Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Piątek jest 352. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. W CHarkowie, Zaporożu i Winnicy słychać było wybuchy, a w obwodzie dniepropietrowskim pojawiły się doniesienia o niebezpieczeństwie ataku dronów kamikadze, poinformowało w Telegramie Suspilne. W chwili pojawienia się doniesień o odgłosach wybuchów w miastach obwodu zaporoskiego i winnickiego obowiązywał alarm powietrzny. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Po godz. 4. nad ranem w większości regionów Ukrainy, z wyjątkiem Odessy i regionów zachodnich, ogłoszono alarm lotniczy. W Charkowie słychać wybuchy, najprawdopodobniej najeźdźcy uderzają rakietami S-300 - informowała agencja Ukrinform.

> Bachmut w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy został w ciągu minionej doby ostrzelany przez rosyjskie wojsko ponad sto razy - poinformował rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty.

> W Zaporożu i Winnicy słychać było odgłosy wybuchów, a w obwodzie dniepropietrowskim pojawiły się doniesienia o niebezpieczeństwie ataku dronów kamikadze, poinformowało w Telegramie Suspilne. W chwili pojawienia się doniesień o odgłosach wybuchów w miastach obwodu zaporoskiego i winnickiego obowiązywał alarm powietrzny.

> Nowa rosyjska ofensywa na szeroką skalę przeciwko Ukrainie już się rozpoczęła. W Donbasie trwają ciężkie walki - oświadczył Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, cytowany przez w czwartek portal RBK-Ukraina. Główne aktywne działania bojowe trwają w obwodzie ługańskim i donieckim - powiedział Podolak.

> Żołnierzy z Ukrainy szkolonych w bazie wojskowej w Toledo, w środkowej Hiszpanii, trenuje wsławiona w międzynarodowych operacjach wojskowych VI Brygada Spadochronowa Almogavares, tzw. Bripac - poinformował hiszpański generał brygady Luis Fernandez Herrero.

> Grupa ukraińskich żołnierzy jest już w naszym kraju w ramach misji szkoleniowej Unii Europejskiej, by nauczyć się obsługi podwodnych dronów - poinformowała na Twitterze minister obrony Belgii Ludivine Dedonder.

> Ukraińskie wojska zniszczyły pod Kreminną w obwodzie ługańskim rosyjski ciężki bojowy wóz wsparcia czołgów Terminator, czyli maszynę uważaną przez kremlowskich propagandystów za "niemal niezniszczalną". Był to pierwszy odnotowany przypadek trafienia tego pojazdu przez naszych żołnierzy – powiadomił szef władz Ługańszczyzny Serhij Hajdaj.

> Rosja mogła stracić nawet połowę swoich operacyjnych czołgów w czasie inwazji zbrojnej na Ukrainę - podała amerykańska telewizja CNN, powołując się na oceny analityków grupy Oryx. Szacują oni, że w czasie wojny rosyjska armia straciła tysiąc czołgów, 544 pojazdy tego typu zostały zdobyte przez siły ukraińskie, 79 czołgów zostało uszkodzonych, a 65 - porzuconych.

> Rosyjska armia wystrzeliła drony bojowe Shahed-136 w stronę obwodu dniepropietrowskiego i zaporoskiego na południu Ukrainy - informują ukraińskie media. W części regionów kraju ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

> Szef władz obwodu dniepropietrowskiego na Ukrainie Serhij Łysak ostrzegł mieszkańców regionu przed rosyjskimi atakami przy użyciu dronów. Władze obwodu zaapelowały do ludności o słuchanie sygnałów ostrzegawczych i trzymanie się z dala od infrastruktury krytycznej i innych obiektów strategicznych.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP