Zełenski: otrzymamy okręty do eskortowania "korytarza zbożowego"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa już od 641 dni. Podczas drugiego międzynarodowego szczytu "Zboże z Ukrainy" prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że Ukraina otrzyma od swoich partnerów okręty wojenne w celu zapewnienia bezpieczeństwa statkom w "korytarzu zbożowym" na Morzu Czarnym. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.

> Komisja Europejska udostępnia 50 milionów euro na szybką naprawę i odnowienie infrastruktury ukraińskich portów - przekazała w liście do prezydenta Wołodymra Zełenskiego szefowa KE Ursula von der Leyen. Jak zauważyła, z biegiem czasu inwestycje pozwolą ukraińskim portom powrócić do wielkości eksportu sprzed wojny.

> Podczas drugiego międzynarodowego szczytu "Zboże z Ukrainy" prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że Ukraina otrzyma od swoich partnerów okręty wojenne w celu zapewnienia bezpieczeństwa statkom w "korytarzu zbożowym" na Morzu Czarnym. - Jest porozumienie z kilkoma państwami w sprawie potężnego wsparcia. Już przekazano nam odpowiednie kutry - powiedział prezydent Ukrainy. W oświadczeniu wydanym po międzynarodowym szczycie napisano, że "próba wykorzystania przez Rosję przywrócenia umowy zbożowej jako karty przetargowej w celu osłabienia reżimu sankcji wprowadzonych w odpowiedzi na agresję i naruszenia prawa międzynarodowego jest niedopuszczalna". Deklarację przyjęły 23 państwa.

> W ukraińskim mieście Niżyn odsłonięto pomnik Ołeksandra Macijewskiego, żołnierza brutalnie zamordowanego przez Rosjan. Nagranie z jego egzekucji w marcu obiegło świat. Prezydent Wołodymyr Zełenski, odznaczając go pośmiertnie, mówił, że Macijewski stał się "symbolem oporu" narodu ukraińskiego wobec rosyjskiego agresora.

> Sześć godzin w schronie przeciwbombowym spędzili w nocy z piątku na sobotę prezydent Łotwy Edgars Rinkeviczs i premier Litwy Ingrida Szimonyte. Powodem był atak rosyjskich dronów na Kijów. - Planowane oficjalne spotkanie dwustronne nie odbyło się, ale mimo to się spotkaliśmy – skomentował sytuację na konferencji prasowej łotewski przywódca.

> Wołodymyr Zełenski odniósł się w mediach społecznościowych do sobotniego ataku dronów w obwodzie kijowskim. - Kierownictwo Rosji jest dumne, że może zabijać - napisał prezydent Ukrainy na Telegramie. Jak podkreślają Ukraińskie Siły Powietrzne, był to największy atak dronów od początku inwazji w lutym 2022 roku. W wyniku ataku pięć osób zostało rannych.

> Ministerstwo obrony Rosji ogłosiło w nocy z soboty na niedzielę próbę masowego ataku dronami - podał portal Ukraińska Prawda. Mer Moskwy Siergiej Sobianin poinformował o próbie ataku kilku bezzałogowców na stolicę. W sumie, jak podał resort, zniszczono 11 maszyn. Nie było ofiar ani poważnych szkód materialnych.

Autorka/Autor:pp//mrz

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ukraiński sztab generalny/Facebook

Tagi:
Raporty: