Ukraińcy odpierają rosyjskie ataki w obwodzie donieckim. Komunikat sztabu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Zniszczone rosyjskie czołgi T-80 i T-90 w Ukrainie (nagranie z 2 maja)
Zniszczone rosyjskie czołgi T-80 i T-90 w Ukrainie (nagranie z 2 maja)Twitter/Raging545
wideo 2/21
Zniszczone rosyjskie czołgi T-80 i T-90 w Ukrainie (nagranie z 2 maja)Twitter/Raging545

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 148 dni. Siły ukraińskie odparły dwa rosyjskie szturmy na kierunku kramatorskim i bachmuckim w obwodzie donieckim - poinformował w czwartek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku. Jak dodano w komunikacie, na terytorium Białorusi trwa kampania zachęcania obywateli do podpisywania kontraktów z rosyjskimi prywatnymi firmami wojskowymi. Wielka Brytania przekaże Ukrainie dziesiątki dział artyleryjskich i ponad 1600 sztuk broni przeciwpancernej - poinformował minister obrony Ben Wallace. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia na Ukrainie.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:45

  Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR) znalazło dowody na to, że operacje wojskowe Rosji na Ukrainie mogą stanowić zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości - stwierdza "Raport tymczasowy w sprawie doniesień o naruszeniach międzynarodowego prawa humanitarnego i międzynarodowego prawa praw człowieka na Ukrainie".

 • 4:39

  Instytut Studiów nad Wojną: Tempo rosyjskich operacji wojskowych nie różni się znacząco od tempa działań ofensywnych podczas oficjalnej przerwy operacyjnej. Siły rosyjskie w nadchodzących tygodniach prawdopodobnie nie będą w stanie zająć znaczącej liczby pozycji.

 • 4:22

  Niemcy uprzedzały Kanadę podczas rozmów w sprawie zwrotu turbin do Nord Stream 1 o ryzyku niepokojów społecznych w razie braku dostaw gazu oraz o możliwej konieczności zawieszenia pomocy dla Ukrainy - pisze w czwartek kanadyjska prasa.

  Ambasador Niemiec w Ottawie Sabine Sparwasser powiedziała "The Globe and Mail", że Niemcy nie groziły Kanadzie wstrzymaniem pomocy dla Ukrainy, ale Berlin ma obawy przed konsekwencjami braku gazu podczas zimy.

  Z kolei sekretarz prasowy kanadyjskiego ministra surowców naturalnych Keenan Nembhard potwierdził "The Globe and Mail", że sprawy niemieckiej polityki krajowej były omawiane podczas negocjacji.

 • 3:36

  Ukraina planuje utworzyć jednorazowy międzynarodowy trybunał, który będzie sądził najwyższe władze rosyjskiego reżimu za akt agresji na Ukrainę, w szczególności prezydenta Rosji Władimira Putina - napisał "The Guardian", powołując się na zastępcę szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Andrija Smyrnowa.

 • 3:09

  Podczas uzgadniania najnowszego, siódmego pakietu sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji zablokowana została propozycja włączenia na listę sankcyjną rosyjskiego przedsiębiorstwa metalurgicznego "WSMPO-Awisma" – największego światowego producenta tytanu - poinformował "The Wall Street Journal".

 • 0:56

  Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym na szkołę w Kramatorsku

 • 23:27

  Na jednym z jachtów zajętych w ramach sankcji nałożonych na Rosję i jej oligarchów odnaleziono domniemane lub autentyczne jajo Faberge - poinformowała zastępczyni prokuratora generalnego USA Lisa Monaco. Cenny zabytek najprawdopodobniej znajdował się na superjachcie należącym do oligarchy Sulejmana Kerimowa.

 • 22:36

  Umowa z Turcją, Rosją i ONZ w sprawie odblokowania eksportu ukraińskiego zboża, która może być podpisana w piątek, musi gwarantować bezpieczeństwo południowej Ukrainy i transportu produktów rolnych – powiedział w czwartek wieczorem rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko.

  Kolejna runda rozmów w tej sprawie odbędzie się w Stambule. - W jej wyniku może zostać podpisany dokument, który zobowiąże strony do gwarantowania funkcjonowania szlaków eksportowych na Morzu Czarnym - oznajmił rzecznik.

  Nikołenko podkreślił, że delegacja ukraińska podpisze tylko wtedy to porozumienie, gdy będzie ono gwarantowało bezpieczeństwo Ukrainy i "mocne pozycje" jej sił zbrojnych na Morzu Czarnym.

  Biuro Erdogana: Ukraina, Rosja, Turcja i ONZ podpiszą umowę w sprawie eksportu zboża

  Przedstawiciele Rosji, Ukrainy, Turcji i ONZ podpiszą w piątek w Stambule umowę dotyczącą eksportu ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego - powiadomiło w czwartek biuro tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

 • 21:55

  Każdy nowy rosyjski ostrzał to argument za tym, by Ukraina otrzymała nowoczesną, skuteczną broń – oświadczył w czwartek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w sieciach społecznościowych.

  Wspominając o kolejnych rosyjskich atakach, do których doszło w czwartek w Charkowie i w obwodzie donieckim Zełenski podkreślił, że "każdy taki rosyjski ostrzał to argument za tym, by Ukraina otrzymała więcej HIMARS-ów i innej nowoczesnej i skutecznej broni".

  Ukraiński przywódca ocenił, że wyczerpuje się potencjał "wszystkich form rosyjskiej agresji, w tym działań ofensywnych na froncie i terroru przeciwko naszym miastom". "Zrobimy wszystko, by to przyspieszyć" – zapewnił Zełenski.

 • 21:12

  Przedstawiciele Rosji, Ukrainy, Turcji i ONZ podpiszą w piątek w Stambule umowę dotyczącą eksportu ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego - poinformowało w czwartek wieczorem biuro tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

  Dodano, że ONZ będzie reprezentował sekretarz generalny Antonio Guterres, a Turcję - Erdogan.

  Wcześniej w czwartek biuro prasowe Guterresa potwierdziło, że jeszcze tego samego dnia wieczorem sekretarz generalny ma przybyć do Stambułu.

  Statki z ukraińskim zbożem czekają na wpłynięcie do Dunaju

 • 19:37

  Siły ukraińskie odparły dwa rosyjskie szturmy na kierunku kramatorskim i bachmuckim w obwodzie donieckim – poinformował w czwartek wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

  Na kierunku kramatorskim siły rosyjskie przeprowadziły ataki lotnicze w okolicach Serebrianki i wioski Spirne oraz ostrzelały m.in. okolice Siewierska. Siły ukraińskie odparły też szturm m.in. w kierunku wioski Iwano-Darjiwka.

  Na kierunku bachmuckim wojska rosyjskie przeprowadziły ataki lotnicze w okolicach Werszyny, Biłohoriwki, Kontantynówki i Berestowego. Ostrzeliwane były także inne miejscowości m.in. w pobliżu Bachmutu i Sołedaru. Siły ukraińskie po raz kolejny udaremniły szturm w stronę Kłynowego, Werszyny, Mironówki i Wuhłehirskiej Elektrowni Cieplnej.

  Ukraiński czołg w okolicach Bachmutu [10.07.2022]

  Wojska rosyjskie atakowały też na kierunkach awdijiwskim, nowopawliwskim i zaporoskim, wykorzystując drony do naprowadzania ostrzałów. Atakowane były także miejscowości na kierunku rzeki Boh. Niepowodzeniem zakończyła się próba rosyjskiego kontrataku w stronę wsi Suchy Stawok i Andrijiwka.

  Według sztabu na terytorium Białorusi trwa kampania zachęcania obywateli do podpisywania kontraktów z rosyjskimi prywatnymi firmami wojskowymi, w czym aktywnie uczestniczą wojskowe komisje białoruskich sił zbrojnych.

 • 18:38

  Rosyjscy okupanci przymusowo zmobilizowali w Donbasie ponad 100 tys. mężczyzn, z których prawie jedna czwarta zginęła – poinformowała w czwartek agencja Ukrinform, powołując się na obrońcę praw człowieka Pawło Łysianskiego.

  Według niego już w sierpniu ubiegłego roku zaczęto przymusową mobilizację na okupowanych terenach Donbasu, co – jak wskazał – świadczy o tym, że już wtedy Rosja szykowała się do agresji na Ukrainę. Jak podkreślił, mężczyzn zabierano prosto z miejsc pracy i z uczelni.

 • 18:00

  Wojska rosyjskie wkrótce opadną z sił i ich dowództwo będzie mieć w nadchodzących tygodniach duże problemy z wysyłaniem żołnierzy i uzbrojenia na front na Ukrainie - powiedział w czwartek szef brytyjskiego wywiadu zagranicznego MI6 Richard Moore. Dodał, że ostrożne szacunki mówią o 15 tys. zabitych rosyjskich żołnierzach na Ukrainie.

  Żołnierz separatystycznej tzw. republiki donieckiej na linii frontu w Donbasie [20.07.2022]

 • 16:58

  Rosyjska agresja na Ukrainę prawdopodobnie nie odwiedzie Chin od zamiaru podporządkowania sobie Tajwanu, ale może odsunąć realizację tego zamiaru w czasie - uważa dyrektor CIA William Burns. Jak dodał, takie ryzyko będzie rosło wraz z kolejnymi latami obecnej dekady.

  Burns dzielił się swoją oceną zamiarów chińskiego prezydenta Xi Jinpinga w środę podczas konferencji Aspen Security Forum w amerykańskim stanie Kolorado. Stwierdził, że rosyjskie doświadczenia na Ukrainie i "strategiczna porażka" Rosji niepokoją Xi, ale nie na tyle, by odwieść go od zamiaru podporządkowania sobie Tajwanu.

 • 16:28

  Deutsche Bahn chce dzięki "mostowi zbożowemu" pomóc Ukrainie w transporcie zboża do niemieckich portów. Duża część zboża przewożona jest przez Rumunię, a transporty wspomagane są przez firmy logistyczne m.in. z Polski – pisze w czwartek portal dziennika "Handelsblatt".

 • 16:13

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaprzeczył w czwartek doniesieniom, jakoby znajdował się na oddziale reanimacji i zapewnił, że jeszcze nigdy nie czuł się tak silny jak teraz.

  - Jestem w swoim gabinecie i jeszcze nigdy nie czułem się tak silny jak teraz. A oto zła wiadomość dla was wszystkich, którzy takie fejki rozpowszechniacie: nie jestem sam, jest nas 40 milionów – oznajmił Zełenski w nagraniu zamieszczonym w sieciach społecznościowych.

  Dodał, że "przy całym szacunku dla podeszłego wieku – 44 lata to nie 70". Zakończył swoje wystąpienie słowami "Sława Ukrainie!".

 • 15:45

  Po wyzwoleniu spod okupacji obwodów sumskiego i czernihowskiego Rosja ostrzeliwała te przygraniczne tereny ponad 900 razy – poinformowała w czwartek ukraińska Służba Graniczna na swojej stronie internetowej.

  "Po wyparciu przez siły obrony Ukrainy okupantów z obwodów czernihowskiego i sumskiego, są one stale ostrzeliwane z rosyjskiego terytorium. Rosja prowadzi ostrzał z moździerzy, broni rakietowej i lufowej, czasem trwają one po kilka godzin. Dokonano również ponad pięćdziesięciu uderzeń z zastosowaniem lotnictwa" - napisała Służba Graniczna.

 • 15:18

  Szef sztabu Sił Powietrznych USA gen. Charles Brown powiedział w środę, że w gronie państw zachodnich trwają dyskusje na temat dostarczenia myśliwców dla Ukrainy. Wcześniej takiej opcji nie wykluczył szef Pentagonu.

  - Są amerykańskie myśliwce, są Gripeny ze Szwecji, są Eurofightery czy Rafale. Więc istnieje szereg różnych platform, które mogą trafić na Ukrainę (...) Mogę powiedzieć, że to będzie coś nierosyjskiego. Nie mogę tylko powiedzieć, co dokładnie to będzie - powiedział Brown podczas konferencji Aspen Security Forum w Kolorado.

 • 15:18

  Szef dyplomacji Węgier Peter Szijjarto, który przybył w czwartek do Moskwy, poinformował na Twitterze, że podejmie rozmowy z szefem MSZ Siergiejem Ławrowem ws. zawarcia "najszybciej jak to możliwe" pokoju na Ukrainie i z wicepremierem Aleksandrem Nowakiem na temat dostaw gazu.

 • 14:32

  Śmierć na wojnie mieszkańca stolicy lub okolic wyceniana jest dwa razy drożej niż śmierć żołnierza z Jekaterynburga i trzy razy drożej, niż Buriata. Władze obwodów wyznaczyły rodzinom poległych żołnierzy różną wysokość zasiłków pogrzebowych - poinformował na Telegramie niezależny kanał Możem Objasnit'.

 • 14:22

  Rosjanie umieścili w maszynowni okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej co najmniej 14 jednostek ciężkiego sprzętu z amunicją i materiały wybuchowe – powiadomił w czwartek Enerhoatom, koncern zarządzający ukraińskimi elektrowniami jądrowymi.

  Według komunikatu opublikowanego w Telegramie Enerhoatomu, sprzęt wojskowy i amunicja znajdują się obok ważnych instalacji oraz łatwopalnych substancji. Ponadto została rozlokowana tak, że w przypadku ewentualnego pożaru będzie blokować dostęp straży pożarnej do maszynowni.

  Enerhodar

 • 14:07

  W odpowiedzi na trwającą agresję Rosji na Ukrainę Rada UE przyjęła w czwartek nowe środki mające na celu zaostrzenie istniejących sankcji gospodarczych wymierzonych w Rosję i wzmocnienie ich skuteczności.

  - Dziś podejmujemy kolejny ważny krok w celu ograniczenia zdolności Rosji do kontynuowania i finansowania agresji przeciwko Ukrainie. Zakazujemy eksportu najważniejszego towaru - po surowcach energetycznych - rosyjskiego towaru, złota. Rozszerzamy również wyjątki dla transakcji z udziałem produktów rolnych i transferu ropy do krajów trzecich. Ponieważ UE dokłada wszelkich starań, abyśmy mogli przezwyciężyć nadciągający globalny kryzys żywnościowy. Od Rosji zależy zaprzestanie bombardowania ukraińskich pól i silosów oraz zaprzestanie blokowania portów Morza Czarnego - oświadczył Wysoki Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych Josep Borrell.

 • 13:50

  Wielka Brytania przekaże Ukrainie dziesiątki dział artyleryjskich i ponad 1600 sztuk broni przeciwpancernej w ramach dalszej pomocy dla tego kraju w obronie przed rosyjską napaścią - poinformował w czwartek minister obrony Ben Wallace.

  Dodał on, że ukraińskie wojska otrzymają też systemy radarowe, setki dronów oraz ponad 50 tys. sztuk amunicji. - Wraz z naszymi międzynarodowymi partnerami zapewniamy, że Ukraina ma narzędzia do obrony kraju przed nielegalną inwazją (prezydenta Władimira) Putina - oświadczył Wallace.

  Wyszczególniona przez niego broń jest częścią zapowiedzianego w czerwcu przez premiera Borisa Johnsona pakietu wsparcia wojskowego w wysokości 1 mld funtów, w efekcie czego wartość brytyjskiej pomocy wojskowej od początku wojny zwiększy się do 2,3 mld funtów. Wielka Brytania już dostarczyła Ukrainie szereg sprzętu wojskowego, w tym prawie 7000 sztuk broni przeciwpancernej, setki rakiet i opancerzonych pojazdów bojowych, a także prowadzi na swoich poligonach szkolenia ukraińskich żołnierzy

 • 13:04

  Kolejni dwaj bojownicy separatystycznej tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) zostali skazani na kary dziesięciu i ośmiu lat więzienia za udział w wojnie przeciwko Ukrainie – powiadomiła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

  Mężczyznom zarzucono "zamach na integralność terytorialną i nietykalność państwa ukraińskiego oraz udział w nielegalnych formacjach zbrojnych".

 • 12:12

  Rosyjskie wojska zniszczyły w nocy ze środy na czwartek magazyn z tysiącami ton pomocy humanitarnej przeznaczonej dla dzieci i osób starszych; skład całkowicie spłonął - powiadomił na Telegramie szef władz obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy Witalij Kim.

 • 12:05

  Z powodu rozległych oparzeń w szpitalu zmarła 26. ofiara rosyjskiego ataku rakietowego na Winnicę w środkowej Ukrainie – poinformowały w czwartek lokalne władze. 20-letnia Olha Łysenko w chwili uderzenia rakiety w centrum miasta wracała z wizyty u stomatologa.

  Zniszczenia w Winnicy

 • 9:54

  "Drugi dzień z rzędu i mniej więcej o tej samej porze okupant ostrzeliwuje przystanki transportu publicznego (w Charkowie). W efekcie jest już jedna ofiara śmiertelna oraz 17 rannych, w tym jedna osoba – bardzo ciężko" – powiadomił mer miasta Ihor Terechow.na Telegramie.

  Mer powiadomił, że ostrzeliwana jest jedna z najgęściej zaludnionych dzielnic miasta. Pocisk trafił w placówkę medyczną.

  Rosyjski ostrzał dzielnicy mieszkaniowej w Charkowie (20 lipca)

 • 9:31

  W obwodzie donieckim na południowym wschodzie kraju w wyniku ostrzału wojsk agresora zginęła jedna osoba, a pięć zostało rannych – powiadomił szef tego regionu Pawło Kyryłenko.

 • 9:31

  W obwodzie ługańskim Ukrainy wojska rosyjskie prowadziły intensywny ostrzał i ataki rakietowe oraz próbowały szturmować z rejonu Lisiczańska – powiadomił szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. W sąsiednim obwodzie donieckim w wyniku ostrzałów jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych.

  "Ostrzał jest bardzo intensywny. Ustaje tylko wówczas, gdy 'zmęczy się' sprzęt. W miejscowościach, gdzie bronią się nasi chłopcy, 20 lipca były dwa potężne ataki rakietowe, cztery długie ataki artyleryjskie, pięć ostrzałów z moździerzy" – napisał w czwartek rano szef władz obwodu ługańskiego Hajdaj, podsumowując minioną dobę.

  Jak dodał, Rosjanie próbują rozwinąć ofensywę w kierunku Bachmutu, jednak napotykają "godny opór" wojsk ukraińskich.

  Wojska rosyjskie podejmowały próby szturmu z okolic Lisiczańska, stosując taktykę zmasowanego ognia artyleryjskiego, ataków bombowych i używając wszelkich dostępnych rodzajów uzbrojenia.

  🇺🇦Артем ЛИСОГОР Луганська ОВА/OFFICIAL🇺🇦

  ❗️На Луганщині, мабуть, не залишилося жодного квадратного метру землі, не ураженого російською артилерією Обстріли дуже щільні. Припиняються лише, коли «втомляється» метал. Населені пункти, в яких наші хлопці тримають оборону на сході, 20 липня зазнали двох потужних ракетних ударів, чотирьох тривалих артилерійських атак, п’ятьох обстрілів із мінометів, переживають наслідки танкового наступу. Окупанти намагаються розвинути наступ на Бахмут, але на їх шляху не степ, і ніхто привітно не зустрічає незваних гостей. В кожному, навіть маленькому, населеному пункті росіянам чинять гідний опір. Ворог застосовує звичну для себе тактику масованого артилерійського вогню, бомбових ударів, використовує всі доступні типи зброї, аби просунутися вперед. Росіяни організували декілька спроб штурму із різних боків із району Лисичанська та навколишніх сіл. Додалися руйнування у Верхньокам’янському. Із повітря вкотре обстріляна Білогорівка.⬇️

 • 9:29

  Rosyjskie okupacyjne władze w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy utrudniają cywilom wyjazd z Melitopola. Wróg traktuje mieszkańców miasta jak żywą tarczę, zabezpieczając się w ten sposób przed planowaną kontrofensywą ukraińskich wojsk - powiadomił w czwartek lojalny wobec Kijowa mer Melitopola Iwan Fedorow.

  "W mieście pozostało około 60 tys. mieszkańców. Wielu z nich chciałoby stamtąd wyjechać na tereny kontrolowane przez ukraińskie władze, ale Rosjanie "prawie nikogo nie wypuszczają" - oznajmił Fedorow, cytowany przez agencję UNIAN. "Nieopodal Wasylówki (na trasie pomiędzy Melitopolem i Zaporożem - red.) oczekuje ponad 700 cywilnych samochodów. Ludzie próbowali się ewakuować, lecz okupanci ich zatrzymali" - relacjonował mer.

 • 9:27

  Siły rosyjskie zbliżają się do drugiej co do wielkości ukraińskiej elektrowni w Wuhłehirsku, co jest zarówno elementem planu zajmowania krytycznej infrastruktury, jak i próbą przebicia się przez linię frontu - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

 • 8:02

  Wojska ukraińskie odparły rosyjski atak na Wuhłehirską Elektrownię Cieplną w Switłodarsku w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy – informuje w czwartek rano sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.  "Wojska rosyjskie prowadziły szturm, dążąc do opanowania terytorium Wuhłehirskiej Elektrowni Cieplnej. Siły ukraińskie zmusiły je do ucieczki. Walki w rejonie miejscowości Nowołuhanske trwają"


  Działania bojowe toczą się w rejonie Iwano-Darjiwki na południowy wschód od Siwerska.

  Rosjanie kontynuują ostrzał pozycji ukraińskich i miejscowości wzdłuż linii styczności w Donbаsie, a także na południu kraju oraz na północ i wschód od Charkowa.

  Według informacji strony ukraińskiej przeciwnik ma problemy z utrzymaniem na froncie żołnierzy walczących na podstawie kontraktów krótkoterminowych. Dochodzi do zwolnień, a wojskowi nie chcą przedłużać kontraktów po ich wygaśnięciu.

 • 7:32

  Trwająca ofensywa wojsk rosyjskich na wschodzie Ukrainy przyniosła im niewielkie zdobycze terytorialne. Rosjanie wytracają siły w walce o małe miejscowości i nie zdołali podejść do Siewierska i Bachmutu, które starają się zająć – ocenia amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  Według ośrodka analitycznego rosyjska ofensywa w Donbasie, wznowiona po przerwie operacyjnej, osiągnie kulminację, zanim Rosjanie zajmą jakiekolwiek ważne ośrodki miejskie, w których Ukraińcom będzie łatwiej się bronić niż na otwartych, słabiej zaludnionych obszarach.

  Ukraina, Siewiersk, ukraińscy żołnierze  W ostatnich tygodniach Rosjanie nie poczynili znacznych postępów w kierunku Słowiańska ani w okolicach Siewierska i Bachmutu. Wytracają jednocześnie siłę ofensywną w lokalnych potyczkach o niewielkie, stosunkowo mało istotne miejscowości w obwodzie donieckim – oceniają eksperci.

  Od zajęcia Lisiczańska 3 lipca wojska rosyjskie starają się zdobyć Siewiersk, ale do środy nie zdołały do niego podejść. Nie udało im się też przeprowadzić bezpośredniego ataku na Bachmut i w dużej mierze ugrzęzły w walkach o małe miejscowości na wschód i południe od tego miasta – napisano w raporcie.

  Zniszczony czołg na przedmieściach Siewierodoniecka  W raporcie think tanku zaznaczono, że siły ukraińskie przeprowadziły drugie z rzędu precyzyjne uderzenie na most Antonowski w okupowanym przez Rosjan Chersoniu. Była to ważna trasa logistyczna wykorzystywana przez wojska okupacyjne. Najeźdźcy tymczasem usiłują przedstawiać te precyzyjne uderzenia sił ukraińskich jako pretekst do masowych deportacji Ukraińców do Rosji – dodano.

 • 4:58

  Rosja kwestionuje jakość wykonanej w Kanadzie naprawy turbin do Nord Stream 1 – podały kanadyjskie media, relacjonując opinię prezydenta Rosji oraz propozycję Komisji Europejskiej w sprawie zmniejszenia zużycia gazu o 15 procent.

  - Teraz mówią, że zwrócą te maszyny, przynajmniej jedną z nich. Ale jaka będzie ich jakość, jakie będą techniczne parametry po tych naprawach? - tę telewizyjną wypowiedź rosyjskiego prezydenta Władimira Putina cytowały kanadyjskie media. - Może w pewnym momencie zamkną go i tyle, Nord Stream 1 zostanie zamknięty, bo one przyjechały stamtąd, z Kanady - powiedział Putin, bez dodatkowych wyjaśnień.

 • 4:48

  Instytut Studiów nad Wojną: Obecna rosyjska ofensywa może zapewnić sobie ograniczone zdobycze terytorialne w Donbasie. Wojska walczą o możliwość przemieszczania się słabo zaludnionymi, otwartymi terenami. W pobliżu Słowiańska i Bachmutu napotkają teren o wiele bardziej sprzyjający obrońcom ze względu na większą gęstość zaludnienia i zabudowany charakter tych obszarów.

 • 4:47

  Na południu ukraińscy obrońcy wykonali 200 misji ogniowych, niszcząc 111 najeźdźców, stanowiska dowodzenia, magazyny i wyposażenie wroga - poinformowało Dowództwo Operacyjne "Południe".

  Jednostki rakietowe i artyleryjskie Sił Zbrojnych Ukrainy wykonały ponad 200 misji ogniowych, w wyniku których armia wroga straciła 111 osób, haubicę Msta-B, 2 samobieżne moździerze Nona-S, bezzałogowy statek powietrzny typu Eleron oraz 13 pojazdów, w tym kilka opancerzonych - informuje ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe".

 • 4:47

  Stany Zjednoczone szacują, że do tej pory rosyjskie straty na Ukrainie to około 15 tys. zabitych i prawdopodobnie 45 tys. rannych - powiedział dyrektor CIA William Burns, dodając, że Kijów również poniósł znaczne straty.

 • 4:47

  Płonie rosyjski magazyn zaopatrzenia w Skadowsku w obwodzie chersońskim. Dziennikarze informowali wcześniej o ataku ukraińskich sił w tym regionie.

 • 4:46

  Żołnierz samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej w obwodzie donieckim

 • 4:46

  Premier Włoch Mario Draghi przed głosowaniem nad wotum zaufania dla jego rządu wyraził przekonanie, że "trzeba wspierać Ukrainę w każdy sposób". Poinformował, że podczas rozmowy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim mówił mu, że "zbrojenie Ukrainy jest jedynym sposobem, by pomóc Ukraińcom się bronić". - Musimy wzmocnić wysiłki, by zwalczać ingerencje Rosji i innych autokracji w naszą politykę i nasze społeczeństwo - dodał włoski premier.

 • 4:44

  Rosja wykorzystuje gaz do stosowania własnych sankcji wobec każdej europejskiej rodziny, uderza w budżety Europejczyków za pomocą nacisku na rynku energetycznym - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym nagraniu.

  - Widzimy, jak błędną była polityka niektórych liderów krajów europejskich, która sprawiła, że Europa stała się zakładnikiem dostaw gazu z Rosji - stwierdził szef ukraińskiego państwa.

Autorka/Autor:asty, ft, tas

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: