Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, Reuters, X, ISW

Wołodymyr Zełenski weźmie w niedzielę udział w zaprzysiężeniu Javiera Mileia na nowego prezydenta tego kraju. Ukraińskie władze ostro potępiły rosyjskie plany zorganizowania wiosną wyborów prezydenckich na okupowanym terytorium. Z kolei według amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną zbliżające się wybory popchną rosyjskie wojsko w najbliższych miesiącach do utrzymania inicjatywy na froncie.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski weźmie udział w zaprzysiężeniu Javiera Mileia na prezydenta Argentyny. Będzie to pierwsza wizyta ukraińskiego przywódcy w Ameryce Południowej od czasu rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji w 2022 roku. W drodze do Buenos Aires Zełenski spotkał się z premierem Republiki Zielonego Przylądka.

Na zaprzysiężeniu obecna będzie również delegacja USA. Juan Gonzalez, doradca prezydenta USA Joe Bidena i dyrektor Rady Bezpieczeństwa Narodowego poinformował, że nie potwierdzono żadnego spotkania delegacji USA z Zełenskim, który stara się zwiększyć poparcie dla Ukrainy w trwającej 21 miesięcy wojnie z Rosją, ale prawdopodobne jest jego nieformalne spotkanie z szefową delegacji USA, sekretarz ds. energii Jennifer Granholm.

> Siły rosyjskie prawdopodobnie zaangażowały się w operacje ofensywne na wielu odcinkach frontu w okresie najtrudniejszej pogody w sezonie jesienno-zimowym, próbując przejąć i utrzymać inicjatywę przed wyborami prezydenckimi w Rosji, które mają odbyć się w marcu 2024 roku - ocenili w swoim najnowszym raporcie eksperci amerykańskiego think-tanku Instytut Badań nad Wojną (ISW).

"Warto zauważyć, że siły rosyjskie podjęły wspólny wysiłek, aby odzyskać inicjatywę na całym teatrze działań i rozpocząć działania ofensywne w okresie jesiennym, w okresie najtrudniejszych warunków pogodowych dla zmechanizowanych działań ofensywnych" - czytamy w analizie.

Według ISW Rosjanie koncentrują wysiłki wzdłuż granic obwodów charkowskiego i ługańskiego, w pobliżu Bachmutu oraz w kierunku Awdijwki.

Jednocześnie, zdaniem ISW, siły ukraińskie "wykorzystują okres trudnych warunków pogodowych i trwających ofensyw Rosji do ustanowienia nowych i konsolidacji dotychczasowych pozycji obronnych na obszarach, na których nie prowadziły one kontrofensywy, oszczędzając w ten sposób siły i zasoby na przyszłe ofensywy".

"Nie jest jednak jasne, czy obecne rosyjskie operacje ofensywne stworzą warunki dla sił rosyjskich, aby w najbliższej przyszłości mogły osiągnąć znaczące zyski operacyjne" - zaznaczono.

> Zbliżające się wybory prezydenckie oznaczają również pytania o to, co w marcu dziać się będzie na terenach okupowanych obecnie przez wojska rosyjskie. Jak poinformował Reuters, władze Ukrainy ostro potępiły w sobotę rosyjskie plany zorganizowania wyborów prezydenckich na zajmowanym terytorium, uznając je z góry za "nieważne" i zobowiązując się do ścigania karnie wszystkich obserwatorów wysłanych w celu ich monitorowania.

Izba wyższa Rosji wyznaczyła wybory prezydenckie w kraju na marzec przyszłego roku, a przewodnicząca Walentyna Matwijenko powiedziała, że mieszkańcy czterech okupowanych obwodów Ukrainy będą po raz pierwszy uprawnieni do oddania w nich głosu. Chodzi o obwody doniecki, ługański, zaporoski i chersoński, które zdaniem Kremla zostały anektowane przez Rosję.

> W Kijowie zdemontowano w sobotę pomnik Mykoły Szczorsa, bolszewickiego dowódcy z lat 1918-1919 - poinformowały władze ukraińskiej stolicy. Wcześniej zgodę na usunięcie pomnika, który miał status zabytku, wydało ministerstwo kultury.

Jak poinformował Reuters, Ukraina "podwoiła wysiłki mające na celu zatarcie wszelkich śladów rosyjskich rządów w obliczu inwazji wojsk Kremla na pełną skalę".

Radny miasta Kijowa Leonid Jemets przekazał, że pomnik zostanie przeniesiony do muzeum.

> - Bardzo nas boli, gdy widzimy oznaki, że ta wielka chęć pomocy Ukrainie może osłabnąć – powiedziała pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska w wywiadzie udzielonym brytyjskiej stacji BBC. Ostrzegła, że jeśli świat zmęczy się pomaganiem Ukraińcom, "po prostu zostawi nas na śmierć".

Ołena ZełenskaAnna Moneymaker/Getty Images

Do rozmowy Zełenskiej z BBC doszło po tym, jak amerykański Senat zablokował kluczowy pakiet pomocy dla Kijowa. Wywiad z Ołeną Zełenską zostanie wyemitowany w całości w niedzielę.

Autorka/Autor:bp//mrz

Źródło: PAP, Reuters, X, ISW

Źródło zdjęcia głównego: @ZelenskyyUa (X)

Tagi:
Raporty: