Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 402 dni. W wyniku rosyjskiego ostrzału Awdijiwki na wschodzie Ukrainy zginęły dwie osoby, w tym niemowlę - poinformował Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Według lokalnych władz ofiary śmiertelne to babcia i wnuczek.

> W podkijowskiej Buczy, rok temu wyzwolonej spod okupacji rosyjskiej, wciąż nie udało się zidentyfikować 70 ciał osób zabitych przez wojska rosyjskie w pierwszych miesiącach inwazji na Ukrainę - poinformował szef prokuratury okręgowej Rusłan Krawczenko.

> Nadejdzie sprawiedliwość i dzień nowej Norymbergi, tym razem dla rosyjskich zbrodniarzy wojennych - zapewnił ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

> W wyniku rosyjskiego ostrzału Awdijiwki na wschodzie Ukrainy zginęły dwie osoby, w tym niemowlę - poinformował Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Według lokalnych władz ofiary śmiertelne to babcia i wnuczek.

Awdijiwka, zniszczenia Administracja miejska Awdijiwki/Facebook

> Pokój w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie powinien nastąpić zgodnie z propozycją Kijowa, a zbrodniarze wojenni powinni stanąć przed sądem - mówili liderzy Chorwacji, Mołdawii, Słowacji i Słowenii, którzy odwiedzili tego dnia Buczę pod Kijowem.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oznajmił, że ogłoszenie planu rozmieszczenia przez Rosję taktycznej broni jądrowej na Białorusi świadczy o "nieudanym spotkaniu Władimira Putina z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem". Rozmieszczenie takiej broni na Białorusi będzie świadczyć o pełnej utracie jakiejkolwiek podmiotowości przez Alaksandra Łukaszenkę - dodał Zełenski.

> Policja obwodu kijowskiego poinformowała o otrzymaniu z Holandii 11 psów, które mają m.in. pomagać ukraińskim służbom w rozminowywaniu terenu. To owczarki belgijskie i niemieckie.

> Administracja USA ogłosi w przyszłym tygodniu nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 2,6 mld dolarów - podała agencja Reuters, powołując się na przedstawicieli władz amerykańskich. W skład transzy wejść mają m.in. radary, pociski przeciwpancerne oraz amunicja różnego rodzaju.

Autorka/Autor:asty/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Administracja miejska Awdijiwki/Facebook