Abramowicz "szczerze pracuje nad zakończeniem walk w Ukrainie"

Źródło:
Reuters, PAP, Ukraińska Prawda
Roman Abramowicz bierze udział w rozmowach rosyjsko-ukraińskich w Stambule
Roman Abramowicz bierze udział w rozmowach rosyjsko-ukraińskich w StambuleTVN 24
wideo 2/21
Roman Abramowicz bierze udział w rozmowach rosyjsko-ukraińskich w StambuleTVN 24

Rosyjski oligarcha Roman Abramowicz "szczerze pracuje nad zakończeniem walk w Ukrainie" - twierdzą władze w Ankarze. Objęty unijnymi sankcjami miliarder uczestniczył w rozmowach delegacji Rosji i Ukrainy, które odbyły się we wtorek w Stambule. Prezydent Recep Tayyip Erdogan poinformował także, że Turcja jest gotowa wystąpić w roli gwaranta ukraińskiego bezpieczeństwa.

Roman Abramowicz pojawił się w czasie wtorkowych rozmów w Stambule. Jednak nagranie wideo pokazało, że siedział wśród obserwatorów, a nie z dwoma zespołami negocjacyjnymi.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ 

W rozmowie z dziennikarzami podczas powrotu z wizyty w Uzbekistanie prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że obecność Abramowicza pokazała, iż ​​rosyjski prezydent Władimir Putin "wierzy mu i ufa". - Abramowicz brał udział w negocjacjach jako część delegacji rosyjskiej. Zamiast patrzeć na to, kto był przy stole, powinniśmy patrzeć na to, w czyim imieniu (negocjatorzy - przyp. red.) tam byli – dodał turecki przywódca. Kreml twierdził do tej pory, że Abramowicz uczestniczy w rozmowach, ale oficjalnym członkiem rosyjskiej delegacji nie jest.

Od biednego sieroty do miliardera, który kupuje żonie działkę na Księżycu. Dziwne losy Romana Abramowicza

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu również wypowiedział się o Ambamowiczu, podkreślając, że od czasu ataku Rosji na Ukrainę (24 lutego) utrzymuje on łączność między Kijowem a Moskwą i "szczerze pracuje nad zakończeniem walk".

W środę doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podoliak, wchodzący w skład ukraińskiej delegacji, stwierdził, że "Abramowicz jest niezwykle skutecznym mediatorem między delegacjami". - Częściowo moderuje proces, aby nie było nieporozumień już przy wejściu - dodał Podoliak.

Turcja gwarantem bezpieczeństwa

W czwartek Recep Tayyip Erdogan, cytowany przez Agencję Reutera, poinformował także, że Turcja jest gotowa wystąpić w roli gwaranta bezpieczeństwa Ukrainy, jednak szczegóły takiego rozwiązania muszą być jeszcze dopracowane. Erdogan dodał, że złagodzenie operacji militarnej Rosji w pobliżu Kijowa i położonego na północy Ukrainy Czernihowa jest "naprawdę ważnym krokiem".

Zdaniem tureckiego prezydenta rozmowy pomiędzy delegacją ukraińską i rosyjską, do których doszło we wtorek w Stambule, "istotnie przyczyniły się" do postępu procesu pokojowego.

Dawid Arachamija, szef ukraińskiej delegacji, powiedział w komentarzu do rozmów ze stroną rosyjską, że "wśród gwarantów bezpieczeństwa Ukrainy widzimy stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Wielką Brytanię, Chiny, Francję, Rosję) oraz Turcję, Niemcy, Kanadę, Włochy, Polskę i Izrael".

Kwestia spotkania Zełenskiego z Putinem

Erdogan w czwartek powiedział także, że celem władz w Ankarze jest doprowadzenie do "jak najszybszych rozmów przywódców Ukrainy i Rosji". - Zgłaszamy gotowość, by zorganizować takie spotkanie, o czym poinformuję Wołodymyra Zełenskiego i Władimira Putina - zadeklarował prezydent Turcji, cytowany przez agencję Anatolia. - Mam nadzieję na pozytywną reakcję obu liderów, ponieważ zarówno Zełenski, jak też Putin darzą Turcję zaufaniem - dodał Erdogan.

Turecki przywódca odniósł się także do planów Ukrainy związanych z akcesją do UE. - Uważam, że wiele państw członkowskich Unii Europejskiej, może za wyjątkiem kilku, powinno traktować starania Ukrainy w bardziej poważny sposób. Poza tym mamy doniesienia, że prezydent Putin nie sprzeciwia się członkostwu Ukrainy w UE. Podczas rozmowy z nim (Putinem) chciałbym usłyszeć to od niego osobiście - przekazał prezydent.

Erdogan pozycjonuje się jako mediator w ukraińsko-rosyjskich negocjacjach pokojowych. Zwrócił się do delegacji obu państw przed rozmowami, które odbyły się w Stambule 29 marca, wzywając do zawieszenia broni i poszukiwania rozwiązań dyplomatycznych.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Autorka/Autor:tas\mtom

Źródło: Reuters, PAP, Ukraińska Prawda

Tagi:
Raporty: