Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, tvn24.pl

821 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Seria eksplozji wstrząsnęła kilkoma miastami na zaanektowanym przez Rosję Krymie - poinformowały media w Kijowie powołując się na doniesienia kanałów na Telegramie. Według samozwańczego premiera Krymu Siergieja Aksjonowa w Symferopolu, centrum administracyjnym półwyspu, zginęły dwie osoby. Siedem osób nie żyje, a 21 zostało rannych po rosyjskim ostrzale Charkowa. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

> Władimir Putin przybył w czwartek wieczorem na Białoruś z dwudniową wizytą, podczas której ma przedyskutować z Alaksandrem Łukaszenką - jak informują rosyjskie media cytowane przez Reutera - "kwestie bezpieczeństwa, w tym wspólnych ćwiczeń wojskowych" oraz współpracy gospodarczej.

> Rosyjski sąd wojskowy skazał na 25 lat więzienia Władimira Malina, mężczyznę oskarżonego o spalenie w 2023 roku elementu infrastruktury kolejowej i przyłączenie się do proukraińskiego ugrupowania Legion Wolność Rosji.

> Zastępca szefa sztabu generalnego rosyjskiej armii, generał Wadim Szamarin, został zatrzymany pod zarzutem korupcji - poinformowały w czwartek media w Moskwie. Jak odnotował niezależny portal The Moscow Times, "aresztowanie kolejnego generała odbywa się po dymisji ministra obrony Siergieja Szojgu i powołania w jego miejsce byłego wicepremiera Andrieja Biełousowa".

Wadim Szamarinmil.ru

> Seria eksplozji wstrząsnęła w czwartek wieczorem kilkoma miastami na okupowanym przez Rosję Krymie - poinformowały media w Kijowie powołując się na doniesienia kanałów na Telegramie. Portale Ukraińska Prawda i NV napisały, że w rejonie miasta Ałuszta było słychać co najmniej pięć wybuchów. Samozwańczy premier okupowanego przez Rosję Krymu Siergiej Aksjonow przekazał we wpisie na kanale Telegram, że w wyniku ataku rakietowego w Symferopolu zginęło dwóch przechodniów.

> Trzynaścioro ukraińskich dzieci wróciło do swojej ojczyzny z Rosji i okupowanych przez Rosjan terytoriów Ukrainy - poinformował Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

> Siedem osób zginęło, a 21 zostało rannych w wyniku intensywnego rosyjskiego ostrzału Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy - podała ukraińska służba do spraw sytuacji nadzwyczajnych. Pociski uderzyły w infrastrukturę transportową i prywatną firmę, a także cywilną infrastrukturę kolejową.

> Władze Ukrainy od miesięcy argumentują, że mają pełne prawo atakowania obiektów w Rosji, również przy pomocy uzbrojenia otrzymanego z Zachodu. Amerykański dziennik "New York Times" napisał, że sekretarz stanu USA Antony Blinken, który niedawno przebywał z wizytą w Kijowie, zaczął przychylać się do tego stanowiska.

> Nowa prezydent Macedonii Północnej Gordana Siljanowska-Dawkowa zapewniła prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o nieustannym wsparciu Skopje dla Kijowa, który "mierzy się z niesprowokowaną agresją Rosji" - poinformował dziennik "Kurir".

> Rosja nie wygra wojny w Ukrainie, chyba że jej na to pozwolimy, a koszt tego, by nie pozwolić Rosji wygrać jest relatywnie niewielki - mówił polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w przemówieniu wygłoszonym na zakończenie London Defence Conference.

Autorka/Autor:asty, tas//mrz

Źródło: PAP, Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: DSNS/Facebook

Tagi:
Raporty: