Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Zełenski reaguje na decyzję Izby Reprezentantów w sprawie pomocy dla Ukrainy
Zełenski reaguje na decyzję Izby Reprezentantów w sprawie pomocy dla Ukrainy
Facebook/Володимир Зеленський
Zełenski reaguje na decyzję Izby Reprezentantów w sprawie pomocy dla UkrainyFacebook/Володимир Зеленський

788 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Izba Reprezentantów USA przyjęła pakiet pomocowy dla broniącego się kraju. W rosyjskich ostrzałach obwodów charkowskiego na północnym wschodzie i dniepropietrowskiego na wschodzie kraju zginęły trzy osoby. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

> Izba Reprezentantów USA przegłosowała w sobotę pakiet pomocy dla Ukrainy opiewający na 60,8 miliarda dolarów. Głosowali za nim wszyscy obecni kongresmeni demokratów (210), lecz mniej niż połowa republikanów (101 z 213).

Pomoc USA dla Ukrainy. Izba Reprezentantów zdecydowała

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zareagował na przegłosowanie przez Izbę Reprezentantów pakietu pomocowego dla Ukrainy. "Jestem wdzięczny" - napisał na platformie X ukraiński przywódca. Premier Denys Szmyhal podziękował za solidarność wszystkim Amerykanom, prezydentowi Joe Bidenowi i przedstawicielom obu partii. Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba stwierdził z kolei, że "to zły dzień dla Władimira Putina".

"Jestem wdzięczny". Zełenski reaguje na decyzję Izby Reprezentantów

> W sobotę w wyniku rosyjskiego ataku na Wołczańsk w obwodzie charkowskim zniszczone zostały dwa domy mieszkalne. Zginęli 83-letni mężczyzna i 61-letnia kobieta, a 50-letni mężczyzna doznał obrażeń. Zniszczono również klatkę schodową w ośmiopiętrowym budynku, na skutek czego dwie osoby zostały ranne – podał szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow. W ostrzale obwodu dniepropietrowskiego poniósł natomiast śmierć 54-letni mężczyzna, który w momencie ataku naprawiał samochód – przekazał gubernator Serhij Łysak.

> W sobotę atakowany był również m.in. obwód odeski na południu Ukrainy. Rannych zostało pięć osób, w tym małe dziecko. Siły rosyjskie prawdopodobnie uderzyły rakietami Ch-59 wystrzelonymi z samolotu – powiadomiły siły obrony południa Ukrainy.

> Prezydent Zełenski podpisał decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy "w sprawie przeciwdziałania negatywnym skutkom hazardu w internecie". "Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy oraz kierownictwo innych formacji wojskowych utworzonych zgodnie z prawem Ukrainy powinni natychmiast wprowadzić dla personelu wojskowego zakaz wstępu do zakładów gier hazardowych i/lub uczestniczenia w grach hazardowych w internecie przez okres stanu wojennego" – napisano w treści decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, na podstawie której prezydent wydał dekret, określając zadania dla rządu.

> Brytyjskie ministerstwo obrony przekazało, że po raz pierwszy rosyjski bombowiec strategiczny został zestrzelony przez ukraińską obronę powietrzną, a od początku wojny Rosja straciła już co najmniej 100 samolotów.

> W nocy z piątku na sobotę Rosjanie atakowali rakietami Zaporoże, uszkodzony został obiekt przemysłowy w Zaporożu.

Autorka/Autor:mjz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: DSNS/Facebook

Tagi:
Raporty: