Władze Mariupola: bombardowanie Azowstalu może doprowadzić do katastrofy na światową skalę

Autor:
akr/adso
Źródło:
PAP

Bombardowanie Azowstalu w Mariupolu mogło uszkodzić instalację, w której znajdują się dziesiątki tysięcy ton skoncentrowanego roztworu siarkowodoru. Wyciek tej cieczy całkowicie zabiłby florę i faunę Morza Azowskiego - poinformowała w środę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na mariupolską radę miejską. Dodano, że mogłoby to skutkować katastrofą ekologiczną na skalę światową.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Powstało zagrożenie całkowitego zniszczenia życia w Morzu Azowskim. Bombardowanie Azowstalu mogło uszkodzić instalację, w której znajdują się dziesiątki tysięcy ton skoncentrowanego roztworu siarkowodoru. Wyciek tej cieczy całkowicie zabiłby florę i faunę Morza Azowskiego. Następnie niebezpieczne substancje mogą trafić do mórz Czarnego i Śródziemnego - poinformowała agencja, przytaczając zamieszczony na Telegramie wpis Rady Miejskiej Mariupola.

>> Trafili do "prawdziwego obozu koncentracyjnego XXI wieku". Jaki los czeka obrońców Mariupola <<

Wadym Bojczenko, mer Mariupola, powiedział, że konieczne jest natychmiastowe dopuszczenie do obiektu międzynarodowych ekspertów oraz ONZ w celu zapoznania się z sytuacją i zapobieżenia "katastrofie ekologicznej na światową skalę".

Wcześniej w środę Rada Miejska Mariupola przekazała, że okupanci "chcą zetrzeć miasto z powierzchni ziemi".

Wkrótce wojska ukraińskie będą dysponować siłami do przepędzenia okupantów z Mariupola, dlatego też Rosjanie prewencyjnie niszczą ważny dla Ukrainy kompleks przemysłowy. Chcą zetrzeć z powierzchni ziemi jakiekolwiek ślady przypominające o heroicznych czynach ukraińskich żołnierzy. Okupanci nie są zainteresowani w odbudowie i rozwoju Mariupola, dla nich jest to jedynie terytorium dla stworzenia "krymskiego korytarza" - czytamy we wpisie urzędników opublikowanym w mediach społecznościowych, przytoczonym przez portal Ukrainska Prawda.

W tym samym komunikacie portal przytoczył też jednak słowa lidera tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Denysa Puszylina, który oświadczył, że na miejscu zakładów metalurgicznych Azowstal ma powstać park technologiczny lub po prostu park. Puszylin powiedział również, że Mariupol zostanie odbudowany, a nacisk będzie położony na biznes kurortowy – napisała Ukrainska Prawda, powołując się na rosyjskie media.

MariupolPAP
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: t.me/mariupolrada

Tagi:
Raporty: