Świat

Media: Londyn przygotowuje propozycję unijnych sankcji wobec GRU

Świat


Brytyjski rząd pracuje nad propozycją nowych sankcji Unii Europejskiej wobec przedstawicieli rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, odpowiedzialnego za marcową próbę zabójstwa byłego szpiega Siergieja Skripala - poinformował dziennik "The Times".

Nowa lista zawiera m.in. zakazy wjazdu do Unii Europejskiej oraz zamrożenie majątku osób podejrzewanych o umożliwienie użycia broni chemicznej, w tym sześciu osób oskarżanych o odegranie roli w ataku na Skripala, w którym użyto środka paraliżująco-drgawkowego nowiczok.

Dokument, który zdaniem gazety będzie opublikowany w przyszłym miesiącu, po raz pierwszy oficjalnie potwierdzi także tożsamość mężczyzn odpowiedzialnych za operację przeciwko Skripalowi. Obaj wcześniej zostali zidentyfikowani przez dziennikarzy śledczych serwisu Bellingcat jako Anatolij Czepiga i Aleksander Miszkin. "Times" podkreślił, że władze w Londynie liczą w szczególności na poparcie rządów Francji i Niemiec. Proponowane sankcje były także omawiane podczas ubiegłotygodniowego spotkania szefa brytyjskiej dyplomacji Jeremy'ego Hunta z jego odpowiednikami z państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym polskim ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem. Dziennik zaznaczył, że o ile większość sojuszników Wielkiej Brytanii wsparła rząd w Londynie w reakcji na atak w Salisbury i podjęła zbiorową decyzję o wydaleniu ponad 150 rosyjskich dyplomatów, to niektóre kraje, np. Austria, nie zdecydowały się na taki krok. Jak przypomniano, w ciągu ostatniego roku austriacki kanclerz Sebastian Kurz aż czterokrotnie spotkał się z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, a minister spraw zagranicznych w rządzie Kurza Karin Kneissl zaprosiła nawet Putina na swój ślub w sierpniu.

Realistyczny scenariusz

Poseł Partii Konserwatywnej i członek komisji spraw zagranicznych w Izbie Gmin Bob Seely podkreślił w rozmowie z "Timesem", że nowe sankcje powinny objąć nawet najbardziej wpływowe osoby powiązane z GRU. Zaznaczył, że środki te muszą być "skuteczne i wiarygodne". - Absolutnym minimum jest stworzenie systemu, który obejmuje wojskowy i polityczny łańcuch decyzyjny osób odpowiedzialnych (za ten atak), włącznie z tymi na wyższych stanowiskach. (...) Nikt nie mówi realistycznie o postawieniu w stan oskarżenia głów państwa, ale jeśli nie obejmiemy (sankcjami) wysokich rangą oficerów wojskowych i tych, którzy politycznie pozwalają im podejmować takie decyzje, to system nie będzie wiarygodny - ostrzegł. Marcowa próba zabójstwa Skripala wywołała największy kryzys w relacjach Wielkiej Brytanii z Rosją od zakończenia zimnej wojny.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: