"To nie jest wspaniałe zwycięstwo"

Przegląd prasy po wyborach w USA
Przegląd prasy po wyborach w USA
tvn24
Europa spogląda na Obamę bez entuzjazmutvn24

- Następnym przeciwnikiem Baracka Obamy będzie "ponura przyszłość" Ameryki - twierdzi "Sueddeutsche Zeitung". Niemiecka i francuska prasa podkreślają, że zwycięstwo demokraty nie było ani triumfalne, ani pełne blasku.

Wybory prezydenckie w USA, które zakończyły się wyraźnym zwycięstwem Obamy nad Mittem Romneyem, wywołały oczekiwany oddźwięk za oceanem. Prasa i komentatorzy na Starym Kontynencie nie są jednak pełni optymizmu, tak jak to miało miejsce w 2008 roku, gdy wybory przegrał John McCain. Szara rzeczywistość - To nie jest wspaniałe zwycięstwo Baracka Obamy. Amerykanie nie wybrali go dlatego, bo uważali, że jego pierwsze cztery lata były świetne i przekonujące. Obywatele USA byliby na pewno gotowi zwolnić Obamę. Jednak nie byliby gotowi zatrudnić na jego stanowisku Mitta Romneya. Wizerunek republikanina był zanadto zły - pisze w środę "SZ" w internetowym wydaniu. Według komentatora gazety Obama uczynił z wyborów referendum na temat charakteru Romneya i wygrał. - W czasie kampanii wyborczej Obama nie zdradził wiele z tego, co zamierza zrobić w ciągu nadchodzących czterech lat. Jak na dłoni widać, co musi zrobić. Infrastruktura publiczna Ameryki, od sieci energetycznych poprzez drogi i mosty po systemy ochrony zdrowia, oświaty i podatkowy jest w opłakanym stanie. To ma konsekwencje dla całego społeczeństwa - pisze "SZ". Pragmatyczność zamiast idei Tygodnik "Der Spiegel" komentuje w internetowym wydaniu, że Obama odniósł zwycięstwo, ale nie triumfalne. - Prezydent prowadził pozbawioną blasku kampanię, ukształtowaną raczej przez ostre ataki na charakter rywala, niż przez dumę z własnego bilansu - ocenia komentator "Spiegla". Dodaje, że Obama pozyskał wprawdzie większość elektorów, ale jedynie "nieznaczną większość, jeżeli w ogóle. głosów wszystkich Amerykanów". "Idź na wybory" - taka na końcu była mantra na imprezach wyborczych Obamy. Pragmatyczny apel zastąpił wizjonerskie zdania o nadziei i zmianie. - Proste przesłanie wyborcze prezydenta na jego drugą kadencję brzmiało: Musi zostać wybrany, bo nie dokończył jeszcze swojego trudnego zadania - pisze "Spiegel". Jak ocenia gazeta, w czasie drugiej kadencji Obama będzie musiał wykazać się skromnością i przynajmniej na razie zająć tym, czego oczekują od niego Amerykanie: pobudzeniem gospodarki i tworzeniem nowych miejsc pracy. - Demokrata nie może nadal zajmować się w pierwszej kolejności kontrowersyjnymi projektami, które dzielą, jak jego historyczna reforma systemu ochrony zdrowia - dodaje tygodnik. Pisze, że "ta nowa skromność może opłacić się jemu i jego partii", bo wzrost gospodarczy zwiększy szanse na to, że w 2016 r. prezydentem USA znów może być Demokrata. Zdaniem "Spiegla" może to być obecna sekretarz stanu USA Hillary Clinton.

"Wszystko zostaje po staremu" Według dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zadaniem Obamy jest połączenie sił dla "wewnętrznej odnowy" USA. Jak pisze, Europie może się wydawać, że po wyborach w Waszyngtonie "wszystko zostaje po staremu".

- Ale nie może pozostać. Ktoś musi usunąć z amerykańskiej polityki truciznę, musi przezwyciężyć zastój i znów utorować drogę do współpracy ponadpartyjnej. Cztery lata temu Obama dokładnie to obiecał, ale mu się nie udało i to być może największe rozczarowanie jego pierwszej kadencji - pisze "FAZ". "Barack Obama, odsłona 2" Lewicowy dziennik "Liberation" zamieszcza okładkę z wielkim napisem "YES!", na którym widać Baracka Obamę z uśmiechem i ulgą na twarzy. - Najedliśmy się przez niego strachu. Ale Obama zwyciężył w walce, w której klęskę ponieśli Sarkozy, Berlusconi, Zapatero, Brown - komentuje gazeta nie kryjąca swojej sympatii dla kandydata Demokratów. - Amerykanie woleli jednak niedoskonały bilans i nawet niepewne projekty urzędującego prezydenta od ryzykownej ekonomii "voodoo" jego republikańskich przeciwników. I słusznie - uważa "Liberation". "Barack Obama, odsłona 2" - takim tytułem, nawiązującym do popularnych amerykańskich seriali, przywitało reelekcję prezydenta USA centroprawicowe "Le Figaro". Dziennik zaznacza, że reelekcja Obamy została z ulgą przyjęta w całej Europie, choć bez nadmiernych nadziei, jakie towarzyszyły jego pierwszemu zwycięstwu w 2008 roku. Katolicki dziennik "La Croix" tytułuje swój komentarz o nadchodzącej drugiej kadencji Obamy: "Cztery lata więcej, jedno marzenie mniej". - Obama zawiódł oczekiwania tych, którzy widzieli w nim nadzieję na przezwyciężenie podziałów, początek "nowego New Deal", wymazanie nierówności, ożywienie gospodarki i głęboką zmianę roli USA na świecie - pisze gazeta. Dodaje jednak, że "pragnienie zmiany pozostaje znakiem firmowym Obamy, choć jego polityka stała się bardziej trzeźwa i skromna co do stawianych celów".

Autor: mk//gak / Źródło: PAP

Magazyny:
Raporty: