Eksplozje w różnych regionach Ukrainy. Wzrosła liczba zabitych i rannych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24
Skutki rosyjskiego ataku w Kijowie (wideo z 23.11.2022)
Skutki rosyjskiego ataku w Kijowie (wideo z 23.11.2022)TVN24
wideo 2/21
Skutki ataku w Kijowie (23.11.2022)TVN24

W różnych regionach Ukrainy doszło w środę do licznych ataków rakietowych ze strony Rosji. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 10, rannych zostało około 50 osób - poinformował szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski. Problemy z elektrycznością są w całym kraju, w wielu regionach wstrzymano dostawy wody. Na środowy wieczór zwołano posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Według najnowszych danych w ostrzałach zginęło 10 osób, a około 50 zostało rannych - pisze RBK-Ukraina. Bilans może wzrosnąć.

Od 10 października do 23 listopada rosyjska armia przeprowadziła około 600 ataków rakietowych wymierzonych w Ukrainę - przekazał minister Denys Monastyrski.

W efekcie środowego ostrzału większość mieszkańców kraju została pozbawiona dostaw prądu - podało wcześniej ministerstwo energetyki Ukrainy. Dodano, że rosyjski atak doprowadził do tymczasowego wstrzymania produkcji prądu we wszystkich elektrowniach atomowych, większości elektrowni cieplnych i wodnych. Uszkodzono też obiekty przesyłu energii.

W środę siły rosyjskie wystrzeliły na Ukrainę 67 pocisków manewrujących, z których ukraińska obrona powietrzna strąciła 51, na Kijów wystrzelono 30 rakiet, 20 z nich zniszczono - przekazał naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.

Dziennikarka portalu eDialog Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej o wybuchach w Kijowie
Dziennikarka portalu eDialog Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej o wybuchach w KijowieTVN24

Szef administracji obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba przekazał, że pociski spadły na dzielnice mieszkalne i na obiekty infrastruktury krytycznej w Wyszogrodzie i Czabanach.

W obwodzie kijowskim zginęły cztery osoby, 27 osób zostało rannych, w tym sześciu pracowników zakładów energetycznych - przekazał komendant policji tego obwodu Andrij Niebytow. Dodał, że w rejonie fastowskim zniszczony został jeden dom, jednak obyło się bez ofiar.

Jedna z rakiet trafiła w wielopiętrowy budynek mieszkalny w obwodzie kijowskimAndrij Niebytow/Telegram

Również obwód kijowski jest bez prądu, częściowo nie ma tam też wody i ogrzewania. Działa tam 371 punktów pomocy, w których ludność może się ogrzać.

Siły Powietrzne Ukrainy powiadomiły też o strąceniu pięciu dronów kamikadze wystrzelonych przez rosyjskie wojsko. 

Problemy z brakiem prądu sygnalizowały poszczególne władze lokalne, miedzy innymi w obwodach kirowohradzkim, czerkaskim, odeskim, czernihowskim.

Odnotowywane są one też w mieście Równe na zachodzie kraju. Elektryczności nie mają ponadto mieszkańcy miasta Dnipro.

Enerhoatom: wyłączono bloki energetyczne w trzech elektrowniach atomowych

W związku z rosyjskimi ostrzałami wyłączono bloki energetyczne w trzech elektrowniach atomowych w Ukrainie: Rówieńskiej, Południowoukraińskiej i Chmielnickiej - poinformował koncern Enerhoatom w komunikacie. Wyjaśniono, że z powodu obniżenia częstotliwości w sieci elektroenergetycznej Ukrainy w elektrowniach zadziałał system bezpieczeństwa, wskutek czego automatycznie wyłączyły się wszystkie bloki energetyczne.

Koncern zapewnił, że tło promieniowania na terytorium elektrowni atomowych i w ich okolicy nie zmieniło się, wszystkie wskaźniki są w normie.

W związku z obniżeniem częstotliwości, prądu z sieci nie pobiera też Zaporoska Elektrownia Atomowa, która jest pod kontrolą wojsk rosyjskich. Działają tam generatory spalinowe. Tło promieniowania pozostaje w normie - napisał Enerhoatom.

Zwołano posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ

Rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko, cytowany przez RBK-Ukraina, przekazał, że na godzinę 23 czasu kijowskiego (godz. 22 w Polsce) rozpocznie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęcone rosyjskiemu zmasowanemu atakowi rakietowemu na Ukrainę.

Wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w środę na Twitterze, że w konsekwencji ostatnich rosyjskich ataków na obiekty energetyczne, Ukraina domaga się pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. "Mordowanie cywilów i niszczenie cywilnej infrastruktury to akty terroru. Ukraina będzie nadal domagać się od świata zdecydowanej reakcji na te zbrodnie" - dodał.

Autorka/Autor:js, akr, mjz//rzw, adso

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Andrij Niebytow/Telegram

Tagi:
Raporty: