Dyrektor generalny Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej "tymczasowo zatrzymany". Ma "odpowiedzieć na pytania"

Źródło:
PAP

Dyrektor generalny Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, pozostającej pod kontrolą sił rosyjskich, został zatrzymany na przesłuchanie - przekazała w sobotę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA), powołując się na rosyjskie władze. Agencja wyjaśniła, że dostała tę informację po tym, jak zwróciła się do Rosji o wyjaśnienia w sprawie informacji o uprowadzeniu Ihora Muraszowa.

"W piątek około godz. 16 (17 w Polsce - przyp. red.) dyrektor generalny Zaporoskiej Elektrowni Atomowej Ihor Muraszow został zatrzymany przez raszystowski (rosyjski) patrol na drodze z elektrowni do Enerhodaru" - napisał szef koncernu Enerhoatom Petro Kotin w oświadczeniu opublikowanym w kanale państwowego ukraińskiego koncernu na Telegramie.

"Samochód zatrzymano, jego samego zabrano siłą i z zawiązanymi oczami wywieziono w niewiadomym kierunku. Na razie nie posiadamy informacji o miejscu przebywania Ihora Muraszowa i o jego losie" - powiadomił. Dodał, że Muraszow odpowiada za jądrowe i radiologiczne bezpieczeństwo Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. "Jego zatrzymanie stwarza zagrożenie dla eksploatacji największej w Europie elektrowni atomowej" – podkreślił.

Apel o przerwanie "aktów terroryzmu jądrowego"

Kotin zażądał od rosyjskich wojskowych kontrolujących obiekt oraz od przebywających w elektrowni pracowników rosyjskiego Rosatomu, by "przerwali akty terroryzmu jądrowego wobec kierownictwa i personelu siłowni, niezwłocznie uwolnili jej dyrektora, a także umożliwili mu powrót do wykonywania obowiązków w ramach podtrzymywania bezpiecznej eksploatacji elektrowni".

Szef ukraińskiego koncernu Enerhoatom zaapelował także do kierownictwa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i Światowego Stowarzyszenia Operatorów Elektrowni Jądrowych (WANO) o podjęcie wszelkich możliwych działań w celu niezwłocznego uwolnienia Ihora Muraszowa.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej: dyrektor tymczasowo zatrzymany

Agencja zareagowała na tę sytuację. - MAEA zwróciła się do rosyjskich władz o wyjaśnienie i została poinformowana, że dyrektor Zaporoskiej Elektrowni Atomowej został tymczasowo zatrzymany, by odpowiedzieć na pytania - przekazał rzecznik organizacji, nie podając więcej szczegółów. Jego wypowiedź zacytowała agencja Reutera.

Zaporoska Elektrownia Atomowa to największa siłownia jądrowa w Europie. Po rozpoczętej 24 lutego inwazji Kremla na Ukrainę obiekt został zajęty przez agresora. Na terenie elektrowni stacjonują rosyjskie wojska.

Autorka/Autor:momo, akr//now

Źródło: PAP