Według oficjalnej informacji na czele delegacji stanie sam szef Komisji Weneckiej, Gianni Buquicchio. Łącznie do Polski przyjedzie sześć osób, które w dniach 8 i 9 lutego będą odbywać spotkania z przedstawicielami władz RP."Delegacja spotka się przedstawicielami administracji prezydenta RP, Ministerstwa Sprawiedliwości, Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, Sejmu, Krajowej Rady Sądownictwa i Rzecznikiem Praw Obywatelskich" - czytamy w oświadczeniu Rady Europy, w ramach której działa Komisja Wenecka.
Sześć osób przygotuje ocenę
Czterema najważniejszymi osobami, które będą pracowały nad raportem z wizyty i faktycznie ocenią działania rządu w kwestii zmian w ustawie o TK, będą: Austriak Christoph Grabenwarter, Maltańczyk Michael Frendo, Belg Jean-Claude Scholsem i Fin Kaarlo Touri.
Nad raportem będzie pracować jeszcze dwóch członków komisji, którzy nie mogą jednak przyjechać do Polski: Czeszka Weronika Bilkova i Amerykanka Sarah Cleveland.Swoje spostrzeżenia i ocenę działań polskich władz zawrą w raporcie, który będzie podstawą do wydania ostatecznej opinii przez Komisję Wenecką. Sprawą Polski zajmie się ona na posiedzeniu w swojej siedzibie w Wenecji zaplanowanym na 11 i 12 marca.
Rząd wystąpił o opinię
Polski rząd, zgodnie z sugestią Komisji Europejskiej, zwrócił się do Komisji Weneckiej z prośbą o opinię w sprawie reformy Trybunału Konstytucyjnego 23 grudnia. Obecnie przedstawiciele PiS wypowiadają się w tonie, który sugeruje, że będą próbować umniejszać znaczenie ewentualnego niekorzystnego dla nich orzeczenia. - Trzeba mieć świadomość, że Komisja Wenecka też jest ciałem politycznym. Składa się z przedstawicieli poszczególnych państw Rady Europy - mówił 20 stycznia w programie „Tak jest” szef MSWiA Mariusz Błaszczak. - Komisja Wenecka nie ma monopolu na wiedzę i mądrość. Jest ciałem Rady Europy, do której należy na przykład Rosja - stwierdził. Dopytywany, dlaczego mimo to rząd złożył do Komisji wniosek o opinię, Błaszczak odpowiedział, że miało to na celu pokazanie, iż rząd nie ma żadnych obaw.Komisja Wenecka, czyli Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, jest organem doradczym Rady Europy. Składa się z ekspertów w zakresie zagadnień konstytucyjnych i opiniuje projekty oraz ustawy przyjmowane w państwach Rady Europy, w szczególności w krajach, które przechodzą transformację ustrojową.
Autor: mk//rzw / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: venice.coe.int