Amerykańska gwiazda rocka Tina Turner, która od blisko 20 lat mieszka w Kuesnacht koło Zurychu, otrzymała szwajcarski paszport; wcześniej zdała egzamin na obywatelstwo - informuje w środę szwajcarski dziennik "Blick". Tymczasem Szwajcaria podjęła dziś też decyzję o dłuższym "odgrodzeniu się" od Unii Europejskiej, ograniczając dostęp do swojego rynku pracy dla obywateli "27".
- Jestem bardzo szczęśliwa w Szwajcarii i czuję się tu jak u siebie w domu. Nie mogę sobie wyobrazić lepszego miejsca do życia - powiedziała Turner, nazywana "babcią rocka". Piosenkarka ceni swoją nową ojczyznę za to, że daje jej gwarancję poszanowania prywatności.
Pojechała za partnerem, nauczyła się niemieckiego
Karierę muzyczną, rozpoczętą jeszcze w latach 50. XX wieku, 73-letnia Tina Turner zakończyła wraz z ostatnią trasą koncertową w 2009 roku.
Nauczyła się niemieckiego i przeprowadziła do Szwajcarii w 1995 roku, aby towarzyszyć swojemu partnerowi, młodszemu o 16 lat Erwinowi Bachowi, z którym według "Blicka" ma wziąć latem ślub.
Szwajcaria przymknęła drzwi przed UE
Tymczasem w środę Szwajcaria ograniczyła dostęp do swojego rynku pracy dla obywateli Unii Europejskiej, nie decydując się na żadne wyjątki. Decyzję tę skrytykowała szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton i eurodeputowani.
- Ubolewam z powodu decyzji szwajcarskiego rządu - oświadczyła w środę szefowa unijnej dyplomacji. Jej zdaniem decyzja ta jest sprzeczna z porozumieniem ws. swobodnego przepływu osób i wyboru miejsca pracy i miejsca zamieszkania, bo wprowadza rozróżnienie pomiędzy grupami państw UE. - Te kroki lekceważą wielkie korzyści, jakie swobodny przepływ osób przynosi obywatelom zarówno Szwajcarii, jak i UE - oświadczyła Ashton.
Już rok temu władze w Bernie przywróciły ograniczenia liczby wydawanych zezwoleń na pobyt długoterminowy, przyznawanych obywatelom ośmiu krajów, które weszły do Unii w 2004 r.: Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Słowenii, Słowacji i Węgier. W środę postanowiono przedłużyć te restrykcje o rok i rozszerzyć je na pozostałe państwa UE (z wyjątkiem Bułgarii i Rumunii, objętych jeszcze okresem przejściowym, w którym obowiązują ograniczenia swobody przepływu pracowników).
Autor: adso/jaś / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 2.0) | Helge Øverås