Twitter zabrał papieżowi niebieski znaczek weryfikacyjny. Konto ma szarą odznakę

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Twitter zaczął usuwać niebieskie symbole, oznaczające, że konto należy do podpisującej się pod nim osoby. W czwartek swój znaczek stracił papież. Profil, działający w kilku językach, ma teraz szare odznaczenie.

Po zmianach profil papieża Franciszka posiada szary znaczek, który oznacza zweryfikowane konto, należące do organizacji rządowej lub międzynarodowej. Profil działa w kilku językach, w tym polskim. Profil Franciszka w naszym języku obserwuje ponad milion osób.

Papieski profil na Twitterze został otwarty w grudniu 2012 roku, za pontyfikatu Benedykta XVI. W styczniu 2013 roku uruchomiona została jego wersja po łacinie, czyli w oficjalnym języku watykańskich dokumentów.

Za niebieski znaczek trzeba zapłacić

Twitter wprowadził niebieskie znaczki weryfikacyjne w 2009 roku w rezultacie pozwu, jaki przeciw platformie wytoczył menadżer sportowy Tony La Russa, pod którego konto ktoś się podszył. Niebieski symbol był odtąd dowodem autentyczności konta i oznaką statusu, miały go zarówno organizacje publiczne, jak i najbardziej znane postaci świata rozrywki, sportu, polityki i mediów.

Jednak kiedy Elon Musk przejął w ubiegłym roku platformę, zapowiedział przyznawanie niebieskich znaczków tylko tym, którzy zamówią - i opłacą - subskrypcję usługi (koszt to osiem dolarów miesięcznie).

Czytaj także: Amerykański dziennik nie zapłaci za znaczek weryfikacyjny na Twitterze

Siedziba Twittera w San FranciscoShutterstock

W czwartek firma zaczęła wycofywać stare, darmowe, niebieskie znaczki. "Pojawiły się obawy, że Twitter odbiera kolejne narzędzie, pozwalające odróżniać autentycznych posiadaczy kont od podszywających się pod nich oszustów" - napisał portal NBC. Proces przebiegał nie bez problemów: jedni użytkownicy stracili znaczki - choć nie powinni, inni je zyskali - choć nie zapłacili za nie.

"Żegnaj niebieski znaczku. Odtąd, jakże żałośnie, weryfikować mnie będą zaledwie przyjaciele i bliscy" - podsumował swoją stratę jeden z cytowanych przez portal użytkowników.

Poza głową Kościoła katolickiego znaczki stracili między innymi Bill Gates, Kim Kardashian czy Oprah Winfrey.

Autorka/Autor:akw/kab

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock