Rosjanie atakują na całej linii frontu, Ukraińcy się wycofują

Źródło:
PAP

Sytuacja na froncie jest trudna. Rosjanie atakują na całej jego linii, a Ukraińcy wycofują się w niektórych miejscach - przekazał naczelny dowódca ukraińskiej armii Ołeksandr Syrski.

Naczelny dowódca armii ukraińskiej Ołeksandr Syrski poinformował w niedzielę, że sytuacja na froncie pogorszyła się, a wojska rosyjskie „aktywnie atakują na całej linii frontu, osiągając sukcesy taktyczne na niektórych kierunkach”.

Naczelny dowódca armii ukraińskiej Ołeksandr Syrski poinformował w niedzielę, że sytuacja na froncie pogorszyła się, a wojska rosyjskie "aktywnie atakują na całej linii frontu, osiągając sukcesy taktyczne na niektórych kierunkach". Najbardziej intensywne walki trwają m.in. na kierunku Kupiańska we wschodniej części kraju, gdzie siły rosyjskie "odniosły częściowe sukcesy, ale zostały zatrzymane" - napisał generał Syrski w Telegramie.

Na kierunku Kramatorska w obwodzie donieckim wojska rosyjskie rozpoczynają ofensywę mającą na celu zdobycie miasta Czasiw Jar, jednak "najbardziej skomplikowana sytuacja" występuje w rejonie Pokrowska i Kurachowe, gdzie "trwają zacięte walki" - dodał.

Generał przekazał, że siły ukraińskie wycofały się na nowe pozycje na zachód od wsi Berdyczi i Semeniwka oraz Nowomychajliwka, a "w celu wzmocnienia obronności na tych odcinkach w miejsce jednostek, które poniosły straty, wysyłane są jednostki mające zdolność bojową".

Czytaj również: Ogromna liczba zabitych i rannych Rosjan

Dowódca sił zbrojnych poinformował także o "napiętej sytuacji" na południu kraju, ale nie podał szczegółów.

(drugi od lewej) Generał Syrski w otoczeniu ukraińskich żołnierzy Syrski/Telegram

Brakuje ludzi i amunicji

Od zdobycia w lutym przez Rosjan miasta Awdijiwka w obwodzie donieckim siły ukraińskie, którym brakuje ludzi i amunicji, są powoli spychane na zachód - przekazała AFP.

Czytaj również: Jaki los czeka Rosjan? Radosław Sikorski uważa, że mamy wybór

Ukraina czeka obecnie na dostawy amerykańskiej pomocy wojskowej, która według ekspertów ma kluczowe znaczenie dla dalszego powstrzymywania rosyjskiej inwazji - przypomniał Reuters. Pakiet środków przewidujący m.in. 60,8 mld dol. wsparcia dla Ukrainy został przyjęty w amerykańskim Kongresie po ponad pół roku wewnętrznych sporów.

Autorka/Autor:ks/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Konstantin Morozov, mil.ru CC BY 4.0

Tagi:
Raporty: