Amnesty International zarzuciła wojskom ukraińskim, że narażają cywilów. Wyraża "ubolewanie" z powodu reakcji

Źródło:
PAP

Broniąca praw człowieka organizacja Amnesty International w oświadczeniu przekazanym agencji Reuters wyraziła "ubolewanie" z powodu "wzburzenia i złości" wywołanych jej raportem, w którym zarzuciła wojskom ukraińskim narażanie ludności cywilnej. Raport wywołał oburzenie władz w Kijowie, w tym prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

"Amnesty International głęboko ubolewa z powodu wzburzenia i złości, które spowodował nasz komunikat prasowy o taktyce bojowej armii ukraińskiej" – napisała organizacja w mailu przekazanym agencji Reuters.

"Priorytetem Amnesty International w tym i każdym innym konflikcie jest zapewnienie ochrony cywilom. Był to jedyny cel naszego ostatniego raportu. Choć w pełni podtrzymujemy nasze tezy, to ubolewamy z powodu wywołanego nimi bólu" – dodała organizacja.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ 

Amnesty International (AI) napisała w czwartkowym raporcie, że wojsko ukraińskie narusza prawo konfliktów zbrojnych rozmieszczając sprzęt i uzbrojenie w szkołach, szpitalach i dzielnicach mieszkalnych, a także przeprowadzając ataki z terenów gęsto zaludnionych. "Wynikające z tego rosyjskie uderzenia w zaludnione obszary zabiły cywilów i zniszczyły cywilną infrastrukturę" – napisano w raporcie.

Ukraińscy żołnierze. Zdjęcie ilustracyjne Facebook/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Reakcja Kijowa

Odnosząc się do raportu AI prezydent Wołodymyr Zełenski stwierdził, że w sprawie rosyjskich zbrodni na Ukrainie "nie widzi się dokładnych i aktualnych raportów pewnych organizacji międzynarodowych".

- Zobaczyliśmy za to inny raport Amnesty International, który niestety próbuje objąć amnestią państwo będące terrorystą i przerzucić odpowiedzialność z agresora na ofiarę - mówił w czwartek Zełenski. - Nie ma i nie może być nawet hipotetycznie żadnego warunku, który usprawiedliwiałby jakikolwiek rosyjski atak na Ukrainę - stwierdził.

W reakcji na ten dokument doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak oświadczył, że Amnesty International bierze udział w rosyjskiej kampanii propagandowej i dezinformacyjnej, zaś szefowa ukraińskiego oddziału AI Oksana Pokalczuk zrezygnowała ze stanowiska, nazywając raport "prezentem propagandowym dla Rosji". 

Autorka/Autor:tas/tr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Tagi:
Raporty: