Świat

Tusk i May o "kolejnych krokach strony brytyjskiej"

Świat

Aktualizacja:

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował w piątek na Twitterze, że w rozmowie telefonicznej z premier Wielkiej Brytanii Theresą May omówił "kolejne kroki po stronie brytyjskiej" w sprawie brexitu.

Szef Rady nie przekazał żadnych dodatkowych informacji na temat tej rozmowy.

Discussed with PM @theresa_may the next steps on the UK side. #Brexit— Donald Tusk (@eucopresident) 18 stycznia 2019

W piątek z szefową brytyjskiego rządu ma jeszcze rozmawiać przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

- Rozmowa telefoniczna odbędzie się na prośbę premier May. Nie potrafię powiedzieć, na ile ta rozmowa będzie rozstrzygająca, a na ile nie – powiedział Schinas na konferencji prasowej w Brukseli. Rzeczniczka May poinformowała w piątek, że brytyjska premier odbędzie również tego dnia serię spotkań z niektórymi ze swych ministrów, aby omówić postępy w sprawie brexitu po tym, jak "porozumienie rozwodowe" zostało odrzucone przez parlament. W czwartek May rozmawiała przez telefon z niemiecką kanclerz Angelą Merkel i holenderskim premierem Markiem Ruttem, a w weekend odbędzie kolejne rozmowy z przywódcami UE.

"Porozumienie rozwodowe" odrzucone

Izba Gmin zagłosowała we wtorek wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji głosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia. W razie braku większości dla umowy proponowanej przez May lub jakiegokolwiek alternatywnego rozwiązania Wielka Brytania, na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatu UE, automatycznie opuści Unię Europejską bez umowy o północy z 29 na 30 marca. Wśród możliwych scenariuszy wyjścia z impasu są m.in.: powtórzenie głosowania w parlamencie po uzyskaniu dalszych zapewnień politycznych ze strony Unii Europejskiej, przedłużenie procedury wyjścia ze Wspólnoty na mocy art. 50 traktatu lub nawet wyjście z UE bez umowy, organizacja drugiego referendum lub rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Autor: momo/ja / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości