ISW: Rosja przejęła inicjatywę na froncie, może kontynuować ofensywę w dowolnym miejscu

Źródło:
PAP, nv.ua

Rosja przejęła inicjatywę strategiczną na froncie w Ukrainie, dlatego może kontynuować operacje ofensywne w dowolnym miejscu, czasie oraz w wybranej skali - zaalarmował w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

W czasie niedzielnej konferencji prasowej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski między innymi ostrzegł, że Rosja przygotowuje nową ofensywę przeciwko Ukrainie, która ma rozpocząć się pod koniec maja albo latem. Zełenski zapewnił, że Kijów ma klarowny plan dotyczący ukraińskich działań na polu walki.

ISW: rosyjskie siły odzyskały inicjatywę na froncie

Analitycy ISW podkreślili, że jest to zbieżne z ich oceną sytuacji. Według ekspertów z Waszyngtonu rosyjskie siły odzyskały inicjatywę na froncie po ukraińskiej kontrofensywie z lata 2023 roku.

Dopóki inicjatywa będzie po stronie rosyjskich wojsk, a ukraińska armia pozostanie skoncentrowana na aktywnej obronie, Rosja będzie mogła kontynuować operacje ofensywne w Ukrainie w dowolnym miejscu, czasie oraz w wybranej skali - zaznaczyli eksperci.

Rosyjskie siły będą miały zdolność prowadzenia wojny manewrowej dzięki zgromadzonym rezerwom i określania, jak i gdzie rozlokować zasoby - oznajmił ISW. Dopóki inicjatywa strategiczna jest po stronie agresora, Ukraina będzie zmuszona do defensywy - dodał think tank. Ukraina może zmienić tę sytuację, jeśli jej siły będą miały wystarczające zasoby, by rozpocząć własne działania ofensywne w 2024 roku - podsumowali analitycy.

Zajęte wioski w pobliżu Awdijiwki

Tymczasem ukraiński kanał na Telegramie DeepState podał, że rosyjskie wojsko zajęło dwie kolejne wioski w pobliżu Awdijiwki - Stepowe i Siewerne. Wcześniej siły rosyjskie zajęły wieś Łastoczkyne w tym rejonie. Rzecznik zgrupowania wojskowego Tauryda, walczącego na tym odcinku, Dmytro Łychowij, powiedział, że ukraińscy obrońcy opuścili wieś, by zorganizować obronę na linii miejscowości Orliwka, Toneńke i Berdyczi i nie dopuścić do przemieszczenia się rosyjskich wojsk w kierunku zachodnim.

Doniesienia kanału DeepState nie zostały oficjalnie potwierdzone.

17 lutego wojsko ukraińskie wycofało się z Awdijwki, która od miesięcy była miejscem jednych z najbardziej intensywnych walk na froncie i nieustannych szturmów Rosjan. Awdijiwka, postrzegana jako brama do pobliskiego Doniecka, największego miasta przejętego przez wspieranych przez Rosję separatystów jeszcze w 2014 roku i od tego czasu okupowanego, została niemal całkowicie zniszczona. 

Autorka/Autor:tas/ft

Źródło: PAP, nv.ua

Tagi:
Raporty: