Ukamienują sześciu skazańców


Sześć osób skazanych według prawa szarijatu w Nigerii zostanie ukamienowanych. 46 innych osób czeka na amputacje kończyn - donosi państwowa nigeryjska agencja informacyjna.

Wśród szóstki skazanej na najwyższy wymiar kary znalazł się 52-latek, skazany za seks ze swoją niepełnoletnią pasierbicą i mężczyzna, który 13 razy uprawiał seks z żoną swojego przyjaciela.

Te 52 osoby to skazańcy tylko z jednej prowincji - Bauchi. Nie wiadomo, ile osób przebywa w pozostałych 11 stanach, w których obowiązuje prawi szarijatu.

Wśród skazanych na amputacje jest m.in. 46-letni handlarz Husseini Maidoya, skazany w 2002 roku za obcięcie nogi swojej żonie, którą oskarżał o niewierność. Sąd uznał, że wyrok zostanie wykonany bez użycia środków znieczulających.

Wyroki nie zostały jeszcze wykonane, bo czekają na zatwierdzenie przez rząd prowincjonalny. Bauchi jest jednym 12 regionów Nigerii, gdzie obowiązuje surowe islamskie prawo szarijatu.

Zdaniem zachodnich organizacji walczących o prawa człowieka, takie wyroki podpadają pod kategorię tortur i nie powinny być zasądzane niezależnie od zbrodni, jakiej dopuścili się skazani. Takie stanowisko wyraża m.in. Amnesty International, walcząca też o całkowite zniesienie wykonywania kary śmierci.

Źródło: Reuters, TVN24