Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
tvn24.pl

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 334. dzień. W ciągu doby, jak podano w komunikacie sztabu, Rosjanie przeprowadzili pięć ataków lotniczych na pozycje sił obrony oraz jeden atak rakietowy. Oprócz tego wróg przeprowadził ponad 20 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. Ze szpitala w okupowanym Skadowsku w obwodzie chersońskim Rosjanie wywieźli całe wyposażenie. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował w niedzielę wieczorem, że przeciwnik koncentruje główne wysiłki na działaniach ofensywnych w rejonie Bachmutu. Podejmuje nieskuteczne ataki na kierunkach zaporoskim, awdijewskim i łymanskim. Na kierunkach kupiańskim, nowopawliwskim i chersońskim siły przeciwnika są w obronie - podano w komunikacie sztabu generalnego opublikowanym na Facebooku.

> Pierwszą oznaką tego, że Rosja przygotowuje się do ofensywy, jest, zgodnie z jej taktyką, kampania informacyjna. Zanim zaczną strzelać czołgi, wypuszczą trujące gazy dezinformacji - oświadczył Ołeksij Daniłow, sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa i Obrony.

> Rosjanie wywieźli całe wyposażenie ze szpitala w okupowanym Skadowsku w obwodzie chersońskim - powiadomił ukraiński portal Sprotyw, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych. Według informacji zamieszczonej przez portal wyposażenie szpitala okupanci wywieźli czterema ciężarówkami wojskowymi.

> "W globalnym okręcie jest dziura, trzeba wspólnie walczyć o jego uratowanie" - napisał na Twitterze doradca prezydenta Mychajło Podolak, apelując do zagranicznych partnerów o wspólne działania i zwiększenie pomocy.

> Niemcy nie będą się sprzeciwiać, jeśli Polska wyśle niemieckie czołgi Leopard 2 na Ukrainę - powiedziała w niedzielę minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock (Zieloni) w wywiadzie dla francuskiej telewizji LCI. - Na razie pytanie takie nie zostało nam zadane - podkreśliła. Wysłania czołgów na Ukrainę nie wyklucza prezydent Francji Emmanuel Macron, który wyjawił to podczas spotkania z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w Paryżu.

> Odpowiednie decyzje w ramach walki z korupcją zapowiedział w wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski po doniesieniach o korupcji w ukraińskich władzach. Prezydent chciałby, by były premier Boris Johnson pomagał w pozyskiwaniu pomocy dla Ukrainy.

> The Insider poinformował, że mołdawski TikToker Niekogłaj (Nikołaj Lebiediew), który w listopadzie ubiegłego roku był w Rosji zatrzymany i torturowany przez policję, zapowiedział, że sfinansuje zakup dronów dla Ukrainy za 100 tys. dolarów.

Autorka/Autor:lukl/adso

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: