Rosjanie oskarżają Ukraińców o atak na okupowanym Krymie

Źródło:
PAP
Eksplozja nad Sewastopolem na zaanektowanym Krymie (wideo archiwalne z marca 2024 r.)
Eksplozja nad Sewastopolem na zaanektowanym Krymie (wideo archiwalne z marca 2024 r.) Anton Heraszczenko/Telegram
wideo 2/2
Eksplozja nad Sewastopolem na zaanektowanym Krymie (wideo archiwalne z marca 2024 r.) Anton Heraszczenko/Telegram

Rosyjska państwowa agencja RIA Nowosti podała, że w niedzielę doszło do ukraińskiego ataku na Sewastopol na okupowanym przez Rosję Krymie. Według tych doniesień pięć osób zginęło, 124 zostały ranne. Moskwa oświadczyła, że odpowiedzialność za atak ponoszą również Stany Zjednoczone.

"W wyniku ukraińskiego ostrzału Sewastopola 124 osoby zostały ranne, w tym 27 dzieci" – napisała agencja z powołaniem na doradcę szefa rosyjskiego ministerstwa zdrowia Alieksieja Kuzniecowa.

"Liczba zabitych po ataku (Sił Zbrojnych Ukrainy) na Sewastopol wzrosła do pięciu, wśród nich jest dwoje dzieci i dwoje dorosłych" – podała następnie RIA Nowosti na Telegramie.

Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło, że do ataku na Sewastopol użyto pięciu rakiet amerykańskich ATACMS, a cztery z nich zostały przechwycone przez obronę powietrzną. Resort oświadczył też, że to amerykańscy specjaliści wprowadzają dane lotów pocisków ATACMS na podstawie własnych danych wywiadu satelitarnego, a zatem odpowiedzialność za atak na Sewastopol ponoszą również Stany Zjednoczone.

Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i nielegalnego referendum. Ukraina i Zachód uznały te działania Kremla za pogwałcenie prawa międzynarodowego. 

Autorka/Autor:mjz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: