TVN24 | Świat

Pandemia opóźnia rozmieszczenie rosyjskich systemów rakietowych w Turcji

TVN24 | Świat

Autor:
ft
Źródło:
PAP
Rosyjskie S-400 w Ankarze
Rosyjskie S-400 w AnkarzeReuters Archive
wideo 2/28
Reuters ArchiveRosyjskie S-400 w Ankarze

Plany rozmieszczenia rosyjskich systemów rakietowych S-400 w Turcji opóźnią się ze względu na pandemię COVID-19 - poinformowało biuro prasowe prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Kwestia zakupu rosyjskiej broni przez Turcję wywołała pod koniec ubiegłego roku spór między Ankarą a Waszyngtonem. 

- Wystąpiło opóźnienie ze względu na koronawirusa, ale rozmieszczenie S-400 będzie postępować zgodnie z planem - powiedział rzecznik prasowy prezydenta Ibrahim Kalin podczas wideokonferencji, zorganizowanej przez think tank Atlantic Council (Rada Atlantycka). Kalin podkreślił, że mimo zakupu systemu S-400 turecki prezydent kilkukrotnie mówił prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, że jest również zainteresowany nabyciem amerykańskich pocisków Patriot.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

S-400 to najbardziej zaawansowany technologicznie rosyjski przeciwlotniczy system rakietowy mil.ru

Spór o system S-400

Sprawa zakupu przez Turcję rosyjskich systemów przeciwrakietowych czwartej generacji typu ziemia-powietrze, S-400 "Triumf", które jednocześnie mogą namierzać i naprowadzać rakiety na sześć różnych celów znajdujących się w odległości nawet 400 km, wywołała bezprecedensowe napięcia w relacjach na linii USA-Turcja.

Pentagon utrzymuje, że zakupienie przez Turcję rosyjskiego systemu antyrakietowego S-400 wyklucza nabycie przez nią myśliwców F-35, którymi zainteresowanie wyrażał prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. Strona amerykańska zamroziła rozmowy na ten temat, jednocześnie zagroziwszy sankcjami Turcji w przypadku, gdyby Ankara nie zrezygnowała z umowy zawartej z Rosjanami.

Zobacz więcej: ROSYJSKIE SYSTEMY S-400 DLA TURCJI >>>

Turcja dysponuje drugą pod względem liczebności armią w NATO, a położenie geograficzne tego kraju przesądza o jego strategicznym znaczeniu, gdy chodzi o możliwości obronne NATO. Biały Dom stara się w związku z tym o rozwiązanie problemu na drodze negocjacji.

Przeciwne umowie Turcji z Rosją jest także NATO, którego dowódcy twierdzą, że rosyjska broń nie jest kompatybilna z systemami militarnymi Sojuszu.

Rosyjski system rakietowy S-400 TriumfPAP/Reuters

Autor:ft

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: