70-latka urodziła bliźnięta. "Matka i dzieci czują się dobrze"

Źródło:
BBC, tvn24.pl
Kampala, stolica Ugandy
Kampala, stolica UgandyGoogle Earth
wideo 2/3
Kampala, stolica UgandyGoogle Earth

70-letnia kobieta urodziła bliźnięta, chłopca i dziewczynkę - przekazał w mediach społecznościowych szpital i centrum leczenia niepłodności (WHI&FC) w Kampali, stolicy Ugandy. Media przypominają, że kobieta trzy lata wcześniej urodziła córeczkę. W rozmowie z miejscową gazetą wyjaśniła, dlaczego zdecydowała się na dzieci.

Safina Namukwaya urodziła bliźnięta w środę o godzinie 12.04 czasu miejscowego - informuje szpital, w którym dzieci przyszły na świat. "Matka i dzieci czują się dobrze" - czytamy we wpisie, w którym wskazano, że 70-letnia Namukwaya stała się najstarszą kobietą w Afryce, która urodziła dziecko. W tym samym wpisie narodziny bliźniąt nazwano "historycznym wydarzeniem", dodając, że wyznaczają one "20 lat przywództwa (WHI&FC w zakresie - red.) in vitro".

WHI&FC nie wyjaśniło, czy w procedurze zapłodnienia pozaustrojowego użyto komórki jajowej dawczyni, czy zamrożonej komórki jajowej 70-latki. Portal BBC przypomniał, że to drugi poród Namukwayi w ciągu ostatnich trzech lat: w 2020 roku urodziła córeczkę. 

ZOBACZ TEŻ: Fakty i mity na temat in vitro

70-latka urodziła bliźnięta

W rozmowie z ugandyjską gazetą "Daily Monitor" matka powiedziała, że ciężko zniosła ostatnią ciążę, ponieważ jej partner porzucił ją, gdy dowiedział się, że urodzi bliźnięta. - Mężczyźni nie lubią, gdy się im mówi, że nosisz więcej niż jedno dziecko. Odkąd mnie tu przyjęto, mój mężczyzna nie pojawił się ani razu - stwierdziła.

Jak wyznała Safina Namukwaya, zapragnęła mieć dzieci po tym, jak wyśmiewano ją za to, że jest bezdzietna. - Opiekowałam się dziećmi innych ludzi, widziałam, jak dorastają i zostawiają mnie samą. Zastanawiałam się, kto będzie się mną opiekował, gdy się zestarzeję - powiedziała gazecie.

ZOBACZ TEŻ: "Dobrodziejstwo, jakie niosą nasze czasy". Znane osoby otwarcie o in vitro

Autorka/Autor:wac//am

Źródło: BBC, tvn24.pl