Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy: zemścimy się za każdego zabitego lub okaleczonego rodaka

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 156 dni. Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny zadeklarował, że rosyjscy zbrodniarze, którzy w makabryczny sposób mordują ukraińskich jeńców, nie zaznają spokoju nigdzie na świecie. Pełniący obowiązki szefa władz obwodu chersońskiego Dmytro Butrij powiadomił, że rosyjscy okupanci uruchomili przeprawę promową przez Dniepr w pobliżu uszkodzonego przez ukraińskie wojska mostu Antonowskiego pod Chersoniem. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia w Ukrainie.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:40

 • 4:20

  Instytut Studiów nad Wojną: Ukraiński ruch oporu poinformował, że władze okupacyjne Jednej Rosji opuściły Chersoń. Spotkanie w ramach imprezy "Jesteśmy razem z Rosją" zostało odwołane, przełożone lub cieszyło się małym zainteresowaniem.

 • 3:30

  Federalna Agencja ds. Sieci już wkrótce stanąć może w obliczu trudnej decyzji: które branże będą jako pierwsze pozbawione gazu z powodu rosyjskiej wojny – pisze w piątek "Der Spiegel".

 • 2:28

  Do Polski pociągiem ewakuacyjnym przyjechało kolejnych 31 rannych ukraińskich żołnierzy. Trafili oni do polskich szpitali - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

  W czwartek, 14 rannych żołnierzy z Ukrainy przyjechało specjalnym pociągiem medycznym do Katowic. Karetkami zostali przetransportowani do różnych szpitali w woj. śląskim na leczenie. Wcześniej, 18 lipca, do Polski dotarła grupa 32 rannych żołnierzy z Ukrainy. Ich transport i rozmieszczenie w 11 polskich szpitalach był pierwszym zadaniem zrealizowanym przez Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej.

 • 1:34

  Mamy wystarczające dowody na to, że była to zaplanowana zbrodnia - powiedział w piątek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odnosząc się do śmierci kilkudziesięciu ukraińskich jeńców wojennych w tzw. obozie filtracyjnym w Ołeniwce na terytorium samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.

 • 22:59

  Nie zapadły jeszcze żadne konkretne decyzje w sprawie ewentualnej podróży papieża Franciszka na Ukrainę - powiedział szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Paul Gallagher podczas papieskiej podróży po Kanadzie.

 • 22:35

  Ukraińskie struktury siłowe oraz rzecznik praw człowieka wezwali w Narody Zjednoczone oraz Czerwony Krzyż do natychmiastowej reakcji na zabicie ukraińskich jeńców wojennych w tzw. obozie filtracyjnym w Ołeniwce na terytorium samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.

  Jeńcy zginęli w precyzyjnym ostrzale przeprowadzonym przez siły rosyjskie - informowała wcześniej ukraińska armia.

 • 22:18

  Nie zapadły jeszcze żadne konkretne decyzje w sprawie ewentualnej podróży papieża Franciszka na Ukrainę - powiedział PAP szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Paul Gallagher podczas papieskiej podróży po Kanadzie.

 • 21:22

  Rosja prowadzi co najmniej 18 "obozów filtracyjnych" na okupowanych terytoriach Ukrainy, gdzie przetrzymywani żołnierze i cywile są poddawani groźbom, torturom, a nawet egzekucjom - powiedział wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu.

  Jak powiedział oficjel podczas briefingu prasowego poświęconego sytuacji w Ukrainie, w prowadzonych przez Rosję obozach dochodzi do tortur, gwałtów i egzekucji.

 • 20:51

  Ukraiński sąd wydał nakaz przejęcia towaru z syryjskiego statku Laodicia, który w czwartek zadokował w porcie w libańskim Trypolisie - poinformowała ukraińska ambasada w Bejrucie. Kijów twierdzi, że na pokładzie jednostki znajduje się jęczmień i mąka, skradzione przez Rosjan w Ukrainie.

 • 20:11

  Rosyjscy zbrodniarze, którzy w makabryczny sposób mordują ukraińskich jeńców, nie zaznają spokoju nigdzie na świecie. Zemścimy się za każdego zabitego lub okaleczonego rodaka - zadeklarował naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.

  "Rosja to państwo terrorystyczne. Okrucieństwa popełniane przez wrogów na naszych jeńcach wywołują wściekłość. (...) W przeciwieństwie do rosyjskich złoczyńców przestrzegamy norm międzynarodowego prawa humanitarnego. Jednocześnie zrobimy wszystko, co możliwe i niemożliwe, aby ukarać winnych zbrodni na naszych braciach, siostrach i ludności cywilnej" - napisał.

 • 20:06

 • 20:00

  Ukraińscyprzesiedleńcy stworzyli w Tarnopolu na zachodzie Ukrainy chór Bayraktar i jeżdżą po obwodzie tarnopolskim, zbierając fundusze na samolot bezzałogowy – powiedziała założycielka klubu, w którym ćwiczy chór, Zoriana Hucuł portalowi Suspilne.

 • 19:35

  Ukraińscy partyzanci podpalili uprawy zbóż w pobliżu okupowanego przez Rosjan Mariupola, żeby ziarno nie mogło zostać zebrane przez wroga. Pożar objął tereny w pobliżu rosyjskich magazynów amunicji, fortyfikacji i pól minowych - poinformował lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

 • 19:18

  Siły ukraińskie zlikwidowały rosyjską grupę zwiadowczą w okolicy wioski Szczuriwka w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Wojska ukraińskie zmusiły też do wycofania się rosyjską grupę zwiadowczą w pobliżu Werchniokamjanskiego w obwodzie donieckim oraz odparły szturmy wojsk rosyjskich na kierunku awdijiwskim - czytamy dalej w komunikacie.

 • 19:12

  Rosja nie może być traktowana jako wiarygodny partner i trudno ufać w jej szczerość w obliczu ataków na Odessę - powiedział ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa dotyczącym porozumienia w sprawie odblokowania eksportu ukraińskiego zboża drogą morską.

 • 19:11

  Polska nie jest w stanie przewieźć takiej ilości ukraińskiego zboża, jaką chciałyby kupić Afryka Północna i Bliski Wschód. Możemy pomóc w niewielkim wymiarze w tranzycie – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

 • 18:36

  Atak na tzw. obóz filtracyjny w Ołeniwce, w którym zginęło kilkudziesięciu ukraińskich jeńców, został przeprowadzony przez rosyjską prywatną firmę wojskową, znaną jako grupa Wagnera, na zlecenie jej właściciela, oligarchy Jewgienija Prigożyna - powiadomił ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

 • 18:36

  W Europie jest jeden podżegacz wojenny, to Putin, nie są nimi ludzie, którzy wspierają innych w walce o wolność - mówił niemiecki minister gospodarki Robert Habeck w Bayreuth w Bawarii podczas dialogu obywatelskiego.

  Niektóre ze zgromadzonych osób - oburzone inflacją i kryzysem energetycznym - powitało ministra gwizdami i plakatami określającymi go jako "podżegacza wojennego" - napisał "Die Welt".

 • 18:29

  Siły rosyjskie przerzucają sprzęt wojskowy przez okupowany Melitopol w obwodzie zaporoskim w kierunku Chersonia i Krymu – poinformował mer Melitopola Iwan Fedorow w ukraińskiej telewizji.

  Według niego od wtorku przez Melitopol przemieszczają się codziennie dwie-trzy kolumny sprzętu wojskowego po 20-30 sztuk każda. Są to m.in. czołgi, wozy bojowe i transportery opancerzone. W czwartek widziano w mieście ostatni model systemu rakietowego Buk-M2.

 • 17:49

  W niektórych wsiach w rejonie berysławskim obwodu chersońskiego na południu Ukrainy, gdzie trwają walki z rosyjskimi wojskami, nie ocalał ani jeden dom. Ludzie chowają się w piwnicach, a najbardziej odważni uciekają pieszo lub przez zaminowaną rzekę - zaalarmował p.o. szefa regionalnych władz Dmytro Butrij.

 • 17:37

  Stany Zjednoczone mają informacje, że urzędnicy administracji prezydenta Rosji nadzorują i koordynują działanie "obozów filtracyjnych" na okupowanych terytoriach Ukrainy - powiedziała ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield. Jak dodała, w obozach dzieci oddzielane są od swoich rodzin i wywożone potem w głąb Rosji.

 • 17:07

  Rosyjscy okupanci uruchomili przeprawę promową przez Dniepr w pobliżu uszkodzonego przez ukraińskie wojska mostu Antonowskiego pod Chersoniem. Najeźdźcy przerzucają tą drogą swój sprzęt wojskowy - powiadomił na Telegramie p.o. szefa władz obwodu chersońskiego Dmytro Butrij.

  "Okupacyjne władze zapewniały (mieszkańców - red.), że z przeprawy będzie można korzystać bezpłatnie, lecz świadkowie donoszą, że kurs w jedną stronę kosztuje 250 hrywien (ponad 30 złotych - red.)" - dodał.

 • 17:06

  Zarejestrowano już ponad 5600 zgłoszeń dotyczących deportowania ukraińskich dzieci do Rosji – poinformowała wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Kateryna Pawliczenko na briefingu prasowym.

  Jak podkreśliła, rzeczywista liczba ukraińskich dzieci uprowadzonych do Rosji najprawdopodobniej jest wyższa.

 • 16:19

  Około 40 osób poniosło śmierć w rosyjskim ataku na tzw. obóz filtracyjny w Ołeniwce na terenie samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) – poinformowała ukraińska prokuratura generalna na Telegramie.

 • 16:09

  W atakach na ukraińską infrastrukturę krytyczną rosyjscy hakerzy korzystają ze wsparcia Chin, Iranu i Korei Północnej, dlatego musimy skoordynować nasze wysiłki na rzecz skuteczniejszej walki z wrogiem w cyberprzestrzeni - oświadczyła ukraińska armia, zapowiadając organizację narodowego obronnego hakatonu, czyli maratonu hakerskiego.

 • 16:08

  Propaganda Rosji wciąż dąży do wytworzenia napięć między Polakami i Ukraińcami i szkaluje nasze państwo - ocenił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

 • 15:53

  Większość Ukraińców uważa, że ich kraj powinien bronić swych interesów i nie godzić się na niektóre warunki stawiane przez Unię Europejską, nawet jeśli przez to opóźni się pełne członkostwo Ukrainy w UE – wykazał sondaż Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii (KMIS).

 • 15:49

  Na kilka dni przed rosyjskim atakiem na tzw. obóz filtracyjny w okupowanej Ołeniwce część ukraińskich jeńców przeniesiono tam do osobnego budynku, który potem ostrzelano. Była to klasyczna, cyniczna i przemyślana prowokacja - poinformował w Telegramie doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

  "Skala i szybkość rosyjskiej propagandowej kampanii (oskarżającej o zbrodnię w Ołeniwce stronę ukraińską - red.) świadczą o tym, że mamy do czynienia ze zorganizowaną, zaplanowaną akcją" - ocenił.

 • 15:12

  Macedonia Północna planuje przekazać Ukrainie czołgi T-72 produkcji radzieckiej, ponieważ stara się zmodernizować własne wojsko, aby spełniać standardy NATO - poinformowało ministerstwo obrony w Skopje.

  "Biorąc pod uwagę sytuację i prośby ukraińskiego ministerstwa obrony, rząd Macedonii Północnej zdecydował, że pewna liczba czołgów zostanie przekazana Ukrainie" - napisano w oświadczeniu.

  Ministerstwo nie podało liczby czołgów, poinfrmowało jednak, że należą one do tzw. trzeciej generacji czołgów bojowych z lat 70. i 80. XX wieku, które mają kompozytowy pancerz i komputerowo stabilizowane systemy kontroli ostrzału.

  Macedonia Północna, była republika jugosłowiańska, jest członkiem NATO i kandydatem do Unii Europejskiej. Podczas trwającej od 24 lutego rosyjskiej inwazji przekazywała już Ukrainie sprzęt wojskowy - przypomniała agencja Reutera.

 • 15:11

  Ukraińska Rada Najwyższa przyjęła nowelizację ustawy, na podstawie której członkowie rodzin żołnierzy poległych podczas wojny z Rosją nie będą powoływani do armii - poinformował portal Ukraińska Prawda za deputowanym Jarosławem Żełezniakiem.

  Według nowej wersji ustawy do wojska nie zostaną powołani mężczyźni ani kobiety, których "mąż, żona, syn, córka, ojciec, matka, dziadek, babcia, brat lub siostra polegli lub zaginęli bez wieści podczas wypełniania zadań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa narodowego i obrony, odpierania i powstrzymywania zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej w obwodach donieckim i ługańskim (...) oraz (którzy polegli lub zaginęli) w okresie stanu wojennego".

  Jak powiadomił Żełezniak, uchwalenie nowelizacji poparło 282 deputowanych w liczącym 450 miejsc parlamencie.

 • 15:09

  Jedna osoba zginęła, a pięć odniosło obrażenia w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na dzielnicę mieszkalną Kramatorska w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.

  Jedną z osób rannych jest ratownik, który przebywał w domu po pracy, gdy doszło do ataku. Na skutek ostrzału całkowicie zniszczone zostały dwa budynki, a 21 uszkodzono.

  W wyniku ataku w jednym ze zniszczonych budynków wybuchł pożar, a także zapaliły się dwa samochody. Płomienie zostały już ugaszone.

 • 15:00

  Bundeswehra przekaże Ukrainie 16 czołgów mostowych typu Biber, które umożliwią ukraińskim wojskom tworzenie przepraw dla innych pojazdów oraz żołnierzy - poinformowało ministerstwo obrony Niemiec.

  Sześć pierwszych czołgów zostanie dostarczonych jesienią, kolejne 10 - w przyszłym roku. Według Bundeswehry Biber jest w stanie pokonywać rzeki lub inne zbiorniki wodne o szerokości do 20 metrów.

  Zapowiedziane dostawy czołgów uzupełnią wsparcie Bundeswehry, która w lipcu przekazała Ukrainie haubice, wyrzutnie rakiet Mars II oraz samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard.

 • 14:53

  "Rosja dokonała kolejnej przerażającej zbrodni wojennej poprzez ostrzelanie tzw. obozu filtracyjnego w Ołeniwce na terytorium samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), w którym znajdowali się ukraińscy jeńcy wojenni" - napisał w piątek na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

  "Wzywam wszystkich sojuszników do mocnego potępienia tego brutalnego pogwałcenia międzynarodowego prawa humanitarnego i uznania Rosji za państwo-terrorystę" - przekazał Kułeba.

  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że o ostrzelanie obozu Kreml próbował oskarżyć władze w Kijowie. Do ataku doszło w nocy z czwartku na piątek. Według założyciela i byłego dowódcy ukraińskiego pułku Azow Andrija Biłeckiego w budynku mieli znajdować się wówczas m.in. żołnierze walczący wiosną w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu.

 • 14:38

  W Ukrainie zaczynają pojawiać się problemy z systemami artyleryjskimi, które Niemcy przekazały Ukrainie - niektóre z samobieżnych haubicoarmat Panzerhaubitze 2000 już po miesiącu wymagają napraw, bo wykazują objawy zużycia – wynika z informacji uzyskanych przez dziennik "Spiegel". Strona niemiecka podkreśla, że problemy są związane z intensywnym wykorzystaniem przekazanego uzbrojenia.

  W tym tygodniu rząd Ukrainy poinformował ministerstwo obrony w Berlinie, że część z siedmiu dostarczonych pod koniec czerwca haubic Panzerhaubitze 2000 wyświetlała komunikaty o błędach po intensywnym ostrzale pozycji rosyjskich i w związku z tym wymaga naprawy.

  Bundeswehra wyjaśniła, że problemy są związane z dużą intensywnością, z jaką ukraińskie siły zbrojne używają haubic w walce z wojskiej rosyjskim, w wyniku czego mechanizm ładujący jest poddawany ogromnemu obciążeniu. "100 pocisków dziennie uznaje się za dużą intensywność, ale Ukraińcy najwyraźniej wystrzelili ich znacznie więcej" – napisał "Spiegel".

 • 13:58

  Sytuacja z kadrą oficerską w rosyjskiej armii jest po prostu katastrofalna, a najwyżsi dowódcy nie zrealizowali w Ukrainie zadań postawionych przed nimi w lutym i marcu, i zostali odwołani - oświadczył w piątek ukraiński wywiad wojskowy.

  Ogromne problemy dotyczą m.in. średniego i niższego szczebla dowodzenia. "Rosyjscy żołnierze skarżą się, że w ich jednostkach albo w ogóle nie ma oficerów, albo są, ale nikt ich nie zna i nie widzi. (...) Dowódcy (wroga) muszą nadawać sierżantom stopnie oficerskie podporucznika" - poinformował na Facebooku przedstawiciel służby Wadym Skibicki.

  Ukraiński wywiad potwierdził również wcześniejsze doniesienia dziennikarza Romana Cymbaluka, że wróg próbuje sformować w Zachodnim Okręgu Wojskowym nowe "zgrupowanie uderzeniowe" - 3. Korpus Armijny.

  - Państwo-agresor nie zdołało zrealizować swoich planów, by w ramach tajnej mobilizacji skompletować 16 ochotniczych batalionów. Do połowy lipca powstało tylko osiem (takich formacji), a to dla Rosji zbyt mało. Dlatego w celu dalszego prowadzenia działań bojowych (w Ukrainie) zdecydowano się sformować w Zachodnim Okręgu Wojskowym nowy 3. Korpus Armijny, który ma być utworzony do połowy sierpnia - oznajmił Skibicki.

 • 13:33

  Jesteśmy gotowi na eksport ukraińskiego zboża. Czekamy na sygnał do rozpoczęcia transportu od naszych partnerów, ONZ i Turcji - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przytoczonej przez jego biuro wypowiedzi podczas wizyty w mieście portowym Czarnomorsku.

  - Nasza strona jest w pełni przygotowana. Wysłaliśmy wszystkie informacje do naszych partnerów - ONZ i Turcji, a nasze wojsko gwarantuje bezpieczeństwo. Minister infrastruktury jest w bezpośrednim kontakcie ze stroną turecką i ONZ, czekamy na sygnał od nich, że można zaczynać - powiedział prezydent.

  - Został załadowany pierwszy statek od początku wojny. To turecki statek. Dowodzi to, że port zaczął działać - dodał ukraiński przywódca.

  Zełenski zapowiedział, że eksport zboża rozpocznie się w ciągu najbliższych dni. Jako pierwsze wypłyną statki, które zostały już załadowane, ale nie mogły opuścić portu z powodu wybuchu wojny. Prezydent wyraził przekonanie, że odblokowanie eksportu ukraińskiego zboża pozwoli uniknąć niedoborów żywności, a także głodu i chaosu politycznego w krajach potrzebujących produktów żywnościowych.

 • 13:30

  Rosyjskie wojska przeprowadziły precyzyjny ostrzał tzw. obozu filtracyjnego w Ołeniwce na terytorium samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), gdzie znajdowali się ukraińscy jeńcy. Kreml próbował oskarżyć o ten czyn władze w Kijowie - poinformował w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  "W ten sposób okupanci zrealizowali swoje zbrodnicze cele - zrzucenie na Ukrainę odpowiedzialności za (rzekomo przez nią popełnioną) 'zbrodnię wojenną', a także ukrycie przypadków tortur i egzekucji więźniów, dokonywanych (w Ołeniwce) na rozkaz samozwańczej administracji i rosyjskiego dowództwa wojskowego na tymczasowo zajętych obszarach obwodu donieckiego. Trwa ustalanie skutków ostrzału" - czytamy w komunikacie ukraińskiej armii na Facebooku.

  Siły artyleryjskie i rakietowe Ukrainy nie atakowały obiektu w Ołeniwce - zapewnił sztab. Precyzyjna zachodnia broń jest przez nas wykorzystywana wyłącznie przeciwko rosyjskim celom militarnym, a nie przeciwko obiektom cywilnym; w szczególności nie ostrzeliwujemy miejsc, w których mogą się znajdować ukraińscy jeńcy - dodali ukraińscy wojskowi.

 • 13:28

  Sąd apelacyjny w Kijowie złagodził wyrok wobec rosyjskiego żołnierza skazanego na dożywotnie pozbawienie wolności. Żołnierz ma spędzić w więzieniu 15 lat.

  23 maja Wadim Szyszymarin został skazany na dożywotnie więzienie za zabicie ukraińskiego cywila. Sąd uznał, że 21-letni żołnierz dopuścił się umyślnego zabójstwa. Odrzucił argument obrony, że wykonywał on rozkaz. Sąd uznał bowiem, że rozkazu nie wydał bezpośredni dowódca Szyszymarina i że sam ten rozkaz był przestępczy.

  Wcześniej Szyszymarin przyznał się do zastrzelenia 28 lutego 62-letniego Ołeksandra Szelipowa, mieszkańca wsi Czupachiwka w obwodzie sumskim. Według ukraińskiej prokuratury zabity mężczyzna był bezbronnym cywilem, który szedł poboczem drogi, prowadząc rower.

  Rosyjskiego żołnierza bronił przydzielony mu z urzędu ukraiński adwokat, który twierdził, że w sprawie nie kontaktował się z nim żaden przedstawiciel władz rosyjskich. Proces żołnierza był pierwszą taką sprawą dotyczącą rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie. Adwokat złożył jednak odwołanie od wyroku.

  W piątek sąd apelacyjny w Kijowie złagodził wyrok do 15 lat pozbawienia wolności. W myśl ukraińskiego prawa od wyroku sądu odwoławczego można wnieść kasację w terminie 3 miesięcy od jego ogłoszenia.

 • 13:21

  Ambasadorowie państw grupy G7 przybyli w piątek do Odessy, by podkreślić ważność umów dotyczących eksportu ukraińskiego zboża. Według ustaleń w piątek mają wypłynąć pierwsze statki z ukraińskim zbożem - poinformowały ukraińskie media.

  "Wraz z moimi kolegami ambasadorami z grupy G7 oraz przedstawicielem Turcji przyjechaliśmy do Odessy, aby ponownie podkreślić znaczenie wynegocjowanego przez ONZ porozumienia umożliwiającego wysyłanie żywności z Ukrainy. Rosja musi przestrzegać tego porozumienia" – napisała na Twitterze ambasador Wielkiej Brytanii Melinda Simmons.

 • 13:15

  "Chcę powiedzieć jasno: pomoc wojskowa dla Ukrainy nie jest jałmużną. To konieczna inwestycja w długoterminowe bezpieczeństwo Europy" - napisał szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba w opublikowanym w piątek artykule dla "New York Timesa".

  "Armia ukraińska wyjdzie z tego konfliktu, największej wojny prowadzonej na lądzie w Europie od 1945 roku, jako jedne z najlepiej wyszkolonych sił zbrojnych na kontynencie. Po odparciu rosyjskiej inwazji wojsko ukraińskie poświęci się obronie bezpieczeństwa i stabilności Europy, chroniąc demokrację przed wszelką autorytarną ingerencją" - zapewnił Kułeba na łamach amerykańskiego dziennika.

  Zdaniem szefa ukraińskiej dyplomacji jego kraj, USA i europejscy sojusznicy muszą mówić do prezydenta Rosji Władimira Putina jego językiem, czyli "językiem siły". W praktyce ma to oznaczać, według Kułeby, wzmacnianie Ukrainy pod względem militarnym poprzez szybsze dostarczanie zaawansowanych systemów artyleryjskich i pojazdów opancerzonych, jak i dodatkowe wsparcie finansowe. Minister zaapelował ponownie o wzmocnienie sankcji na rosyjski eksport, bankowość i handel morski.

 • 12:57

 • 11:39

  Rano w piątek wojska rosyjskie ostrzelały pociskami kasetowymi jedną z dzielnic Mikołajowa, są ranni – powiadomił mer miasta Ołeksandr Sienkewycz.

  "Są ranni. Na miejsce już udało się pogotowie ratunkowe" – powiadomił urzędnik w Telegramie rano w piątek.

  Szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim powiadomił w oddzielnym komunikacie, że w wyniku rosyjskiego ostrzału w mieście 12 osób jest rannych.

 • 11:38

  Rosjanie w tym momencie ponoszą porażkę w walkach na lądzie na wielu obszarach. Plany A, B i C prezydenta Rosji Władimira Putina zawiodły i może powinien szukać planu D - skomentował minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace w piątkowym wywiadzie dla telewizji Sky News.

  - Prezydent Putin przeciwstawił się wszelkiej logice tym, co zrobił na Ukrainie. Wszyscy, od jego przyjaciół po doradców, zalecali, aby tego nie robił (...), a on i tak to zrobił - powiedział Wallace, opisując międzynarodowe starania dyplomatyczne, które miały na celu zapobiegnięcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

  Brytyjski minister obrony przekazał, że zgadza się, iż należy zawsze szukać drogi porozumienia, "nawet jeśli jest to trudne lub niesmaczne", tak jak wygląda to jego zdaniem w przypadku prowadzonej przez Rosjan wojny. Dodał jednak, że zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa często nie jest spowodowane brakiem dążenia do dialogu, a raczej celowym działaniem innego kraju. Zdaniem Wallace'a "kiedy ktoś po prostu nie chce słuchać głosu rozsądku" doprowadza to do bardzo trudnej sytuacji międzynarodowej.

  Brytyjski minister stwierdził również, że czasem nie ma znaczenia, jak wiele razy powtórzy się, że coś nie jest właściwą decyzją - czasem "ciepłe słowa" nie wystarczą i potrzebna jest także potęga wojskowa, która by im towarzyszyła.

  Zapytany o wypowiedź kandydującej obecnie na stanowisko premiera Wielkiej Brytanii minister spraw zagranicznych Liz Truss dotyczącą tego, że ktokolwiek chce iść na wojnę i walczyć po stronie Ukrainy, powinien móc to zrobić, Wallace odpowiedział: - To bardzo szlachetna sprawa. Ukrainę zaatakowało państwo faszystowskie. (...) 2,5 mln Ukraińców zostało deportowanych do Rosji przez obozy filtracyjne, popełniono zbrodnie wojenne, gwałty i grabieże dalej trwają, przypadkowe części miast są niszczone pociskami.

  Wallace podkreślił, że obecnie wszyscy w Wielkiej Brytanii, niezależnie od poglądów, uważają, że rosyjska inwazja jest zła, brutalna i rozgrywa się "u naszego progu".

  Minister obrony wyraził w tym samym wywiadzie poparcie dla Liz Truss jako nowego premiera Wielkiej Brytanii, która rywalizuje o to stanowisko z byłym ministrem finansów Rishim Sunakiem.

 • 9:42

  W obwodzie donieckim w wyniku rosyjskich ostrzałów w czwartek zginęło co najmniej osiem osób, a 19 zostało rannych – powiadomił szef obwodowej administracji wojskowej Pawło Kyryłenko.

  W porannym komunikacie Kyryłenko powiadomiło o trzech osobach, zabitych w Bachmucie. Ofiary śmiertelne były również w Torecku, Orliwce, Sołedarze. "19 osób zostało rannych" – napisał Kyryłenko.

  W późniejszym komunikacie urzędnik podał, że w Bachmucie zginęły cztery osoby. W nocy Rosjanie przeprowadzili tam atak lotniczy. W wyniku ataków artylerii i lotnictwa uszkodzony został budynek przedszkola, siedem bloków mieszkalnych i 27 domów prywatnych.

  W Pokrowsku rosyjskie pociski uderzyły w okolicach dworca kolejowego, rannych jest pięć osób. Są również ranni w wyniku ostrzału Słowiańska.

  Jogo Gates of Olympus

  You can view and join @pavlokyrylenko_donoda right away.

 • 9:40

  Minister Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss zobowiązała się, że będzie "największym przyjacielem" Ukrainy, jeżeli wygra wyścig o przywództwo Partii Konserwatywnej i zostanie premierem - słowa szefowej brytyjskiej dyplomacji zacytowała w piątek stacja Sky News.

  Liz Truss powiedziała, że jeśli zostanie wybrana, od razu zadzwoni do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

  - Jako premier będę - podobnie jak Boris Johnson - największym przyjacielem Ukrainy i całkowicie poświęcę się działaniom, które spowodują, że Putin poniesie klęskę na Ukrainie, a Rosja będzie mniej znaczyć - powiedziała w oświadczeniu cytowanym przez brytyjską stację.


  "Ten konflikt jest obecnie wyrównany, a teraz nie jest czas na rozmowy o ustępstwach i kompromisach wobec przerażającego dyktatora (...). Jestem kandydatem, któremu Brytyjczycy mogą zaufać w sprawie Ukrainy oraz w sprawie naszej wolności".


 • 9:10

  Zdobycie elektrowni atomowej w Czarnobylu przez siły rosyjskie na początku inwazji na Ukrainę nie było przypadkiem, ale częścią długotrwałej operacji Kremla mającej na celu infiltrację państwa ukraińskiego za pomocą tajnych agentów - pokazuje opublikowane w czwartek śledztwo przeprowadzone przez agencję Reutera.

 • 9:09

  Głównym celem obecnego etapu wojny w Dobasie będzie najprawdopodobniej zajęcie Bachmutu. Rosjanie mogą w związku z tym zmniejszyć intensywność ataków na Siewiersk – ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

  "Rosyjskie zgrupowanie w obwodzie donieckim będzie prawdopodobnie dążyć do wykorzystania dotychczasowych niewielkich zdobyczy na południowy wschód od Bachmutu i kontynuowania ofensywy w tym obszarze" – ocenili analitycy ISW w raporcie. "Siły rosyjskie mogą zmniejszyć intensywność ataków na Siewiersk, jest jednak zbyt wcześnie, by to ocenić" – zaznaczyli eksperci.

 • 7:58

  Siły ukraińskie skutecznie odparły ataki przeciwnika w kierunku Werszyny i Semyhiria na południowy wschód od Bachmutu – powiadomił ukraiński sztab generalny w porannym komunikacie, opublikowanym na Facebooku.

  Rosjanie w dalszym ciągu atakują w pobliżu miejscowości Nowołuhanske i Sołedar – toczą się tam walki.

  Sztab powiadomił również o atakach przeciwnika w rejonie Awdijiwki, Krasnohoriwki i wsi Wełyka Nowosiłka na północ i wschód od Doniecka. Wojska rosyjskie miały tam ponieść duże straty i wycofać się.

  Rosjanie kontynuują intensywny ostrzał pozycji ukraińskich wojsk i ukraińskich miejscowości wzdłuż linii styczności w Donbаsie, a także na południu kraju i pod Charkowem. Na różnych odcinkach frontu przeprowadzili ataki lotnicze.

 • 7:56

  Rosyjska prywatna firma wojskowa Grupa Wagnera jest najprawdopodobniej odpowiedzialna za działania wojskowe w wyznaczonych sektorach linii frontu we wschodniej Ukrainie, walczy w podobny sposób jak regularne wojska - poinformował w piątek brytyjski resort obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  Jako możliwy powód wysłania członków Grupy na front, brytyjski wywiad podaje poważny niedobór piechoty bojowej w siłach rosyjskich.

  "Jest to znaczna zmiana w porównaniu z poprzednim sposobem wykorzystywania grupy od 2015 r., gdyż wcześniej zwykle podejmowała się misji innych, niż jawne, regularne działania rosyjskiego wojska" - przekazało brytyjskie ministerstwo.

  Stwierdzono również, że siły Wagnera prawdopodobnie nie wystarczą, aby znacząco zmienić trajektorię rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a "ten nowy poziom integracji jeszcze bardziej podważa wieloletnią politykę władz rosyjskich, negującą powiązania między Grupą Wagnera a państwem".

 • 7:27

  Ukraińskie Siły Zbrojne w dobowym raporcie dowództwa OK "Południe" poinformowało o zniszczeniu czterech rosyjskich składów amunicji w obwodzie chersońskim: w powiatach henickim, chersońskim, kachowskim i berysławskim.

  Zniszczono również między innymi po trzy czołgi i haubice, a także cztery pojazdy opancerzone.

 • 4:47

  Instytut Studiów nad Wojną: Rosyjskie grupy w obwodzie donieckim starając się uzyskać marginalne zdobycze terytorialne wokół miejscowości Bachmut, mogą obniżyć priorytet przejęcia Siwerska.

 • 4:47

  Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły cztery składy amunicji w powiatach henickim, chersońskim, kachowskim i berysławskim obwodu chersońskiego - poinformowała Ukrińska Prawda na podstawie raportu dowództwa OK "Południe".

  Lotnictwo wykonało siedem uderzeń na wroga, cztery na fortyfikacje, trzy na koncentrację sił i sprzętu wroga, informuje OK "Południe".

 • 4:47

 • 4:46

  Stany Zjednoczone i 37 innych krajów organizują misję ekspercką, aby zbadać sytuację praw człowieka w Rosji - przekazał Departament Stanu USA. Przegląd, zainicjowany powołaniem się Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na "mechanizm moskiewski" jest odpowiedzią na niedawne działania Rosji mające na celu ograniczenie wolności słowa i pokojowych zgromadzeń oraz doniesienia o torturowaniu osób przetrzymywanych w Rosji - poinformował Departament Stanu.

 • 4:46

  Z dumą witam fakt, że Ukrainian Freedom Orchestra sformowała się tu, w Warszawie, i że właśnie w stolicy Polski rozpoczyna międzynarodową trasę koncertową - podkreślił prezydent Andrzej Duda we wpisie do książki programowej koncertu, który odbył się w czwartek w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

 • 4:46

  Tylko w pierwszej połowie dnia w Kijowie były cztery alarmy powietrzne. Rosyjska armia uderzyła dzisiaj rakietami w obwodzie kijowskim, także w Mikołajewie, kontynuowała serię strategicznie bezsensownych i brutalnych napaści. Dziękuję każdemu, kto walczy z tym terrorem - powiedział w wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 • 4:46

  Ukrainian Freedom Orchestra zagrała w Warszawie. Orkiestra złożona z najlepszych ukraińskich muzyków zainaugurowała światową trasę. Dochód z koncertów zasili konto ukraińskiego resortu kultury.

  W czwartek wykonano VII symfonię ukraińskiego kompozytora Wałentyna Sylwestrowa, II koncert fortepianowy Fryderyka Chopina z udziałem pianistki Anny Fedorowej oraz IV symfonię Johannesa Brahmsa. Na koniec koncertu wykonano hymn Ukrainy.

Autorka/Autor:asty, pp/kab

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: