Wymiana jeńców. "14 obrońców wróciło do domu"

Aktualizacja:
Autor:
asty,
akr
//now
Źródło:
tvn24.pl

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już 191 dni. W obwodzie donieckim na wschodzie kraju przeprowadzono w piątek wymianę jeńców pomiędzy stroną ukraińską i rosyjską - podał ukraiński sztab koordynacyjny. "14 obrońców ukraińskich wróciło do domu" - dodano. Wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał, że "Ukraina jest gotowa zwiększyć eksport energii do krajów europejskich", podkreślając, że aby było to możliwe, należy zapewnić bezpieczeństwo Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:51

  ISW: niezależna rosyjska organizacja sondażowa Levada opublikowała sondaż, z którego wynika, że chociaż większość Rosjan nadal popiera operacje wojskowe na Ukrainie, poparcie społeczne dla wojny może stopniowo spadać.

 • 4:49

  Rosyjskie siły nie przeprowadziły żadnych potwierdzonych ataków naziemnych w północno-wschodnim obwodzie charkowskim i kontynuowały rutynowe ostrzeliwanie Charkowa i jego okolic – poinformował Instytut Studiów nad Wojną.

 • 2:38

 • 1:34

  Wyciek w turbinie technicznie nie uzasadnia wyłączenia przez rosyjski Gazprom gazociągu Nord Stream 1 - oświadczył w piątek koncern Siemens Energy, producent turbin.

 • 0:44

  Moskwa wykorzystuje energię jako narzędzie nacisku na Europę - przekazał agencji Reutera rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego, odnosząc się do informacji rosyjskiego Gazpromu o zawieszeniu na czas nieokreślony dostaw surowca gazociągiem Nord Stream 1.

 • 23:50

  Papież Franciszek wyraził wolę udania się na Ukrainę; chce tam pojechać w warunkach, które naprawdę mogą pomóc pokojowi; "nic się nie zmieniło" - oświadczył watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin w wywiadzie dla włoskiej telewizji RAI.

 • 23:05

  Grossi wyjaśnił, że na razie w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej pozostaje sześciu ekspertów Agencji. Czterech z nich opuści siłownię w przyszłym tygodniu. Delegacja, która odwiedziła elektrownię w czwartek, sporządzi raport na temat bezpieczeństwa elektrowni na początku przyszłego tygodnia - mówił szef MAEA. Zapewnił, że podległa mu instytucja cały czas zbiera informacje na temat siłowni.

 • 23:04

  Dwóch ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) pozostanie na dłużej w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - poinformował na konferencji prasowej w Wiedniu dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi.

 • 20:46

 • 20:44

 • 20:25

  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał w piątek w wieczornym komunikacie, że siły ukraińskie dokonały ostrzału w rejonie Enerhodaru, gdzie znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa, a także Chersonia na południu Ukrainy, niszcząc uzbrojenie przeciwnika.

  "Potwierdzono, że w rejonach Chersonia i Enerhodaru zniszczone zostały trzy systemy artyleryjskie przeciwnika w wyniku precyzyjnych uderzeń naszych wojsk" - oświadczył sztab.

 • 18:55

  Rząd Ukrainy dodał w piątek do listy osób objętych sankcjami dwie córki prezydenta Rosji Władimira Putina: Marię Woroncową i Katierinę Tichonową. Nowy pakiet sankcji dotyczy 99 osób fizycznych i 178 osób prawnych z Rosji i Białorusi.

  Na liście znalazły się przedsiębiorstwa przemysłu obronnego, a wśród osób fizycznych - przedstawiciele banków centralnych Rosji i Białorusi. Ograniczenia dotyczą też kanału telewizyjnego Cargrad, należącego do oligarchy Konstantina Małofiejewa.

  Obie córki Putina pochodzą z jego byłego małżeństwa z Ludmiłą, z którą rozwiódł się kilka lat temu. Maria Woroncowa jest endokrynologiem dziecięcym, Katierina Tichonowa jest naukowcem na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym im. Łomonosowa, szefową firmy Innopraktika oraz byłą tancerką akrobatyczną. Obie zostały objęte sankcjami zachodnimi po inwazji rosyjskiej na Ukrainę.

 • 18:26

  "W związku z przyjazdem komisji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) okupanci wywieźli cały sprzęt wojskowy z terytorium Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Prawie 100 jednostek przewieźli do zakładów Atom Enerhomasz. Resztę rozlokowali w najbliżej położonych miejscowościach" - podał Sztab Generalny armii Ukrainy w komunikacie opisującym sytuację na froncie w piątek wieczorem.

  Wizyta ekspertów MAEA odbyła się w czwartek. W siłowni pozostaje kilku członków misji.

 • 17:59

  Poprzedni raz o wymianie jeńców strona ukraińska informowała pod koniec czerwca. 18 sierpnia wiceszef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow powiedział, że liczba Rosjan wziętych do niewoli jest wystarczająca, by przeprowadzać z Rosją wymiany jeńców. Nie podał przy tym żadnej liczby.

  Przedstawiciele Ukrainy oceniali jednak, że Moskwa nie jest zainteresowana doprowadzeniem do uwolnienia niektórych grup swoich wojskowych. Taki brak zainteresowania przejawia ona wobec wojskowych z azjatyckich regionów Federacji Rosyjskiej (republiki Buriacji, Dalekiego Wschodu) i z terenów Donbasu kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów - mówili przedstawiciele Kijowa.

  11 lipca ukraiński rzecznik do spraw osób zaginionych w szczególnych okolicznościach Ołeh Kotenko informował, że ponad 7 tysięcy członków ukraińskich struktur militarnych uważa się za zaginionych bez wieści.

 • 17:58

  W obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy przeprowadzono w piątek wymianę jeńców pomiędzy stroną ukraińską i rosyjską - podał ukraiński sztab koordynacyjny. "14 obrońców ukraińskich wróciło do domu" - ogłosił sztab.

  Żołnierze trafili do niewoli rosyjskiej wiosną. Wśród uwolnionych w piątek jest oficer i lekarz wojskowy - podał sztab w oświadczeniu opublikowanym w serwisie Telegram.

 • 17:52

  Radio Swoboda informuje, że jednostki takie powstają także w regionach w centralnej części kraju: obwodach niżnienowogrodzkim i kurskim oraz leningradzkim, którego głównym ośrodkiem jest Petersburg, drugie co do wielkości miasto Rosji. Na mikroblogach pojawiły się informacje o ćwiczeniach batalionów z Petersburga o nazwach "Kronsztad", "Newa" i "Pawłowsk" wraz z jednostkami ochotniczymi z Jakucji i formacją kozacką o nazwie "Don".

  Odpowiedzialność za formowanie takich jednostek spoczywa na władzach poszczególnych podmiotów Federacji Rosyjskiej (FR). Dziennik "Kommiersant", wydawany przez koncern należący do oligarchy Aliszera Usmanowa, podawał liczbę 40 batalionów. Niezależni eksperci oceniają, że władze regionalne zawyżają dane o postępach w rekrutacji ochotników.

 • 17:49

  Od miesięcy pojawiają się doniesienia o innej formie mobilizacji, jaką są bataliony ochotnicze. Pierwsze doniesienia mówiły o batalionach organizowanych na obszarach zajmowanych przez mniejszości etniczne, tzn. ludność niesłowiańską. W Tatarstanie np. zapowiadano utworzenie dwóch batalionów, po 400 osób każdy. Podobne formacje pojawiły się w Baszkirii i Czuwaszji - dwóch republikach wchodzących w skład FR. Przygotowanie ochotników zapowiadały też władze Osetii Północnej i Czeczenii, republik na rosyjskim Kaukazie.

  Media niezależne informowały także o batalionach formowanych w Kraju Nadmorskim i obwodzie amurskim na Dalekim Wschodzie, w Kraju Permskim, obwodach na Syberii: irkuckim i tiumeńskim, w obwodzie orenburskim, leżącym na pograniczu europejskiej i azjatyckiej części Rosji i w obwodzie czelabińskim na Uralu.

 • 17:33

  Rozgłośnia przypomniała, że władze Rosji kilkakrotnie zapowiadały, że nie zamierzają ogłaszać powszechnej mobilizacji. Natomiast aktywną agitację na rzecz służby kontraktowej prowadzą komisje wojskowe. Rozsyłają one "zaproszenia" potencjalnym żołnierzom. Na imprezach masowych pojawiają się punkty reklamujące krótkoterminową służbę w armii.

  Obrońcy praw człowieka z wielu regionów Rosji oceniają, że w kraju trwa ukryta mobilizacja. Przybiera ona różne formy. Media niezależne szeroko informowały o werbowaniu ochotników na wojnę w zakładach karnych i aresztach śledczych.

  W połowie lipca niezależny portal Ważnyje Istorii podał, że propozycję podpisania kontraktu z armią i wyjazdu na Ukrainę otrzymują osoby zarejestrowane jako bezrobotne. Potencjalnym chętnym obiecywano żołd w wysokości około 300 tys. rubli miesięcznie (ponad 23,3 tys. złotych) - podał portal, powołując się na osobę, która dostała taką propozycję w urzędzie pracy w Tatarstanie.

 • 17:30

  W Petersburgu jedną z organizacji społecznych próbowano skłonić do rozdawania bezdomnym ulotek, reklamujących służbę kontraktową w armii - podało Radio Swoboda.

  Jeden z urzędników rejonu (dzielnicy) frunzeńskiego w Petersburgu zwrócił się do organizacji prowadzącej noclegownie dla bezdomnych i zaproponował wyłożenie ulotek reklamujących służbę w armii. Dyżurny noclegowni nie przyjął ulotek i poprosił urzędnika, by zwrócił się do władz organizacji. Urzędnik jednak zrezygnował, a administracja dzielnicy zapewniła, że człowiek ten działał z własnej inicjatywy.

  Później jednak administracja sama próbowała zwrócić się do tej organizacji poprzez mail z podobną prośbą na temat rozdawania bezdomnym ulotek o służbie kontraktowej - dodało Radio Swoboda.

 • 16:16

  Jeden z bloków energetycznych Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, który wyłączono 1 września z powodu ostrzału, został w piątek uruchomiony - podał koncern Enerhoatom, operator ukraińskich siłowni jądrowych. Koncern wyjaśnił, że chodzi o piąty blok elektrowni.

  Enerhoatom przekazał, że działają dwa bloki energetyczne, "które produkują energię elektryczną na potrzeby Ukrainy". "Nie ma zastrzeżeń do funkcjonowania wyposażenia i systemów bezpieczeństwa" - dodał koncern.

  1 września tuż przed godz. 5 rano w wyniku kolejnego rosyjskiego ostrzału terenu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej zadziałał system bezpieczeństwa i 5. blok energetyczny wyłączył się. Uszkodzona została również linię zasilania awaryjnego, zabrakło prądu dla niedziałającego bloku energetycznego nr 2.

  Dzień wcześniej odbyła się - ograniczona, w ocenie Ukrainy - inspekcja Zaporoskiej Elektrowni Atomowej siłowni przez inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

 • 15:40

 • 15:25

  Przypominamy, że na tvn24.pl działa serwis specjalny po ukraińsku

 • 15:11

 • 15:08

  Prokuratura w Buczy w obwodzie kijowskim ustaliła tożsamość rosyjskiego wojskowego, który jest podejrzany o udział w zabójstwie cywilów w tej miejscowości w marcu. Jak podała Prokuratura Generalna Ukrainy, jest to starszy sierżant Nikołaj Sokowikow.

  Wojskowy ten służył w 5. Tacyńskiej Gwardyjskiej Brygadzie Pancernej - podał portal Meduza. Sokowikow został rozpoznany na nagraniach z kamer monitoringu ze sklepu rowerowego pod Kijowem. Kadry te opublikowały media zachodnie - BBC i CNN. Na nagraniu z datą 16 marca widać, jak żołnierze, którzy chwilę wcześniej spokojnie rozmawiali z dwoma nieuzbrojonymi cywilami, następnie strzelają im w plecy.

  Jednym z zamordowanych był właściciel sklepu, jego nazwiska nie podano. Drugim - jak poinformowały media - był 68-letni Łeonid Plac. Wcześniej media podały nazwisko innego wojskowego Rosji, który brał udział w tej egzekucji; według tych doniesień, jest nim 29-letni Dmitrij Łapszakow.

  W ostatnich tygodniach ukraińskie organy ścigania kilkakrotnie informowały, że ustaliły tożsamość rosyjskich wojskowych, odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne w podkijowskich miejscowościach w okresie między początkiem marca i początkiem kwietnia.

 • 13:22

  Nadszedł czas, aby ustalić limit cenowy na rosyjski gaz dostarczany do Europy rurociągami - zaproponowała w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przebywająca z wizytą w Niemczech.

 • 13:12

  Władze gminy Laaneranna w prowincji Parnawa w zachodniej Estonii przeniosły pięć sowieckich pomników do muzeum w miejscowości Virtsu – poinformował we wtorek estoński portal ERR.

  Pomniki znajdujące się na cmentarzach zostały usunięte z miejscowościach Hanila, Varbla, Kirbla i Lihula. Tylko pomnik położony w Tuudi przy trasie Risti-Virtsu nie był umiejscowiony na cmentarzu.

  Estońskie media już w połowie lipca informowały o zamiarze usunięcia sowieckich pomników przez władze gminy Laaneranna.

 • 12:35

  W obwodzie donieckim zginęli czterej cywile, a 10 osób zostało rannych – powiadomił szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

  W miejscowości Ruska Łozowa w obwodzie charkowskim zginął jeden cywil. Pod rosyjskim ogniem artyleryjskim znalazło się też kilka innych miejscowości.

  W nocy Rosjanie przeprowadzili ataki rakietowe na Charków.

  W obwodzie dniepropietrowskim ostrzeliwany był powiat nikopolski. Jedna osoba została ranna.

  Wojska rosyjskie ostrzeliwały także Mikołajów i niektóre powiaty obwodu mikołajowskiego.

 • 10:48

  - Ukraina jest gotowa zwiększyć eksport energii do krajów europejskich - zapewnił prezydent Wołodymyr Zełenski w piątek w przemówieniu do uczestników forum polityczno-gospodarczego w Cernobbio na północy Włoch. Aby było to możliwe, należy zapewnić bezpieczeństwo Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - podkreślił.

  Doroczne Forum Ambrosetti odbywa się nad jeziorem Como z udziałem przedstawicieli świata polityki, biznesu i finansów.

 • 10:32

 • 10:19

  Rosjanie kłamią i manipulują w sprawie sytuacji w okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej – powiadomił w piątek ukraiński koncern Enerhoatom. W trakcie inspekcji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rosjanie manipulowali faktami i zatajali informacje – podano.

 • 9:44

  Siły ukraińskie ostrzelały terytorium byłego przedsiębiorstwa transportowego w Tawrijsku (obwód chersoński), gdzie rozmieszczeni byli rosyjscy żołnierze. Sztab Ukrainy poinformował o zniszczeniu ponad 20 jednostek sprzętu wojskowego.

  Z komunikatu wynika, że w obwodzie chersońskim wojska rosyjskie podjęły szturm w kierunku miejscowości Potiomkine, ale został on zatrzymany przez siły ukraińskie.

  Portal Ukraińska Prawda powiadomił, powołując się na administrację obwodu chersońskiego na południu Ukrainy, że w okupowanym regionie w nocy słychać było wybuchy i kilkukrotnie ogłaszany był alarm lotniczy. "Ciężkie walki toczą się w rejonach (powiatach) kachowskim i berysławskim" - zaznaczono.

  W porannym komunikacie sztabu generalnego powiadomiono również o odparciu rosyjskich ataków na froncie w obwodzie donieckim – na kierunku bachmuckim i w rejonie miasta Awdijiwka.

 • 9:33

  "Pomimo wojny na Ukrainie 1 września rosyjskie wojsko rozpoczęło ćwiczenia Wostok-2022, swoje coroczne wspólne ćwiczenia strategiczne, oznaczające kulminację roku szkolenia wojskowego. Rosja publicznie twierdziła, że weźmie w nich udział 50 tys. żołnierzy, jednak mało prawdopodobne jest, by aktywnie zaangażowane w nie było więcej niż 15 tys. (przedstawicieli) personelu. Jest to około 20 proc. sił, które uczestniczyły w ostatnich ćwiczeniach Wostok w 2018 roku" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu obrony.

  "Wyniki wojskowe Rosji na Ukrainie pokazały, że wojskowe ćwiczenia strategiczne Rosji, takie jak Wostok, nie zdołały podtrzymać zdolności wojska do prowadzenia złożonych operacji na dużą skalę. Takie wydarzenia są prowadzone według ściśle ustalonego scenariusza, nie zachęcają do wykazywania inicjatywy i mają na celu przede wszystkim zaimponowanie rosyjskim przywódcom i międzynarodowej publiczności" - dodano.

 • 9:00

  Od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało 5,983 mln osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało ponad 4,183 mln osób - przekazała w piątek Straż Graniczna. W czwartek z Ukrainy przyjechało 24,3 tys. osób, a na Ukrainę wyjechało z Polski 25,8 tys. osób.

 • 8:22

  130 tys. razy obywatele Rosji przekroczyli granicę litewską od początku wojny na Ukrainie – poinformował szef MSZ Litwy Gabrielius Landsbergis na konferencji prasowej. Zapowiedział, że w przyszłym tygodniu kraje Unii Europejskiej graniczące z Rosją rozpoczną rozmowy o stworzeniu bloku państw nieprzyjmujących rosyjskich turystów.

 • 7:55

  Siły ukraińskie uderzały ostatniej doby na południu kraju w rosyjskie składy amunicji, zgrupowania wojsk i przeprawy promowe oraz utrzymywały mosty przez Dniepr pod kontrolą ogniową – podał w piątek Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

  Łącznie w wyniku ukraińskich uderzeń zginęło 102 rosyjskich żołnierzy. Zniszczono m.in. sześć czołgów, haubicę Msta, wyrzutnię rakietową Grad, osiem pojazdów opancerzonych oraz pięć składów amunicji – wynika z komunikatu.

  Dowództwo oceniło, że sytuacja na jego obszarze operacyjnym wciąż jest trudna, ale pozostaje pod kontrolą sił ukraińskich. W dalszym ciągu atakują one punkty dowodzenia i utrzymują kontrolę nad szlakami transportowymi nieprzyjaciela – dodano.

  "Wojska wroga mają w większości niskie morale, ale desperacko się opierają. Próbując utrzymać obronę na lądzie, wróg kontynuuje ostrzały z artylerii i moździerzy, jak również ataki z powietrza i ataki rakietowe nie tylko na nasze pozycje, ale też na osiedla i cywilów" – napisano.

 • 7:38

  Rosjanie próbują przekształcić inspekcję Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w "wycieczkę bez wyników", nie wpuścili dziennikarzy ukraińskich i zagranicznych, a tylko swoich propagandystów – powiedział w czwartek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 • 6:21

  Ukraiński premier Denys Szmyhal w rozmowie z niemiecką agencją DPA zaapelował o udostępnienie Ukrainie nowoczesnych niemieckich czołgów typu Leopard 2. Szef ukraińskiego rządu, który w sobotę przybędzie do Berlina, aby spotkać się w niedzielę z kanclerzem Olafem Scholzem, powiedział w wywiadzie dla niemieckiej agencji :"Potrzebujemy zmiany filozofii dostaw broni. Przez to rozumiem: powinny być dostarczane również nowoczesne czołgi bojowe". "Oczekujemy od Amerykanów, że dostarczą nam Abramsów, a od Niemiec, że otrzymamy czołgi typu Leopard 2. To są nowoczesne czołgi, takie, jakie Ukraina potrzebuje na polu walki" - powiedział Szmyhal.

 • 4:51

  Oleg Ustenko i Michaiło Podolak wezwali szefa francuskiego koncernu paliwowego TotalEnergies o odrzucenie wypłaty dywidendy. Apel doradców prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego ma związek z ustaleniami dziennika "Le Monde", który ujawnił, że grupa otrzyma 440 mln euro dywidendy od rosyjskiej firmy gazowej Novatek.

 • 4:51

  Mapy sytuacji na froncie w Ukrainie:

 • 4:50

  Ukraiński reporter Illia Ponomarenko: Rosja przez miesiąc zajęła 0,08 proc. terytorium Ukrainy. Od końca maja do 1 czerwca Rosjanie uzyskali + 0,3 proc. terytorium.

 • 4:47

  Siły zbrojne Ukrainy odparły rosyjskie ataki na czterech odcinkach frontu w Donbasie – powiadomił sztab generalny ukraińskiej armii w czwartek wieczorem.

 • 4:47

  Rysunki obrazujące wojnę oczami polskich dzieci w 1946 roku i ukraińskich opisujących obecną wojnę przedstawia przed swoją siedzibą konsulat RP w Nowym Jorku. Ekspozycję otwarto w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

 • 4:46

  Przewożący 3 tysiące ton kukurydzy z Ukrainy statek Lady Zehma z powodu awarii steru osiadł na mieliźnie w cieśninie Bosfor w Turcji - poinformowały lokalne władze morskie i biuro gubernatora Stambułu.

 • 4:46

  Władze Finlandii podjęły decyzję o przekazaniu Ukrainie nowego, ósmego pakietu pomocy wojskowej. Jego wartość jest szacowana na 8.3 mln euro - podała agencja Reutera.

 • 4:45

  Ciało zakatowanego przez Rosjan cywila ze związanymi rękami i w worku na głowie znaleziono w miejscowości Zdwyżiwka pod Buczą w obwodzie kijowskim – powiadomił szef kijowskiej policji Andrij Niebytow.

 • 4:45

  Rosyjskie wojska otrzymały od Władimira Putina rozkaz zajęcia całego obwodu donieckiego Ukrainy do 15 września – powiedział przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego generał Ołeksij Hromow.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, akr //now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości