Tureckie władze chcą zdelegalizować trzecią siłę w parlamencie. Waszyngton zaniepokojony

Źródło:
PAP

Departament Stanu USA w specjalnym oświadczeniu stwierdził, że delegalizacja prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej "jeszcze bardziej nadweręży demokrację w Turcji". Władze w Ankarze dążą do likwidacji ugrupowania pod zarzutem "powiązań z separatystyczną organizacją".

W środę turecki prokurator Bekir Sahin wniósł wniosek do sądu o delegalizację Ludowej Partii Demokratycznej (HDP), oskarżając ją o powiązania z separatystyczną organizacją Partia Pracujących Kurdystanu (PKK). Turecki portal informacyjny Haberturk podał, że we wniosku sądowym prokurator zażądał zakazu działalności politycznej dla ponad 600 członków HDP oraz finansowych ograniczeń dla jej działalności.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

HDP, która ma 55 posłów w liczącym 600 miejsc tureckim parlamencie, oznajmiła w oświadczeniu, że rząd wykorzystuje sądy do celów politycznych. Zaprzeczyła też, by miała jakiekolwiek powiązania z PKK.

W komunikacie amerykańskiego Departamentu Stanu podkreślono, że równie "niepokojące", co delegalizacja partii, która stanowi trzecią siłę w parlamencie, jest pozbawienie mandatu poselskiego deputowanego z ramienia HDP, Omera Faruka Gergerlioglu, który jest znanym prawnikiem i obrońcą praw człowieka.

Zatrzymania w środowisku prokurdyjskim

Jak podała agencja Reutera, próba delegalizacji HDP to zwieńczenie długoletnich zabiegów Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana i zbliżonych do niej kręgów prawicy, mających na celu zniszczenie prokurdyjskiej formacji, która stała się trzecią siłą w parlamencie.

HDP po raz pierwszy wystartowała w wyborach w 2014 roku, z programem lewicowym i popierającym mniejszości etniczne. W wyborach w 2018 roku zdobyła 11,7 proc. głosów.

W lutym w środowisku prokurdyjskim w Turcji zatrzymano 718 osób, w tym lokalnych liderów HDP. Większości zatrzymań dokonano na zamieszkanym głównie przez ludność kurdyjską południowym wschodzie kraju, gdzie HDP zdobyła stanowiska 65 burmistrzów w wyborach samorządowych w 2019 roku.

HDP podlega surowym represjom od roku 2016, kiedy to aresztowano jej dwoje współprzewodniczących oraz deputowanych. W środowym komunikacie HDP ogłosiła, że sprawa sądowa mająca doprowadzić do jej likwidacji jest "ciosem dla demokracji".

Autorka/Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: