są ludzie - poinformował mer tego miasta w obwodzie donieckim Wadym Lach.

  "Niestety Słowiańsk znowu ostrzelano. Uszkodzono domy prywatne. Pod gruzami są ludzie. Są ranni" - napisał mer w mediach społecznościowych.

 • 14:20

  W obwodzie chersońskim na południu Ukrainy okupacyjne rosyjskie władze wprowadzają coraz bardziej represyjne zarządzenia wobec miejscowej ludności. Osobom naruszającym zasady godziny policyjnej grozi rozstrzelanie na miejscu - powiadomił we wtorek na Facebooku ukraiński wywiad wojskowy (HUR), który opublikował ostatnie zarządzenia kolaboracyjnych władz obwodu, a także rejonu kachowskiego.

  W dokumentach surowo zabrania się m.in. "dyskredytowania organów władzy Federacji Rosyjskiej" i jakiejkolwiek "działalności ekstremistycznej", która jest bardzo szeroko interpretowana. W ramach tej definicji mieści się m.in. organizowanie wszelkich zgromadzeń bez zezwolenia okupacyjnej administracji, noszenie "nazistowskiej symboliki" (prawdopodobnie rozumianej jako symbolika ukraińska – red.) oraz "stwarzanie innego rodzaju zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego".

  Z kolei w rejonie kachowskim podjęto decyzję o wzmocnieniu kontroli mieszkańców, polegającym na bardziej dokładnym sprawdzaniu przepustek pod kątem "ewentualnego uczestnictwa (osób fizycznych) w aktach terroryzmu".

  Jak zagroził szef samozwańczej administracji regionu chersońskiego Wołodymyr Saldo, osoby naruszające nowe zarządzenia mogą zostać "przymusowo wysiedlone poza granice obwodu". Władze z nadania Moskwy miały też dać mieszkańcom zajętych terenów 72 godziny na ewentualny wyjazd na okupowany przez Rosję Krym. Zapowiedziano, że później nie będzie już takiej możliwości.

  Chersoń, rosyjscy żołnierze

 • 14:15

  Co najmniej jedna osoba zginęła we wtorek w wyniku ataku lotniczego Rosjan na centrum Kramatorska w obwodzie donieckim – podały lokalne władze.

  "Głośne wybuchy w Kramatorsku – Rosjanie uderzyli w centrum miasta. Według wstępnych ustaleń – pociskami lotniczymi. Jak dotąd wiadomo o jednym zabitym cywilu" – powiadomił we wtorek Pawło Kyryłenko, szef władz obwodu.

 • 13:44

  Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przegłosowała usunięcie ze stanowiska szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Iwana Bakanowa oraz dymisję prokurator generalnej Iryny Wenediktowej – informują ukraińskie media, powołując się na deputowanych.

  O dymisje wnioskował w parlamencie prezydent Wołodymyr Zełenski.

 • 12:34

  "Odbyła się kolejna operacja przekazania ciał poległych wojskowych. Ukraina sprowadziła ciała 45 swoich obrońców" - podała służba prasowa ministerstwa reintegracji terytoriów czasowo okupowanych.

 • 11:28

  Obywatel Rosji przebywający na Ukrainie, który współpracował z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa i rozpowszechniał w mediach propagandę Kremla, został skazany na siedem lat pozbawienia wolności - poinformowały ukraińska Prokuratura Generalna i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

 • 10:23

  Lekarka, która 14 lipca odniosła ciężkie obrażenia w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na centrum Winnicy, zmarła w szpitalu. To już 25. ofiara śmiertelna tego ataku.

 • 9:18

  Na okupowanych terenach obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy Rosjanie zabierają do wojska "każdego, kogo widzą" - powiadomił szef władz obwodu Serhij Hajdaj. Jego zdaniem, władze okupacyjne wabią ludzi rzekomo korzystnymi ofertami pracy, a na front idą nawet kryminaliści.

  Według niego mężczyźni są "zwabiani na korzystne oferty pracy". "Stanowisko jest jedno, a pretendentów wielu, a więc jest także wielu zmobilizowanych. Na front są wysyłani nawet ludzie, skazani za przestępstwa kryminalne" - napisał urzędnik.

 • 9:08

  Wobec narastających braków kadrowych na Ukrainie rosyjskie dowództwo stoi przed dylematem, czy dodatkowe siły wysyłać do kontynuowania ofensywy w Donbasie, czy do obrony przed ukraińskimi kontratakami - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Rosja nadal angażuje w ofensywę w Donbasie nominalnie sześć odrębnych armii. W pełnej sile, przed inwazją, formacje te były tworzone dla około 150 tysięcy osób. W ostatnich tygodniach, podejmując działania ofensywne w jednym sektorze, Rosja często operowała w zgrupowaniach wielkości kompanii, liczących około 100 żołnierzy. Od początku inwazji Rosja ma trudności z utrzymaniem skutecznej ofensywnej siły bojowej i problem ten będzie prawdopodobnie narastał" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  "Oprócz radzenia sobie z poważnymi brakami kadrowymi, rosyjscy planiści stoją przed dylematem pomiędzy wysłaniem rezerw do Donbasu a obroną przed ukraińskimi kontratakami w południowo-zachodnim sektorze Chersonia. Deklarowanym najbliższym politycznym celem Rosji jest zajęcie całego obwodu donieckiego. Chociaż Rosja może nadal uzyskiwać kolejne zdobycze terytorialne, jej tempo operacyjne i tempo posuwania się naprzód będzie prawdopodobnie bardzo powolne bez znaczącej przerwy operacyjnej na reorganizację i odnowę" - dodano.

 • 8:46

  Minionej doby w walkach z siłami ukraińskimi zginęło na południu 65 rosyjskich żołnierzy, zniszczono też kolejne dwa składy amunicji i sprzętu wroga - podała agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.


  Rosjanie stracili na froncie południowym również mobilny system komunikacji Redut-2US oraz 11 pojazdów opancerzonych i innych - napisano w komunikacie.

  Siły zbrojne Ukrainy uderzyły w rosyjski skład broni i sprzętu oraz magazyn amunicji w okolicach Nowej Kachowki, a także w skład amunicji w pobliżu Berysława w obwodzie chersońskim. Cele zostały zniszczone, a dokładne straty zadane Rosjanom w tych atakach są obecnie określane - przekazał Ukrinform.

 • 7:39

  Żołnierze narodowości "niesłowiańskich" są bez skrupułów rzucani do najbardziej ryzykownych walk przez rosyjskie dowództwo, dlatego narasta wśród nich niezadowolenie – informuje we wtorek rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 • 7:11

  Zniszczenia po rosyjskim ataku w Mikołajowie

 • 5:52

  Minister skarbu USA Janet Yellen powiedziała podczas wizyty w Korei Południowej, że Stany Zjednoczone wyciągną surowe konsekwencje wobec krajów, które "łamią międzynarodowy porządek gospodarczy". - Integracja gospodarcza została uzbrojona przez Rosję – powiedziała, wzywając wszystkie odpowiedzialne kraje do zjednoczenia się w opozycji do wojny Rosji na Ukrainie.

 • 5:31

  Sześć osób, w tym dziecko, zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na rejon Odessy - poinformował we wtorek nad ranem rzecznik administracji obwodu odeskiego Serhij Bratczuk.

  Jak informuje portal Ukraińska Prawda, Rosjanie w nocy wystrzelili siedem pocisków manewrujących Kalibr na rejon Odessy znad Morza Czarnego - jeden został zestrzelony przez obronę przeciwlotniczą, pozostałe sześć trafiło w jedną z wiosek. Na powierzchni 300 metrów kwadratowych wybuchł pożar, który został ugaszony.

  "W wyniku uderzenia zapaliły się trzy domy prywatne i dwa budynki gospodarcze. Uszkodzonych zostało także kilka posesji prywatnych, samochody, szkoła, dom kultury" - oświadczył na Telegramie Bratczuk.

  Okręt "Wysznij Wołoczok" wystrzeliwuje rakietę typu "Kalibr"

 • 4:18

  Instytut Studiów nad Wojną: spotkanie rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu z dowódcą grupy wschodniej generałem Rustamem Muradowem potwierdza ocenę ISW, że Moskwa nada priorytet przejęciu miejscowości Siewiersk i Bachmut przed atakiem na Słowiańsk.

 • 4:18

  Rzecznik obwodowej wojskowej administracji Serhij Bratczuk poinformował o rosyjskim ataku rakietowym na Odessę. "Terrorystyczny kraj 'tradycyjnie' atakuje cywilów. Trwa operacja ratunkowa" – napisał w Telegramie.

 • 4:18

  Żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska spotkała się w poniedziałek w Waszyngtonie z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem - poinformował rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Jak pisze agencja AP we wtorek Zełenska ma spotkać się z Jill Biden, a w środę ma przemawiać w Kongresie USA.

 • 4:17

  - Rosyjskie siły skoncentrowane nieopodal Charkowa nie są obecnie wystarczające do tego, by przypuścić kolejny szturm na miasto; oddziały wroga nie zdołały tam dokonać istotnych postępów nawet po zmobilizowaniu rezerw - ocenił ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow, cytowany przez agencję UNIAN.

 • 4:17

  Wolontariusze odbudowują szkołę podstawową w Hostomelu

  Wolontariusze odbudowują szkołę podstawową w Hostomelu

  Wolontariusze odbudowują szkołę podstawową w Hostomelu

 • 4:16

  Przetasowania wewnątrz ukraińskiego rządu nie wpłyną na wymianę informacji wywiadowczych z Ukrainą - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Skomentował w ten sposób zwolnienie szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i prokurator generalnej ze względu na zdrady popełniane przez podległych im pracowników.

 • 4:16

  Sytuacja na froncie jest trudna, napięta, ale całkowicie pod kontrolą – oświadczył naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy gen. Walerij Załużny.

 • 4:16

  Rosyjscy okupanci wywożą każdego miesiąca z obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy około 100 tysięcy ton zboża; rolnicy dostają ultimatum - albo sprzedadzą zboże po cenie kilkakrotnie niższej niż rynkowa, albo ich gospodarstwo zostanie zajęte - poinformował rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Alexander Reka / TASS / Forum

Tagi:
Raporty: