Ukraiński sztab: na południu kraju jest wysokie ryzyko ostrzałów rakietowych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 144 dni. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w wieczornym komunikacie, że na południu Ukrainy jest wysokie ryzyko przeprowadzenia przez siły rosyjskie ostrzałów rakietowych. W obwodzie kijowskim znaleziono dotychczas 1346 ciał cywilów zabitych przez rosyjskich wojskowych - poinformował szef policji obwodu Andrij Niebytow, cytowany przez Ukrifnorm. Relacja na żywo w tvn24.pl.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:19

  Siły rosyjskie przeprowadziły w niedzielę ograniczone ataki naziemne w obwodzie donieckim. Analitycy Instytutu Badań na Wojną (ISW) prognozują, że koniec pauzy operacyjnej będzie charakteryzował się zmiennym i rozłożonym w czasie wznowieniem ofensywy lądowej.

 • 2:16

  O dalszej pomocy i sankcjach wobec Rosji rozmawiali w niedzielę premier Kanady Justin Trudeau i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. To pierwsza rozmowa obu liderów po decyzji Kanady o zwrocie turbin do Niemiec, której szczegóły podano.

  "Rozmawialiśmy o trwałym i nieustającym wsparciu Kanady dla Ukrainy, potwierdziłem nasze zobowiązanie, by przekazać mieszkańcom Ukrainy i rządowi pomoc i wyposażenie, którego potrzebują" - napisał Trudeau na Twitterze.

 • 0:39

  Duża liczba rosyjskich okrętów wojennych została przegrupowana z Sewastopola na okupowanym Krymie do rosyjskiego portu w Noworosyjsku - poinformował w niedzielę wieczorem portal Ukrinform, cytując szefa odeskiej administracji wojskowej Siergieja Bratczuka.

  - Według informacji naszej marynarki wojennej, wróg przesunął znaczną liczbę okrętów wojennych z Sewastopola do Noworosyjska. Rosyjskie okręty były wcześniej rozmieszczone bardzo blisko lini brzegu w strefie objętej systemami obrony wybrzeża - poinformował Bratczuk.

 • 22:00

  Ponad 60 pracowników ukraińskich organów prokuratury i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zostało na terytorium okupowanym przez siły rosyjskie i współpracuje z wrogiem - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 • 22:00

  Ukraina. Prezydent Wołodymyr Zełenski zwolnił szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i prokurator generalną

 • 21:14

  Rosyjscy żołnierze kontraktowi, którzy odmawiają walki w Ukrainie, przetrzymywani są w garażu i areszcie pod Ługańskiem - napisał portal Mediazona, powołując się na wypowiedzi wojskowych z Buriacji.

 • 20:27

  "Porozmawiałem z Justinem Trudeau. Podziękowałem za stałe, silne wsparcie obronne. Znów podkreśliłem, że międzynarodowe stanowisko w sprawie sankcji ma być zasadnicze" - napisał prezydent Wołodymyr Zełenski na Twitterze.

  "Po zamachach terrorystycznych w miastach Winnica, Mikołajów, Czasiw Jar etc. nacisk trzeba wzmacniać, a nie osłabiać" - zaapelował.

 • 20:26

  Na południu Ukrainy jest wysokie ryzyko przeprowadzenia przez siły rosyjskie ostrzałów rakietowych - ostrzegł Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 • 19:23

  Brytyjskie MSZ oświadczyło, że jest zaniepokojone informacjami o przetrzymywaniu przez prorosyjskich separatystów z Donbasu kolejnego obywatela brytyjskiego.

  Wcześniej w niedzielę stacja BBC poinformowała, że w rosyjskiej telewizji wyemitowano nagranie, na którym pochodzący z Sunderlandu John Harding jest przepytywany przez reportera telewizyjnego oraz apeluje do premiera Borisa Johnsona o pomoc. W materiale powiedziano, że może mu grozić kara śmierci. Rodzina i przyjaciele zatrzymanego przez separatystów mężczyzny potwierdzili BBC jego tożsamość.

 • 18:46

  W Niemczech zaczęto szkolić ukraińskich wojskowych z obsługi samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard - podał portal RBK-Ukraina, powołując się na niemieckie media.

  Szkolenia rozpoczęły się na poligonach niemieckich sił zbrojnych w landzie Szlezwik-Holsztyn. Według mediów uczestniczy w nich ponad 100 ukraińskich wojskowych.

 • 18:17

  Rosja opłaca antyukraińskie demonstracje w Izraelu - oświadczyła ambasada Ukrainy w Tel Awiwie. Według placówki takie akcje odbywają się w Hajfie, Netanji i przed ambasadą.

 • 18:13

  W obwodzie kijowskim znaleziono dotychczas 1346 ciał cywilów zabitych przez rosyjskich wojskowych - poinformował szef policji obwodu Andrij Niebytow, cytowany przez Ukrifnorm. Około 300 osób uważa się za zaginione.

 • 17:05

  Obecnie Rosja nie jest w stanie zaktywizować swoich działań bojowych w Ukrainie, bo nie ma pozwalających na to sił ani środków - ocenił ukraiński ekspert ds. wojskowości Ołeh Żdanow, cytowany przez serwis Unian.

  "(Minister obrony Rosji Siergiej) Szojgu, który stoi z ołówkiem obok mapy i wydaje rozkazy wzmocnienia działań sił zbrojnych Rosji na wszystkich kierunkach, to dla mnie jako dla wojskowego wygląda trochę dziwnie. Rosja dziś nie jest w stanie eskalować konfliktu" - powiedział ekspert.

  "Kończy się już drugi tydzień, a oni nie mogą wznowić ofensywy na kierunku donieckim" - zaznaczył Żdanow.

 • 16:03

  "W ósmą rocznicę katastrofy MH17 nasze myśli są z rodzinami i przyjaciółmi tych niewinnie zabitych przez Rosję. Obecnie Rosja nadal sieje smutek i śmierć na ukraińskiej ziemi. Ale nic nie zostanie bez kary. Każdy zbrodniarz będzie pociągnięty do odpowiedzialności!" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  17 lipca 2014 roku lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur malezyjski boeing z 298 osobami na pokładzie został zestrzelony przez system rakietowy Buk z rejonu wschodniej Ukrainy kontrolowanego przez wspieranych przez Rosję separatystów. Samolot zestrzelono pociskiem rakietowym Buk M1 z wyrzutni nr 332, należącej do 53. Rakietowej Brygady Przeciwlotniczej z Kurska rosyjskich sił zbrojnych.

 • 15:16

  Szef sztabu obrony Wielkiej Brytanii Tony Radakin oświadczył, że 50 tysięcy rosyjskich żołnierzy zginęło lub zostało rannych w wojnie w Ukrainie.

 • 14:46

  Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) przeprowadza drugą falę mobilizacji w obwodzie ługańskim - przekazał szef tamtejszych władz Serhij Hajdaj.

  Urzędnik powiedział, że pierwszą falę w okupowanym regionie przeprowadzali prorosyjscy separatyści z tak zwanej Ługańskiej Republiki Ludowej. Teraz zajęła się tym FSB, która - jak stwierdził Hajdaj - "nie bierze łapówek i ma jasny rozkaz - wysłać wszystkich na front".

 • 14:07

  Szef obwodu winnickiego w środkowej Ukrainie Serhij Borzow poinformował w niedzielę, że uszkodzony w wyniku rosyjskich ataków Dom Oficerów w centrum Winnicy nie zostanie zburzony.

  Urzędnik przekazał, że budynek przetrwał bombardowania w czasie II wojny światowej, a po czwartkowych ostrzałach rosyjskich stał się "symbolem wytrwałości Winnicy".

  W czwartek rosyjskie rakiety Kalibr uderzyły w centrum Winnicy. W wyniku ataku zostało zniszczonych ponad 50 budynków, w tym wieżowiec Jubilejny, w którym znajdowały się pomieszczenia biurowe i punkty usługowe, a także Dom Oficerów – obiekt kultury z salą koncertową.

  Zniszczenia po ataku rakietowym w Winnicy. Na zdjęciu - Dom Oficerów

 • 13:50

  "Siły rosyjskie w obwodzie chersońskim wobec udanych ataków wojska ukraińskiego na ich magazyny amunicji przemieszczają się w pobliże skupisk cywilnych w poszukiwaniu bezpieczeństwa" – oznajmił w niedzielę szef rady obwodowej Jurij Sobołewski na kanale Telegram.

  Urzędnik przekazał, że żołnierze rosyjscy opuszczają część zajmowanych wcześniej budynków, w tym placówek oświatowych, i przejeżdżają w miejsca, które uznają za bezpieczniejsze. "Przy tym podstawowym kryterium bezpieczeństwa jest dla nich obecność jak największej liczby naszych ludzi" – dodał Sobołewski

 • 12:49

  Papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę w Watykanie ponownie zapewnił o swej bliskości z Ukrainą i zaapelował o podjęcie negocjacji. - Jak można nie rozumieć, że wojna wywołuje tylko zniszczenie i śmierć, oddalając od siebie narody, zabijając prawdę i dialog? - pytał.

  Zwracając się do tysięcy osób przybyłych na południową modlitwę Anioł Pański Franciszek powiedział. - Jestem zawsze bliski udręczonej ludności Ukrainy, atakowanej codziennie przez deszcz pocisków. Jak można nie zrozumieć, że wojna wywołuje tylko zniszczenie i śmierć, oddalając od siebie narody, zabijając prawdę i dialog?.

  - Modlę się i pragnę, aby wszyscy protagoniści sceny międzynarodowej naprawdę zaangażowali się na rzecz wznowienia negocjacji, a nie po to, by podsycać bezsensowność wojny - oświadczył papież.

 • 12:01

  Pożary trawią uprawy zbóż w Ukrainie, które i bez tego trudno byłoby zebrać i wyeksportować w warunkach rosyjskiej inwazji. Według ukraińskich władz Rosjanie celowo bombardują pola pociskami zapalającymi, by wywołać globalny kryzys żywnościowy – podała amwrykańska stacja telewizyjna CNN.

  W różnych częściach Ukrainy, w tym na obszarach z najżyźniejszymi glebami, często pojawia się ostatnio podobny widok: letnie niebo skrywają kłęby dymu, a na polach kombajny usiłują zebrać zboże, zanim pochłoną je szalejące pożary - relacjonowali dziennikarze.

  Płonące pola ze zbożem w obwodzie chersońskim

 • 11:39

  Ukraińskie dowództwo operacyjne Południe poinformowało, że rosyjskie wojsko przypuściło nowy atak na Wyspę Węży na Morzu Czarnym.

  Według rzeczniczki dowództwa Natalii Humeniuk, atakując wyspę Rosjanie chcą zniszczyć resztki swojego sprzętu wojskowego, który tam pozostał.

  - To była próba rozpoznania, czy stacjonuje tam (ukraiński) garnizon, który można zniszczyć. Ale na razie (Rosjanie) niszczą tylko sprzęt, który sami tam pozostawili - dodała.

  Na Wyspie Węży umieszczono flagę Ukrainy

 • 10:26

  Cztery osoby zginęły w wyniku rosyjskich ostrzałach obwodu mikołajowskiego w sobotę – poinformował w niedzielę szef władz obwodowych Witalij Kim.

  Kim napisał na kanale Telegram, że trzy osoby zginęły i trzy doznały obrażeń podczas ostrzału wioski Szewczenkowe, gdzie trafione zostały budynki mieszkalne. Jedna osoba poniosła śmierć w hromadzie (gminie) szyrokiwskiej. Ostrzeliwano też m.in. wioskę Łymany.

  Urzędnik powiadomił również, że w niedzielę rano doszło do ostrzałów Mikołajowa, w wyniku czego wybuchły pożary w dwóch przedsiębiorstwach przemysłowych. Wcześniej władze obwodu podały, że w mieście było słychać około 10 potężnych wybuchów.

  Rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk powiedziała w telewizji, że Mikołajów został prawdopodobnie ostrzelany rakietami S-300.

  Zniszczenia po rosyjskim ostrzale Mikołajowa

 • 9:39

  W ciągu ostatniej doby w walkach z siłami ukraińskimi zginęło 160 rosyjskich żołnierzy, najeźdźcy ponieśli największe straty w kierunku bachmuckim (obwód doniecki) - poinformował w niedzielnym wpisie na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Wojskowi podali, że od początku inwazji zbrojnej Rosjanie stracili między innymi 1684 czołgów, 3879 bojowych pojazdów opancerzonych i 846 systemów artyleryjskich.

  Żołnierz sił ukraińskich na pozycjach

 • 9:28

  "Rosja wzmacnia swoje pozycje obronne na całych okupowanych terenach południa Ukrainy. Obejmuje to przemieszczanie personelu, sprzętu i magazynów wojskowych między Mariupolem a Zaporożem oraz w Chersoniu. Również siły rosyjskie w Melitopolu zwiększają środki bezpieczeństwa" - przekazało w niedzielnym raporcie brytyjskie ministerstwo obrony.

  Resort poinformował, że od ponad miesiąca siły ukraińskie wywierają presję na rosyjską linię obrony w obwodzie chersońskim, a ostatnie wypowiedzi władz w Kijowie ostrzegały przed zbliżającymi się operacjami ofensywnymi, mającymi na celu wyparcie Rosji z kontrolowanych przez nią terenów" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  "Rosyjskie działania obronne są prawdopodobnie odpowiedzią na spodziewane ukraińskie ofensywy, na żądania ministra obrony (Rosji) Siergieja Szojgu z ostatniej wizyty w Donbasie, a także na ataki Ukrainy na stanowiska dowodzenia, węzły logistyczne i koncentracje wojsk. Biorąc pod uwagę presję na rosyjskie wojska, wzmocnienie południa w czasie, gdy trwają walki o Donbas, świadczy prawdopodobnie o powadze, z jaką rosyjscy dowódcy postrzegają zagrożenie" - dodał brytyjski resort obrony.

 • 8:57

  Okupacyjne władze w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy grożą mieszkańcom deportacją za proukraińską postawę – poinformował mer miasta Malitopol w tym obwodzie Iwan Fedorow na kanale Telegram.

  "Pseudowładza wydała pseudonakaz, że mieszkańcy tymczasowo okupowanych terytoriów obwodu zaporoskiego będą deportowani za ukraińską symbolikę i za nieprorosyjską postawę" – napisał Fedorow.

  Porównał sytuację w obwodzie do tej z Krymu, gdy w 1944 roku deportowano stamtąd Tatarów krymskich. Historia - jak dodał - pokazała, że potem "wszystko wróciło na swoje miejsce". "Zanim raszyści dojdą do etapu deportacji, my już wrócimy na swoje do miast, które są teraz tymczasowo okupowane" – napisał mer.

 • 8:20

  Trzy osoby zginęły, a dwanaście odniosło obrażenia w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu donieckiego – poinformował w niedzielę szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.

  Dwie osoby zginęły w Udacznem, a jedna w Pokrowsku. Dwie rosyjskie rakiety trafiły w szkołę i przedszkole w mieście Zalizne, a jedna w dzielnice mieszkaniową Torecka.

  W Konstantynówce siły rosyjskie ostrzelały teren ośrodka medycznego, a w Sołedarze na skutek ostrzałów wybuchł pożar w miejscowym ośrodku twórczości dziecięcej.

 • 8:03

  Ukraińskie uderzenia z systemów HIMARS na rosyjskie magazyny amunicji i punkty dowodzenia zapewne osłabiły ostrzały artyleryjskie wojsk rosyjskich – ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

  Według ISW, zniszczenie rosyjskich magazynów amunicji prawdopodobnie zmniejszyło zdolność sił rosyjskich do utrzymywania intensywnego ognia artyleryjskiego na liniach frontu. Władze ukraińskie potwierdziły otrzymanie pierwszych systemów HIMARS 23 czerwca.

  ISW zauważa, że zmniejszenie aktywności artyleryjskiej Rosjan przypada częściowo na przerwę operacyjną sił rosyjskich, ocenia jednak, że jej zakończenie prawdopodobnie nie doprowadzi do dużego wzrostu liczby ataków naziemnych, tylko do dalszych ograniczonych ataków w klinie Słowiańsk-Siewiersk-Bachmut.

  Według raportu intensywność artyleryjskich ostrzałów rosyjskich na linii Słowiańsk-Bachmut w najbliższym czasie pokaże, co bardziej wpłynęło na spadek ostrzałów – przerwa operacyjna czy ukraińskie uderzenia w magazyny.

  Wyrzutnia HIMARS. Widoczne miejsce na sześć pocisków kalibru 227 milimetrów

 • 7:55

  Siły ukraińskie odparły w ciągu ostatniej doby rosyjski szturm na kierunku słowiańskim – poinformował w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy we wpisie na Facebooku.

  Na kierunku tym siły rosyjskie ostrzeliwały m.in. Mazaniwkę, Awdijiwkę i Krasnopole. Atakowały też infrastrukturę wojskową i cywilną oraz próbowały przebić się w kierunku Werchniokamjanki.

  Na kierunku charkowskim siły rosyjskie próbują utrzymać zajęte pozycje, ostrzeliwując m.in. Petriwkę, Słatyne i Ruski Tyszky.

  Na kierunku bachmuckim wojska rosyjskie ostrzeliwały pozycje ukraińskie w okolicach kilku miejscowości, w tym Berestowego i Biłohoriwki, a także Wuhłehirskiej Elektrowni Cieplnej. Przeprowadziły też ataki rakietowo-lotnicze w okolicy Sołedaru, Pokrowskego i Switłodarska.

  Na kierunkach awdijiwskim, kurachowskim, nowopawliwskim i zaporoskim trwają systematyczne ostrzały pozycji ukraińskich na linii frontu. Na kierunku południowobuzańskim ostrzeliwano szereg miejscowości, w tym Błahodatne, Nowohryhoriwkę i Ołeniwkę - przekazali wojskowi.

 • 7:17

  W nocy z soboty na niedzielę rosyjskie pociski zaatakowały Mikołajów na południu Ukrainy - poinformowały tamtejsze władze.

  W czasie nalotów w mieście rozległo się około 10 eksplozji. Władze apelują do mieszkańców, by nie ignorowali zasad bezpieczeństwa.

 • 4:43

  - Czasem broń informacyjna może dokonać więcej niż broń zwyczajna. Jest ewidentne, że Rosji nie uda się żadnymi rakietami i artylerią złamać naszej jedności i usunąć nas ze swojej drogi. Tak samo ewidentne musi być to, że ukraińskiej jedności nie da się złamać kłamstwami czy zastraszaniem, fejkami czy teoriami spiskowymi – oświadczył w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu do rodaków, zamieszczonym w serwisach społecznościowych

  Zaznaczył, że jest istotne, by Ukraińcy nie wierzyli anonimowym źródłom i nie poddawali się rosyjskiej propagandzie, bowiem Rosja próbuje dopełnić terror ataków rakietowych terrorem informacyjnym.

  - Jest nam potrzebna także emocjonalna suwerenność, żeby nie zależeć od tego, co wróg nieustannie przeciw nam podrzuca. Żeby nie grać w informacyjne gierki przeciw Ukrainie – podkreślił.

  Wołodymyr Zełenski

 • 4:33

  Policja obwodu donieckiego poinformowała na stronie internetowej, że hromada pokrowska dwukrotnie została zaatakowana w sobotę rakietami Iskander-M, w wyniku czego uszkodzonych zostało co najmniej 27 budynków.

  Siły rosyjskie ostrzelały w sobotę również miasto Konstantynówka i wioskę Małotaraniwka w hromadzie kramatorskiej w obwodzie donieckim.

 • 4:22

  Siły rosyjskie zaatakowały rakietami hromadę (gminę) pokrowską w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Są zabici i ranni wśród ludności cywilnej – poinformował w sobotę mer Pokrowska Rusłan Trebuszkin na Telegramie.

  Mer zamieścił nagranie, na którym komentuje, co widzi po ataku. "Tu widać uszkodzone budynki, a tu zniszczony samochód. Są ofiary, są ranni wśród ludności cywilnej. Ludzie zostali bez domów, wiele budynków jest zniszczonych: wybite okna, drzwi, porozrzucało wszystko w budynkach i na zewnątrz" – napisał.

 • 4:10

  Siły ukraińskie odparły próbę przecięcia przez wojsko rosyjskie ważnej drogi Lisiczańsk-Bachmut w Donbasie na wschodzie Ukrainy – poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj na Telegramie.

  "Nasi obrońcy odparli próby 'rozcięcia' przez raszystów trasy Lisiczańsk-Bachmut. Orki chciały zająć 'drogę życia', aby po przegrupowaniu się zacząć szturm Bachmutu" – oznajmił Hajdaj.

  Dodał, że w celu znalezienia słabych miejsc w ukraińskiej obronie siły rosyjskie wysyłają grupy zwiadowczo-dywersyjne, te są jednak "stale niszczone przez nasze wojska".

  Rosyjscy żołnierze w okupowanym Siewierodoniecku

 • 4:00

  Rosyjski prezydent Władimir Putin jest najprawdopodobniej świadomy tortur, gwałtów, przymusowej relokacji i innych zbrodni wojennych popełnianych przez jego żołnierzy na Ukrainie - powiedział, cytowany przez portal U.S. News, amerykański ambasador przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie Michael Carpenter.

  - Chcemy podkreślić, że nikt nie będzie wyjęty spod prawa i wszyscy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności - powiedział w piątek Carpenter. Dyplomata dodał, że "możemy założyć, że duża część rosyjskich władz powinna być świadoma tego, co dzieje się na Ukrainie".

  Komentując zbrodnie, których w podkijowskiej Buczy dopuszczali się rosyjscy żołnierze, Carpenter zaznaczył, że "trudno jest sobie wyobrazić, żeby Kreml nie wiedział w kwietniu, co działo się w tym mieście".

Autorka/Autor:ft, tas

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Drop of Light / Shutterstock

Tagi:
Raporty: