Prezydent Erdogan i jego główny rywal z niemal równym poparciem w wyborczym wyścigu

Źródło:
PAP
Lider tureckiej Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) Kemal Kilicdaroglu
Lider tureckiej Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) Kemal KilicdarogluReuters Archive
wideo 2/3
Lider tureckiej Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) Kemal KilicdarogluReuters Archive

Urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan i jego główny konkurent Kemal Kilicdaroglu cieszą się niemal równym poparciem społecznym - wynika z badania preferencji wyborczych portalu Al Monitor. Wybory planowane są na 14 maja.

Urzędujący prezydent i jego główny konkurent zdobywają niemal takie same poparcie w badaniu preferencji wyborczych portalu Al Monitor - poinformowała redakcja w środę. Oddanie głosu na urzędującego konserwatywnego prezydenta Tayyipa Erdogana zapowiada 45,2 proc. respondentów, a na Kemala Kilicdaroglu, przewodniczącego centrolewicowej Republikańskiej Partii Ludowej - 44,9 proc.

70 proc. uczestników badania - twierdzi Al Monitor - za najważniejszy problem stojący przez Turcją uważa sytuację gospodarczą kraju, a zwłaszcza inflację, która w marcu wynosiła około 50 proc.

45,8 proc. respondentów jest zdania, że sprawy państwa idą w złym kierunku, przeciwnego zdania jest niemal 30 proc. Aż 89,3 proc. uważa, że tegoroczne wybory będą dla przyszłości Turcji bardzo ważne, a zaledwie 1 proc. - że nieważne.

Zjednoczona opozycja przeciw Erdoganowi

Przeciwnik prezydenta Erdogana jest wspólnym kandydatem sześciu opozycyjnych ugrupowań. Blok, który reprezentuje, zobowiązał się do przywrócenia Turcji systemu parlamentarnego, zapowiedział również, że jeżeli opozycja przejmie władzę, przewodniczący wchodzących w skład koalicji partii piastowaliby stanowiska wiceprezydentów.

Majowe wybory będą jednym z największych politycznych wyzwań dla rządzącego od dwóch dekad Erdogana. Wyborcy mogą wziąć pod uwagę zarówno złe zarządzanie gospodarką, jak i fakt, że budynki, które zawaliły się w efekcie lutowego trzęsienia ziemi, były stawiane z pominięciem norm bezpieczeństwa sejsmicznego.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP