"Erdogan był niezadowolony ze stóp procentowych". Szef banku centralnego zdymisjonowany

TVN24

TVN24 BiSW sierpniu 2018 roku USA podwoiły cła nałożone na Turcję, ucierpiała na tym turecka lira (nagranie z 10 sierpnia 2018 roku z TVN24 BiS)

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zdymisjonował w sobotę szefa tureckiego banku centralnego. Rząd w Ankarze od tygodni prowadził z bankiem spór, wzywając go do obniżenia stóp procentowych w celu walki z recesją.

Nie podano oficjalnego powodu zwolnienia prezesa. W ostatnich tygodniach - jak zauważa Reuters - spekulowano jednak o takiej możliwości. Władze w Ankarze, w tym sam Erdogan, wielokrotnie krytycznie wyrażały się o jego niechęci do obniżenia stóp procentowych.

"Erdogan był niezadowolony ze stóp procentowych"

Prezydent Erdogan był niezadowolony ze stóp procentowych i wyrażał swoje niezadowolenie przy każdej okazji - przekazało Reutersowi tureckie źródło.

Zgodnie z prezydenckim dekretem miejsce Murata Cetinkaya zajmie jego dotychczasowy zastępca Murat Uysal. W sobotnim oświadczeniu bank centralny zapewnił, że zamierza działać niezależnie. W dokumencie zaznaczono, że głównym celem nowego prezesa będzie utrzymanie stabilnych cen. Turcja pogrążona jest w gospodarczym kryzysie. Główne problemy stanowi wysoka inflacja oraz spadek wartości liry.

Autor: ads//rzw / Źródło: PAP