Turczynow: północ Donbasu oczyszczona z terrorystów

Aktualizacja:
[object Object]
P.o. twierdzi, że ukraińska armia wyczyściała z separatystów północ obwodu donieckiegoTVN24 Biznes i Świat
wideo 2/24

P.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow oświadczył, że ukraińskie siły antyterrorystyczne całkowicie oczyściły we wtorek z terrorystów północ obwodu donieckiego na wschodzie kraju.

"Według Turczynowa zlikwidowano dziś najliczniejsze oddziały bojowników, co w najbliższej perspektywie otwiera możliwość oswobodzenia od terrorystów centralnego Donbasu" – głosi komunikat administracji prezydenckiej w Kijowie.

Po spotkaniu z dowództwem operacji zbrojnej przeciwko separatystom p.o. prezydenta przekazał, że zniszczone zostały punkty oporu i obozy wojskowe sił prorosyjskich w tym regionie. Ukraińcy zajęli główne umocnienia rebeliantów w miejscowości Semeniwka i przejęli kontrolę nad prawie 30-tysięcznym miastem Krasnyj Łyman. Wojskowi przystąpili także do blokowania granicy z Rosją w północnej i wschodniej części obwodu donieckiego – podano w komunikacie.

Setki zabitych na wschodzie kraju

Wcześniej pełniący obowiązki prokuratura generalnego Ukrainy Ołeh Machnicki poinformował, że liczba ofiar śmiertelnych starć między ukraińskimi siłami antyterrorystycznymi a separatystami prorosyjskimi na wschodzie kraju wzrosła do 181 osób.

Jeszcze w niedzielę Prokuratura Generalna informowała, że w wyniku przestępczych działań obywateli Rosji na Ukrainie zginęły 122 osoby, a rannych zostało prawie 200. Prokuratura ogłosiła wówczas, że dysponuje twardymi dowodami, które świadczą o udziale Rosjan w konflikcie na Ukrainie i że działający tu terroryści są werbowani i szkoleni na terenie Federacji Rosyjskiej.

Atak w Ługańsku odparty

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow oświadczył we wtorek, że siły antyterrorystyczne zdołały odbić atak separatystów na jednostkę Państwowej Straży Granicznej Ukrainy (PSGU) w Ługańsku. Trwał on od poniedziałku rano. - Z powietrza zniszczono posterunki terrorystów w obwodzie ługańskim i zaatakowano oddziały terrorystów oraz udaremniono próbę zniszczenia jednostki naszej straży granicznej na przedmieściach Ługańska – powiedział podczas posiedzenia parlamentu, którego jest przewodniczącym. - We wtorek rano zlikwidowano obóz terrorystów pod Siewierodonieckiem. Obecnie prowadzone są działania na rzecz oswobodzenia północnego Doniecka. Siły antyterrorystyczne odnoszą tam sukcesy - podkreślił Turczynow.

Zasadzka pod Słowiańskiem

Tymczasem w okolicach Słowiańska w nocy z poniedziałku na wtorek grupa ukraińskich wojskowych natrafiła na zasadzkę separatystów. Według ukraińskich dziennikarzy 13 wojskowych zostało rannych, a jeden zabity.

Rzecznik operacji przeciwko separatystom Władysław Sełezniow poinformował we wtorek o dwóch zabitych i 42 rannych wojskowych podczas akcji w centrum sił separatystycznych w Słowiańsku.

O przebiegu "intensywnej fazy operacji antyterrorystycznej" informował także we wtorek szef MSW Ukrainy Arsen Awakow. Zaapelował, by mieszkańcy Słowiańska, Kramatorska i okolicznych miejscowości "unikali ryzyka, pozostawali w domach i nie zbliżali się do miejsc skupienia terrorystów".

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: tg,mtom,kło/zp,ja / Źródło: itar-tass.com

Pozostałe wiadomości