Ukraiński wywiad: okupanci niszczą swój sprzęt wojskowy, by uniknąć wysłania na front

Aktualizacja:
Autor:
mart,
tas
Źródło:
PAP, Reuters
Relacja Mateusza Lachowskiego z okolic Kijowa: najtrudniejsza sytuacja nadal jest w Donbasie
Relacja Mateusza Lachowskiego z okolic Kijowa: najtrudniejsza sytuacja nadal jest w DonbasieTVN24
wideo 2/24
TVN24Relacja Mateusza Lachowskiego z okolic Kijowa: najtrudniejsza sytuacja nadal jest w Donbasie

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 137 dni. W jednostkach stacjonujących w pobliżu granicy z Ukrainą rosyjscy żołnierze niszczą sprzęt wojskowy, by uniknąć wysłania na front - informuje ukraiński wywiad. Liczba ofiar ostrzelanych w sobotę bloków w miejscowości Czasiw Jar w obwodzie donieckim wzrosła do 15 - podały w niedzielę ukraińskie służby ratunkowe. Pod gruzami pozostaje ponad 20 osób, w tym dziecko. Według prognoz analityków z amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) Rosja może chcieć przyłączyć do kraju część lub całość obwodu charkowskiego. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy. 

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 2:49

  W niedzielnym wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Handelsblatt" była szefowa sztabu planowania strategicznego NATO Stefanie Babst stwierdziła, że jednym z celów rosyjskiej armii jest sterroryzowanie ukraińskiej ludności cywilnej, a odnosząc sie do zamiarów prezydenta Rosji Władimira Putina, powiedziała, że nie spodziewa się, aby chciał kontynuować swoją "operację specjalną" w nieskończoność, jednak nawet gdyby Rosja zrobiła sobie "przerwę", to i tak będzie chciała zniszczyć Ukrainę jako niezależne państwo.

 • 0:43

  Pramila Patten, specjalna przedstawicielka ONZ do spraw przemocy seksualnej w czasie konfliktów, oceniła, że zarejestrowane 124 przypadki przemocy seksualnej podczas wojny w Ukrainie to "tylko wierzchołek góry lodowej".

 • 0:06

  Agencja NEXTA opublikowała mapę, na której oznaczono rosyjskie składy amunicji zaatakowane w ostatnim czasie.

 • 23:25

 • 22:26

  Każdy, kto wydaje rozkazy przeprowadzenia ostrzału takiego jak w mieście Czasiw Jar na wschodzie Ukrainy, i każdy, kto te rozkazy wykonuje, świadomie zabija ludzi - powiedział w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo. Zapewnił, że "każdy rosyjski zabójca poniesie karę".

  Miasto Czasiw Jar w obwodzie donieckim zostało ostrzelane w sobotę wieczorem. Pociski spadły na blok mieszkalny. Zginęło 15 osób, a pod gruzami nadal pozostaje ponad 20 mieszkańców. Trwa akcja ratunkowa.

 • 21:49

  Przypominamy, że trwa zbiórka środków na zakup bojowego drona Bayraktar TB2 dla ukraińskiej armii. Potrzeba na ten cel 22,5 miliona złotych.

  WIĘCEJ INFOMACJI NA TEMAT ZBIÓRKI ZNAJDZIESZ TUTAJ >>>

 • 21:00

  Dwie osoby zginęły w niedzielę w dokonanych przez wojska rosyjskie ostrzałach wsi i miast w obwodzie donieckim - poinformował Pawło Kyryłenko, szef władz tego regionu leżącego na wschodzie Ukrainy.

 • 20:24

  Mimo trwającej od ponad czterech miesięcy rosyjskiej agresji na Ukrainę były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder nie zamierza zrywać kontaktów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. "Nie zrezygnuję z możliwości rozmawiania z prezydentem Putinem" – oświadczył polityk w wywiadzie opublikowanym w niedzielę na portalu dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

  Schroeder uważa też, że niepotrzebna jest debata w sprawie dostarczenia przez Niemcy broni Ukrainie. "Dlaczego mamy koncentrować się na dostarczaniu broni? Nie wierzę w rozwiązania militarne. Wojnę można zakończyć tylko w drodze negocjacji dyplomatycznych. Los żołnierzy i ukraińskiej ludności cywilnej można poprawić tylko w drodze rozwiązania dyplomatycznego" – przekonywał w wywiadzie.

 • 19:46

  Wojska rosyjskie użyły pocisków Iskander w ostrzale miasta Czasiw Jar w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - powiedział w niedzielę Wiaczesław Bojcow, przedstawiciel Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy (DSNS). W ostrzale w sobotę wieczorem zginęło 15 osób.

 • 18:46

  Trwają rosyjskie ostrzały artyleryjskie na kierunku Bachmutu (w rejonie m.in. Berestowego, Kurdjumiwki, Iwano-Darjiwki) - głosi komunikat sztabu. Poza Donbasem wojska rosyjskie intensywnie ostrzeliwały obwód charkowski, gdzie użyły czołgów, artylerii lufowej i rakietowej. Ostrzeliwane było zarówno główne miasto obwodu, Charków, jak i miejscowości na północ, wschód i południe od niego.

  Wiele miejscowości w północnej części Ukrainy, w obwodzie sumskim i czernihowskim, również znalazło się w niedzielę pod ostrzałami.

  Sztab oświadczył, że wojska rosyjskie kontynuują "cyniczne ataki rakietowe na obiekty cywilne, zabijając ludność cywilną".

 • 18:38

  Siły ukraińskie odparły dwa ataki Rosjan w obwodzie donieckim na wschodzie kraju: w kierunku miejscowości Mazaniwka i Nowoseliwka Druha - poinformował w komunikacie w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  W wieczornym komunikacie zamieszczonym na Facebooku sztab poinformował o przeprowadzonych w niedzielę ostrzałach rosyjskich w rejonie kilkunastu miejscowości na kierunku Słowiańska w obwodzie donieckim. W okolicach jednej z nich, Bohorodycznego, Rosjanie przeprowadzili atak lotniczy.

 • 18:17

 • 17:56

  W rosyjskich koloniach karnych więźniowie werbowani są do tak zwanych prywatnych firm wojskowych, by walczyć przeciwko Ukrainie. Chętnym obiecuje się amnestię po pół roku służby - ocenia ukraiński wywiad wojskowy, potwierdzając doniesienia mediów.

  Powodem takiego werbunku są znaczne straty w oddziałach rosyjskich i brak chętnych do udziału w walkach - podała w niedzielę agencja UNIAN, która powołuje się na ustalenia wywiadu wojskowego.

  Werbunek odbywa się w koloniach karnych w Petersburgu, Niżnym Nowogrodzie, republice Adygei na Kaukazie i w Rostowie na południu Rosji. Według ukraińskich służb "nie ma znaczenia, za jakie przestępstwo dany człowiek został skazany - nawet jeśli jest to zabójstwo czy inne ciężkie przestępstwa. Wszystkim obiecano całkowitą amnestię po sześciu miesiącach służby".

 • 17:48

  Ministerstwo energetyki oraz ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy wyraziły w niedzielę "głębokie rozczarowanie w związku z decyzją Kanady" w sprawie odesłania do Niemiec, mimo obowiązujących sankcji wobec Rosji, serwisowanej w Kanadzie turbiny do rosyjskiego gazociągu Nord Stream 1.

  "W dniu, gdy tę decyzję ogłoszono, armia Federacji Rosyjskiej ostrzelała dzielnice mieszkalne w Mikołajowie, Charkowie, Krzywym Rogu i kilku miejscowościach obwodu zaporoskiego. FR zachowała się jak państwo terrorystyczne, które celowo atakuje domy i inne obiekty infrastruktury cywilnej. Zginęli cywile, kilkadziesiąt osób jest rannych" - oświadczyło ministerstwo energetyki w komunikacie na stronie internetowej.

  W komunikacie podano, że przekazanie turbiny jest "niebezpiecznym precedensem", który będzie miał "tylko jeden skutek - wzmocni poczucie Moskwy, że jest bezkarna". Zdaniem władz ukraińskich Rosja mogłaby bez przeszkód przesyłać gaz do Niemiec bez spornej turbiny, ponieważ gazociąg Nord Stream 1 dysponuje kilkoma turbinami, w tym rezerwowymi.

 • 17:08

  Trwa akcja ratunkowa po ostrzale rosyjskim w mieście Czasiw Jar w obwodzie donieckim. Służby ratunkowe rozebrały około 99 ton zniszczonych elementów bloku mieszkalnego - poinformowały władze regionu.

  Szef obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko poinformował, że nie zmieniły się dane o liczbie ofiar śmiertelnych. Według stanu na godz. 16 w niedzielę (godz. 15 czasu polskiego) zginęło 15 osób - powiadomił Kyryłenko w komunikacie na kanale Telegram.

  Pięć osób udało się uratować. Z kilkoma osobami uwięzionymi pod gruzami ratownicy nawiązali kontakt. Pod gruzami są 24 osoby, w tym dziecko.

 • 16:18

  Podczas wojny w Ukrainie zarejestrowano 124 przypadki przemocy seksualnej, jednak te dane to tylko wierzchołek góry lodowej - oceniła w niedzielę specjalna przedstawicielka ONZ do spraw przemocy seksualnej w czasie konfliktów Pramila Patten.

  Jak dodała Patten, dane te "nie odzwierciedlają skali przemocy seksualnej w czasie wojny".

  Liczbę 124 przypadków przemocy seksualnej podała wcześniej ukraińska agencja Ukrinform. Powołała się na opublikowany materiał na rosyjskojęzycznym portalu ONZ pod tytułem: "Ukraina. Dlaczego tak trudno badać fakty przemocy seksualnej podczas wojny".

 • 16:07

  Rosyjski państwowy regulator mediów Roskomnadzor poinformował w niedzielę, że portal internetowy niemieckiego dziennika "Welt" został w kraju zablokowany na wniosek rosyjskiej prokuratury. Nie podano uzasadnienia tej decyzji.

  Portal welt.de znalazł się na stale rosnącej liście mediów zakazanych przez Roskomnadzor. Od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę gazeta publikowała informacje w języku rosyjskim. Większość niezależnych informacji jest w Rosji cenzurowana.

  Na początku marca Unia Europejska nałożyła sankcje na rosyjskie media RT (dawniej Russia Today) i Sputnik, uznawane za główne narzędzia kremlowskiej propagandy.

 • 15:22

  Ponad 100 Rosjan zginęło, a około 200 zostało rannych w niedawnym ataku sił ukraińskich na rosyjskie magazyny w Nowej Kachowce - poinformował w niedzielę rzecznik władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk. Nowa Kachowka jest położona w okupowanym obwodzie chersońskim na południu Ukrainy.

  Bratczuk, cytowany przez agencję UNIAN przekazał, że celem dokonanego w piątek ataku był punkt dowodzenia armii rosyjskiej i magazyn pocisków obrony przeciwlotniczej. - Według wstępnych danych zabitych (rosyjskich żołnierzy - red.) jest ponad 100, rannych około 200. Połowa z nich to ciężko ranni, z których część nie przeżyje - powiedział Bratczuk.

 • 14:46

  W jednostkach wojskowych stacjonujących w pobliżu granicy z Ukrainą rosyjscy żołnierze uszkadzają swój sprzęt wojskowy, by uniknąć wysłania na front - poinformował w niedzielę ukraiński wywiad wojskowy.

  Według doniesień służb, dowódca Południowego Okręgu Wojskowego Rosji zwrócił się do Federalnej Służby Bezpieczeństwa z prośbą o wzmocnienie nadzoru nad sprzętem wojskowym, a także nad żołnierzami rosyjskimi, którzy mają zostać wysłani na wojnę w Ukrainie.

 • 14:33

  Doradca szefa władz obwodu chersońskiego na południu kraju Serhij Chłań poinformował w niedzielę o ukraińskim ostrzale bazy wojsk rosyjskich w okupowanym Chersoniu. W bazie wybuchł pożar, pod gruzami są ludzie - przekazał Chłań.

  We wpisie na Facebooku urzędnik poinformował, że zaatakowana została baza przy ulicy Pestela. Pierwszy ostrzał nastąpił o godz. 5 rano (godz. 4 czasu polskiego), następny - o godz. 10.

  "Świadkowie informują o krzykach Rosjan pod gruzami" - napisał Chłań. Zastrzegł, że więcej o tym wydarzeniu nie można się dowiedzieć, ponieważ przy próbach zbliżenia się do obiektu rosyjscy wojskowi reagują strzałami w powietrze.

 • 13:07

  Papież Franciszek modlił się w niedzielę o to, aby skończyła się "szaleńcza wojna" w Ukrainie. Mówił o tym podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.

  Zwracając się do tysięcy osób zebranych na placu Świętego Piotra papież powiedział:

  - Ponawiam moją bliskość z narodem ukraińskim, codziennie dręczonym przez brutalne ataki, przez które cierpią zwykli ludzie.

  - Modlę się za wszystkie rodziny, szczególnie za ofiary, rannych, chorych. Modlę się za osoby starsze i dzieci i o to, by Bóg wskazał drogę, by położyć kres tej szaleńczej wojnie - dodał Franciszek.

 • 13:01

  Linia frontu na terytorium obwodu charkowskiego nie zmieniła się - poinformował w niedzielę szef tamtejszych władz Ołeh Syniehubow.

  - Wróg nie zdobył ani jednego metra nowego obszaru – przekazał urzędnik.

  Według Siniegubowa aktywne działania wojenne obecnie trwają na północy i na północnym wschodzie obwodu charkowskiego, a także w pobliżu miasta Izium, gdzie wojsko rosyjskie stale atakuje pozycje sił ukraińskich.

  Syniehubow mówił także, że wystrzelone z Rosji rakiety dolatują do Charkowa w 30-40 sekund. - Znajdujemy się zbyt blisko granicy z Federacją Rosyjską. Tylko około 40 km. I czas przylotu rakiety wynosi od 30 do 40 sekund. Więc czasu na ukrycie się jest za mało. Nie należy lekceważyć syren alarmowych, trzeba od razu udawać się do schronów - zaapelował do mieszkańców szef władz obwodowych.

 • 12:09

  Liczba ofiar rosyjskiego ostrzału bloków w mieście Czasiw Jar w obwodzie donieckim wzrosła do 15 - poinformowały w niedzielę służby ratunkowe. Trwa poszukiwanie ludzi pod gruzami.

  Służby ratunkowe przekazały, że pod gruzami może być ponad 20 osób, w tym najprawdopodobniej dziecko. Z trzema osobami ratownikom udało się nawiązać kontakt.

  Wcześniej w niedzielę służby dwukrotnie informowały o liczbie zmarłych: podawały, że pod gruzami znaleziono 10 i sześć ofiar.

 • 11:36

  Co najmniej 16 osób zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału budynków mieszkalnych w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy w ciągu ostatniej doby – powiadomiła w niedzielę przewodnicząca rady obwodu mikołajowskiego Hanna Zamaziejewa na kanale Telegram.

  Do ataku doszło w rejonie basztańskim. "Wszyscy poszkodowani zostali przewiezieni do naszych placówek służby zdrowia i otrzymują niezbędną pomoc" – napisała.

  Szef władz obwodowych Witalij Kim przekazał, że w sobotę została ostrzelana hromada (gmina) szyrokiwska oraz kilka wsi w hromadzie bereznehuwackiej w rejonie basztańskim, a także wieś Zasilla w rejonie witowskim.

 • 11:07

  Rosyjskie i białoruskie służby specjalne są zainteresowane werbunkiem łotewskich urzędników w regionach przygranicznych na wschodzie i w miejscach stacjonowania sił w ramach Wysuniętej Obecności NATO - podała agencja LETA, powołując się na Państwową Służbę Bezpieczeństwa (VDD) Łotwy.

  LETA poinformowała, że służby specjalne Rosji i Białorusi "od zawsze" są zainteresowane werbunkiem łotewskich przedstawicieli władz na poziomie państwowym i lokalnym, którzy posiadają informacje niejawne oraz informacje o Łotwie i jej krajach sojuszniczych.

  Obecnie - jak przekazało VDD - służby są zainteresowane informacjami dotyczącymi działań Łotwy i sojuszników w odpowiedzi na rosyjski atak na Ukrainę. Wśród tych kroków zainteresowanie budzi wzrost potencjału militarnego na zewnętrznej granicy NATO.

  "Służby specjalne nieprzyjacielskich krajów są też zainteresowane wszelkimi informacjami o przygranicznych regionach Łotwy, które mogłyby przydać się podczas odnowienia planów operacyjnych, jeśli sytuacja przerodzi się w szerszy konflikt militarny" - pisze LETA.

 • 10:24

  Linia frontu na terytorium obwodu donieckiego nie zmieniła się, ataki przeciwnika są bezskuteczne - poinformował w niedzielę przedstawiciel tamtejszych władz Pawło Kyryłenko.

  Jak podkreślił, wojska okupacyjne nieustannie ostrzeliwują pozycje ukraińskich sił zbrojnych i miejscowości położone w pobliżu linii frontu. - Linia frontu jest pod ciągłym ostrzałem: Marjinka, Krasnohoriwka, Awdijiwka, Toreck, Oczeretyne, Kurachowe, kierunek bachmucki, Słowiańsk, Kramatorsk – wymienił cele rosyjskich ataków szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

  Również w niedzielę szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj podkreślił, że siły rosyjskie wciąż nie zajęły całego obwodu w jego granicach administracyjnych.

  - Nic z tego, co zapowiadali, nie spełniło się, prócz tego, że są wysadzane i płoną ich magazyny wojskowe głęboko na tyłach. Do tego stracili na kierunku donieckim ogromną liczę czołgów – ponad 20 – powiedział.

  Hajdaj dodał, że "trzyma się" bardzo niewielka część obwodu, ale na tym terenie ukraińscy obrońcy "zadają dość mocne ciosy armii rosyjskiej". Podkreślił, że w mieście Biłohoriwka w rejonie siewierodonieckim do tej pory trwają walki.

 • 10:07

  Lotnictwo rosyjskie od dwóch i pół miesiąca nie wlatuje w strefę działań ukraińskiej obrony przeciwlotniczej – poinformował w niedzielę rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat w telewizji.

  Podkreślił, że siły rosyjskie wykorzystują lotnictwo tylko na linii frontu, gdzie trwają intensywne walki. - Są tam aktywne śmigłowce przeciwnika i lotnictwo szturmowe, które atakuje w bezpośredniej biskości działań bojowych – zaznaczył.

  - Wróg zmienił taktykę korzystania ze swego lotnictwa. Wszyscy widzimy, że latają rakiety manewrujące, w większości produkcji sowieckiej. Zdajemy sobie zatem sprawę, że zapasy topnieją – powiedział Ihnat.

  Dodał przy tym, że również lotnictwo ukraińskie jest obecne na linii frontu.

  - Nasze lotnictwo szturmowe – bombowce, samoloty szturmowe, śmigłowce lotnictwa wojskowego – codziennie działają na linii frontu, a także w głębi obrony przeciwnika, uderzając w wojska i sprzęt, a także punkty dowodzenia na tyłach, magazyny amunicji i tak dalej – oznajmił Ihnat.

 • 9:15

  Rosyjskie siły w ciągu ostatniej doby ostrzelały Charków i cztery powiaty obwodu charkowskiego na wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz tego regionu Ołeh Syniehubow. Zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne.

  W sobotę armia rosyjska ostrzelała rejony (powiaty) iziumski, bohoduchiwski, czuhujiwski i charkowski. Nocą zaatakowano rakietami dzielnice Osnowiańską i Słobidską w Charkowie.

 • 8:45

  Rosja kontynuuje ostrzał wzdłuż głównej drogi łączącej Donieck z Charkowem, a zdobycie kontroli nad nią jest ważnym celem dla wojsk rosyjskich w ich próbach zajęcia pozostałej części obwodu donieckiego - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Rosyjska artyleria kontynuuje ostrzał obszaru Słowiańska w Donbasie z okolic Izium na północy i z okolic Lisiczańska na wschodzie. Siły rosyjskie prawdopodobnie poczyniły dalsze niewielkie postępy terytorialne w okolicach Popasnej. Ostrzał z Izium nadal koncentruje się wzdłuż osi głównej drogi E40. Kontrola nad drogą E40, która łączy Donieck z Charkowem, będzie prawdopodobnie ważnym celem dla Rosji, która będzie próbowała posuwać się przez obwód doniecki" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

 • 8:13

  Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 4,667 mln osób - poinformowała Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy wjechało 25,3 tys. osób.

 • 8:04

  Siły rosyjskie przemieszczają wojska w pobliże Biłohoriwki i ostrzeliwują okoliczne miejscowości, ale nie udaje im się przesunąć od strony Lisiczańska na Siewiersk – oświadczył w niedzielę szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj na Telegramie.

  Tylko w ciągu ostatniej nocy wojska rosyjskie przeprowadziły siedem ostrzałów artyleryjskich i cztery ataki rakietowe – podał Hajdaj.

  "Oni do dziś żyją myślami o tym, jak na początku marca zajęli większą część obwodu. Ale(…) jak tylko Siły Zbrojne Ukrainy wykonały solidne umocnienia obronne, to szybkie natarcie dobiegło końca. W ciągu czterech miesięcy Rosjanie posunęli się o kilka kilometrów, przyjmując taktykę niszczenia miast" – napisał Hajdaj.

  Według niego strona rosyjska nie chce przyjąć do wiadomości obecnej sytuacji. "Na przykład wczoraj, gdy w pobliżu Zołotariwki okupanci trafili pod ostrzał naszej artylerii i musieli uciekać ze swoich pozycji. Nie powiódł się także ich atak na Werchniokamjanske" – zaznaczył Hajdaj.

 • 7:54

  Co najmniej 30 osób jest pod gruzami bloku, który został ostrzelany w sobotę wieczorem przez siły rosyjskie w mieście Czasiw Jar w obwodzie donieckim - poinformował w niedzielę szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko. W ataku zginęło sześć osób, a pięć zostało rannych.

  Budynek ostrzelano rakietami z wyrzutni Uragan - przekazał gubernator. W 4-piętrowym bloku całkowicie zniszczone zostały dwie klatki.

  Na miejscu trwa akcja ratunkowa. Miejscowi mieszkańcy mówią, że pod gruzami najpewniej są co najmniej 34 osoby, w tym 9-letnie dziecko.

  Dotychczas ratownikom udało się nawiązać kontakt z dwoma osobami. Spod gruzów wydobyto już sześciu zabitych i uratowano pięciu rannych.

 • 7:28

  Siły rosyjskie ostrzeliwały ogniem artyleryjskim okolice 10 miejscowości na kierunku słowiańskim – poinformował w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

  Atak prowadzono m.in. w okolicach Dołyny, Mazaniwki, Bohorodycznego, Andrijiwki i Krasnopola. Rosyjski zwiad bojem w okolicach Dołyny nie powiódł się i siły rosyjskie się wycofały.

  Na kierunku siewierskim siły rosyjskie ostrzeliwały pięć miejscowości, w tym Wołodymyriwkę i Wolfyne w obwodzie sumskim oraz Wowkiwkę w obwodzie charkowskim. Te dwie ostatnie miejscowości zaatakowano również przy użyciu lotnictwa.

  Na kierunku charkowskim wysiłki wojsk rosyjskich skupiały się na tym, by nie dopuścić do przesuwania się sił ukraińskich. Ostrzeliwano z artylerii okolice Charkowa, a także wielu innych miejscowości, w tym Iwaniwki, Dementijiwki i Rubiżnego. Z terytorium obwodu biełgorodzkiego w Rosji zaatakowano Charków rakietą manewrującą Iskander.

  Na kierunku kramatorskim siły rosyjskie ostrzeliwały m.in. Siewiersk i Biłohoriwkę oraz zaatakowały przy użyciu lotnictwa okolice Słowiańska, Siewierska i Serebrianki. Na kierunku bachmuckim ostrzały koncentrowały się na okolicach m.in. miejscowości Pokrowske i Wesełe.

  Na kierunkach awdijiwskim, kurachowskim, nowopawliwskim i zaporoskim ostrzeliwano m.in. Marjinkę, Awdijiwkę, Wuhledar, Hulajpole i Orichiw. Siły rosyjskie przeprowadziły też ataki lotnicze m.in. w okolicach Nowoandrijiwki. Były również rosyjskie ostrzały na kierunku południowobużańskim.

  Siły ukraińskie przeprowadziły dwa ataki na rosyjskie punkty dowodzenia, skupiska sprzętu wojskowego i polowe magazyny amunicji w okolicy Czornobajiwki w obwodzie chersońskim.

 • 7:21

  Porywają ludzi według list, które ze sobą noszą; część z tych osób znika, część zabijają. Zajmują nasze domy, biznesy, robią w mieście to, co chcą. Gdy tylko spotykamy ich na ulicy, przechodzimy na drugą stronę – o okupujących Chersoń Rosjanach w rozmowie z PAP mówi 23-letnia mieszkanka tego miasta, ze względów bezpieczeństwa pragnąca zachować anonimowość.

 • 7:11

 • 7:11

  Kanada wprowadzi nowe sankcje wobec Rosji, będą one dotyczyć m.in. przemysłu naftowo-gazowego i chemicznego. Kanadyjskie firmy będą musiały rozwiązać istniejące umowy z rosyjskim kapitałem w tych sektorach – poinformowała w sobotę minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.

 • 7:10

  Od momentu wybuchu wojny na Ukrainie niemal 25 procent ludności było zmuszonych do ucieczki z domu. Część z nich wyjechała do Polski, a część migrowała wewnątrz kraju - powiedziała rzecznik prasowy Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH) Helena Krajewska.

 • 6:46

  Rosja zamierza zaanektować część, a może nawet całość obwodu charkowskiego – ocenili w najnowszym raporcie analitycy amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW).

  Analitycy podkreślili, że władze okupacyjne w obwodzie charkowskim pokazały nowy sztandar, przedstawiający dwugłowego orła oraz symbole i herb Charkowa z XVIII wieku, co jakoby ma być "symbolem historycznych korzeni obwodu charkowskiego jako nierozłącznej części ziemi rosyjskiej". "Wskazuje to, że Kreml chce przyłączyć część obwodu charkowskiego do Rosji, a zapewne, jeśli zdoła, nawet całość" – pisze ISW.

  W raporcie napisano, że szybkie tempo stworzenia w części okupowanego obwodu charkowskiego "cywilnej administracji" i wprowadzenia tam "stanu wojennego" również świadczy o tym, iż Rosja intensywnie stara się zalegitymizować i skonsolidować okupacyjną "administrację".

  "Jawne wykorzystywanie przez władze okupacyjne obwodu charkowskiego symboli i retoryki carskiej Rosji, które wyraźnie wskazuje na aneksję, zamiast symboli i retoryki sugerujących stworzenie 'republiki ludowej', potwierdza wcześniejszą ocenę ISW, że Kreml ma większe cele terytorialne, niż zajęcie obwodów donieckiego i Ługańskiego czy nawet utrzymanie południa Ukrainy" – czytamy.

 • 5:10

  Odnosząc się do swojej decyzji o zwolnieniu pięciu ambasadorów ukraińskich, w tym ambasadora w Berlinie Andrija Melnyka, prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że to kwestia rotacji i część zwyczajnych praktyk dyplomatycznych.

 • 5:10

  W opublikowanym wieczorem nagraniu prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że w ciągu ostatniej doby siły rosyjskie uderzały w Mikołajów, Charków, Krzywy Róg, powiaty obwodu zaporoskiego.

  - Uderzano w osiedla mieszkaniowe - całkowicie świadomie, celowo - w zwykłe budynki, obiekty cywilne, ludzi - mówił. Są zabici i ranni. Stwierdził, że również w Donbasie nie ustają silne ataki rosyjskiej artylerii.

  - Takie terrorystyczne działania można powstrzymać jedynie bronią - nowoczesną i silną. Chcę podziękować USA za decyzję o przekazaniu Ukrainie nowego pakietu pomocy obronnej - (o wartości) 400 mln USD - i dodatkowych systemów HIMARS oraz innego precyzyjnego uzbrojenia, które umożliwia podejmowanie antyterrorystycznych działań i zmniejszanie (liczby) rosyjskich uderzeń rakietowych w naszych ludzi - dodał prezydent.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mart, tas

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Doniecka prokuratura obwodowa

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości