Ukraina i Kazachstan "wznawiają współpracę wojskowo-techniczną"


Władze Ukrainy i Kazachstanu zdecydowały o wznowieniu współpracy wojskowej między obu krajami. Porozumiały się też w sprawie dostaw kazachskiego węgla dla ukraińskich odbiorców – oświadczyli w poniedziałek prezydenci Petro Poroszenko i Nursułtan Nazarbajew.

- Wznawiamy współpracę wojskowo-techniczną w pełnej objętości – poinformował po rozmowach w Kijowie Poroszenko. Nazarbajew oświadczył, że jego kraj popiera integralność terytorialną Ukrainy i opowiedział się za uregulowaniem konfliktu z separatystami prorosyjskimi w Donbasie.

Bez szczegółów ws. współpracy wojskowej

- Zwracam się do Rosji i Ukrainy, by myślały nad tym, jak znaleźć kompromis, by wyjść z tego konfliktu i zachować jedność terytorialną Ukrainy, dlatego że ta sytuacja jest nonsensem i nie powinna mieć miejsca – powiedział prezydent Kazachstanu. Podkreślił, że konfrontacja i sankcje to droga, która prowadzi donikąd i zaznaczył, że sytuację na wschodniej Ukrainie należy rozwiązać zgodnie z zapisami wrześniowych ustaleń pokojowych z Mińska.

Mówiąc o współpracy gospodarczej z Kazachstanem Poroszenko stwierdził, że w ostatnich dwóch latach wymiana handlowa z tym krajem spadła o 30 proc. - Ustaliliśmy, że wznowi pracę komisja międzypaństwowa do spraw współpracy gospodarczej – przekazał.

Prezydenci nie poinformowali o szczegółach dotyczących sprzedaży przez Kazachstan węgla dla Ukrainy. Wiadomo jedynie, że ma on pochodzić z zagłębia ekibastuskiego. W związku z konfliktem w Donbasie Ukraina nie ma obecnie dostępu do dużej części własnych złóż i zapasów węgla, którego potrzebuje w okresie zimowym.

W niedzielę wizytę w Kijowie złożył prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Rozmówca PAP z administracji ukraińskiego prezydenta ocenił wcześniej, że spotkania Poroszenki z Łukaszenką i Nazarbajewem mają „wbić klin w Unię Celną Rosji, Białorusi i Kazachstanu”. - Jest to droga do rozmrożenia ich stosunków (Białorusi i Kazachstanu) z UE – powiedział.

Autor: adso/ja / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości