To brakujące ogniwo ewolucji?

Aktualizacja:

W prestiżowym czasopiśmie „Science” opisano nieznany wcześniej gatunek człowieka odkryty w Republice Południowej Afryki. Zdaniem jego odkrywcy profesora Lee Bergera z Uniwersytetu Witwatersrand w RPA, gatunek, który żył prawie dwa miliony lat temu, może być jednym z brakujących ogniw w łańcuchu ewolucji.

Zespół prowadzony przez profesora Lee Bergera z Uniwersytetu Witwatersrand (RPA) odnalazł prehistoryczne szczątki w oddalonej o 40 km. od Johannesburga jaskini. Naukowcy nadali mu nazwę "australopitek sediba", co w jednym z afrykańskich języków znaczy źródło. Zdaniem odkrywców jest bardzo prawdopodobne, że jest to przodek rodzaju Homo, a więc i ludzi. Ponieważ znalezione szczątki łączą cechy tych dwóch gatunków. Pierwszy na odkrycie natknął się 9-letni syn Lee Bergera Matthew, który uczestnicząc w wykopaliskach ojca przypadkiem znalazł szczątki.

Jak dorastający chłopiec

Główne znalezisko to prawie całkowicie zachowana czaszka i częściowy szkielet chłopca w wieku 11-12 lat. Co więcej naukowcy znaleźli szkielet kobiety uwięziony w skamieniałych osadach i kości co najmniej dwóch kolejnych osobników (niemowlaka i dorosłej kobiety).

Zdaniem odkrywców gatunek miał długie ręce, krótkie silne palce oraz długie nogi zdolne do biegania. Nadal mogły wspinać się na drzewa i były dobrze przystosowane do chodzenia po ziemi. Oba szkielety miały po 1,27 m, jednak dziecko zdaniem uczonych mogło jeszcze urosnąć. Kobieta prawdopodobnie ważyła około 33 kilogramów, a dziecko o 27 kg.

Charakterystyczny był stosunkowo mały mózg o pojemności między 420 a 450 centymetrów sześciennych, w porównaniu do ludzkiego mózgu z 1200 do 1600 centymetrów sześciennych. W jaskini, w której je znaleziono, odkryto również skamieliny m.in. tygrysa szablozębnego oraz hieny.

Jak powiedział nam dr Arkadiusz Sołtysiak, bioarcheolog z Uniwersytetu Warszawskiego, dzięki odkryciu może dowiedzieć się wielu rzeczy na temat pochodzenia człowieka. Jednak, jak podkreśla, podobnych brakujących „ogniw” ewolucji było już wcześniej kilka. – Najciekawsza jest dyskusja, czy jest to jeszcze australopitek, czy już człowiek – podsumował dr Sołtysiak.

Źródło: Sekcja Dokumentacji i Analiz TVN24, science.com, tvn24.pl