To oni ocenią zmiany w polskim TK. Komisja Wenecka wyznaczyła przedstawicieli

Komisja Wenecka zbada zmiany w ustawie o TK
Komisja Wenecka zbada zmiany w ustawie o TK
TVN 24
Sześcioro członków Komisji Weneckiej oceni PolskęTVN 24

Przedstawiciele Komisji Weneckiej przyjadą do Polski 8 i 9 lutego. Będą przyglądać się zmianom w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. Czterech członków delegacji ma napisać specjalny raport, który będzie zawierał ocenę działań rządu PiS.

Według oficjalnej informacji na czele delegacji stanie sam szef Komisji Weneckiej, Gianni Buquicchio. Łącznie do Polski przyjedzie sześć osób, które w dniach 8 i 9 lutego będą odbywać spotkania z przedstawicielami władz RP. "Delegacja spotka się przedstawicielami administracji prezydenta RP, Ministerstwa Sprawiedliwości, Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, Sejmu, Krajowej Rady Sądownictwa i Rzecznikiem Praw Obywatelskich" - czytamy w oświadczeniu Rady Europy, w ramach której działa Komisja Wenecka.

Sześć osób przygotuje ocenę

Czterema najważniejszymi osobami, które będą pracowały nad raportem z wizyty i faktycznie ocenią działania rządu w kwestii zmian w ustawie o TK, będą: Austriak Christoph Grabenwarter, Maltańczyk Michael Frendo, Belg Jean-Claude Scholsem i Fin Kaarlo Touri.

Nad raportem będzie pracować jeszcze dwóch członków komisji, którzy nie mogą jednak przyjechać do Polski: Czeszka Weronika Bilkova i Amerykanka Sarah Cleveland. Swoje spostrzeżenia i ocenę działań polskich władz zawrą w raporcie, który będzie podstawą do wydania ostatecznej opinii przez Komisję Wenecką. Sprawą Polski zajmie się ona na posiedzeniu w swojej siedzibie w Wenecji zaplanowanym na 11 i 12 marca.

Rząd wystąpił o opinię

Polski rząd, zgodnie z sugestią Komisji Europejskiej, zwrócił się do Komisji Weneckiej z prośbą o opinię w sprawie reformy Trybunału Konstytucyjnego 23 grudnia. Obecnie przedstawiciele PiS wypowiadają się w tonie, który sugeruje, że będą próbować umniejszać znaczenie ewentualnego niekorzystnego dla nich orzeczenia. - Trzeba mieć świadomość, że Komisja Wenecka też jest ciałem politycznym. Składa się z przedstawicieli poszczególnych państw Rady Europy - mówił 20 stycznia w programie „Tak jest” szef MSWiA Mariusz Błaszczak. - Komisja Wenecka nie ma monopolu na wiedzę i mądrość. Jest ciałem Rady Europy, do której należy na przykład Rosja - stwierdził. Dopytywany, dlaczego mimo to rząd złożył do Komisji wniosek o opinię, Błaszczak odpowiedział, że miało to na celu pokazanie, iż rząd nie ma żadnych obaw. Komisja Wenecka, czyli Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo, jest organem doradczym Rady Europy. Składa się z ekspertów w zakresie zagadnień konstytucyjnych i opiniuje projekty oraz ustawy przyjmowane w państwach Rady Europy, w szczególności w krajach, które przechodzą transformację ustrojową.

Autor: mk//rzw / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: venice.coe.int

Raporty: