Przypadająca 28 kwietnia 70. rocznica akcji "Wisła", operacji wysiedlenia ludności ukraińskiej z południowo-wschodniej Polski na tak zwane Ziemie Odzyskane, będzie w obwodzie lwowskim dniem żałoby – poinformowały media na Ukrainie. Decyzję tę podjęła dzień wcześniej Lwowska Rada Obwodowa.
"We wtorek 7 marca Lwowska Rada Obwodowa przeprowadziła głosowanie w sprawie upamiętnienia w 2017 roku 70. rocznicy tragicznych wydarzeń, związanych z początkiem wysiedlania Ukraińców z ziem etnicznych Łemkowszczyzny, Nadsania, Podlasia i Chełmszczyzny, a także podczas tak zwanej Operacji [Wisła]" – czytamy na stronie internetowej Rady.
Główne obchody 70. rocznicy akcji "Wisła" odbędą się w Polsce. Środki na jego przeprowadzenie gromadzi Komitet Honorowy Społecznych Obchodów 70. Rocznicy Akcji "Wisła".
Dotacje nie zostały przyznane
"Po demokratycznych przemianach w 1989 roku, obchody rocznic akcji [Wisła] otrzymywały wsparcie z budżetu polskiego państwa. W tym roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, współfinansujące działania organizacji mniejszości narodowych i etnicznych, nie przyznało żadnej dotacji na ten cel" - napisali członkowie komitetu, w którego skład wchodzą: Danuta Kuroń, Krystyna Zachwatowicz, ojciec Tomasz Dostatni OP, prof. Włodzimierz Mokry, Adam Bodnar, Andrzej Seweryn i Andrzej Stasiuk.
Akcja "Wisła" została przeprowadzona od kwietnia do końca lipca 1947 roku przez władze komunistyczne. Objęła ok. 140 tysięcy osób, które zostały wysiedlone na tzw. Ziemie Odzyskane. Akcja wiązała się z utratą dobytku przesiedleńców, którzy otrzymywali jednak na Ziemiach Odzyskanych mienie po wysiedlonych stamtąd Niemcach.
W 1990 roku akcję "Wisła" potępił polski Senat, a w 2002 roku ubolewanie z powodu jej przeprowadzenia wyraził prezydent Aleksander Kwaśniewski. W 2007 roku w 60. rocznicę akcji "Wisła", została ona potępiona przez ówczesnych prezydentów Polski i Ukrainy, Lecha Kaczyńskiego i Wiktora Juszczenkę.
Autor: tas\mtom/jb / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: domena publiczna / Wikipedia