Donald Tusk odwiedził Jose Luisa Zapatero. Premierzy Polski i Hiszpanii spotkali się w Kordobie w ramach konsultacji międzyrządowych. Głównym celem szczytu było zacieśnienie dwustronnej współpracy gospodarczej, w tym zwiększenie hiszpańskich inwestycji w Polsce. Premier Zapatero powiedział, że najbardziej interesujące obszary tej współpracy to rozwój infrastruktury i sektora energetyki odnawialnej w Polsce.
Podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk oraz premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero podkreślili wolę "utrzymania uprzywilejowanych stosunków politycznych, gospodarczych i kulturalnych" między Madrytem i Warszawą.
Innym istotnym celem jest wypracowanie wspólnych strategii w Unii Europejskiej.
Zapatero przypomniał, że Polska będzie w ciągu najbliższych lat największym beneficjentem funduszy unijnych, przeznaczonych na rozwój infrastruktury. Za ważne uznał także polskie plany zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych, a Hiszpania należy w tej dziedzinie do europejskiej czołówki. Premier Tusk pogratulował rozwoju, jaki osiągnęła Hiszpania w Unii Europejskiej, i wyraził wolę skorzystania z jej doświadczeń w efektywnym gospodarowaniu funduszami europejskimi.
Strefy wpływów
Szef polskiego rządu wymienił jako obszary wspólnego zainteresowania szybkie przyjęcie Traktatu Lizbońskiego oraz "procesy partnerskie z sąsiadami". - Dla Hiszpanii ważna jest jej rola w określaniu polityki UE w basenie Morza Śródziemnego, dla Polski zaś – wobec wschodnich sąsiadów – powiedział. Według premiera: - Traktat Lizboński to szansa, którą UE musi wykorzystać.
Szefowie rządów obu krajów omówili także obecną sytuację na światowych rynkach finansowych i uważają, że UE powinna wspólnie podejmować decyzje w tych sprawach. - Jestem rzecznikiem wspólnego działania w UE – podkreślił Tusk. Polski premier określił obecną sytuację finansów publicznych w Polsce jako "stabilną, ponad przeciętną w UE".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA