Świat

Tajny raport ws. bin Ladena kompromituje władze Pakistanu

Świat

Tajny raport ws. Bin Ladena kompromituje władze Pakistanu
tvn24Osama bin Laden zginął 2 maja 2011 r.

Przez skrajną niekompetencję władz Pakistanu nie udało się znaleźć założyciela Al-Kaidy Osamy bin Ladena, który przez dziewięć lat ukrywał się w tym kraju - wynika z tajnego raportu opublikowanego przez telewizję Al-Dżazira.

O opublikowanym w poniedziałek na stronie internetowej Al-Dżaziry raporcie rozpisują się we wtorek najważniejsze pakistańskie dzienniki.

Tajna siatka

337-stronicowy dokument specjalnej komisji podkreśla liczne zaniedbania i "nieudolność na wszystkich szczeblach władz Pakistanu". Do krytykowanych instytucji zalicza się wywiad i armię, które nie zlokalizowały Osamy bin Ladena, chociaż żył w Pakistanie dziewięć lat, zmieniając miejsce zamieszkania sześć razy.

Komisja, w której skład wszedł sędzia Sądu Najwyższego, były funkcjonariusz policji, były wojskowy oraz dyplomata, skrytykowała służby bezpieczeństwa za to, że nie ujawniły działającej w Pakistanie siatki współpracowników CIA odpowiedzialnych za pomoc Amerykanom w odnalezieniu bin Ladena.

Brak brody zmylił wszystkich?

Oprócz obnażenia zaniedbań władzy raport ujawnia liczne szczegóły dotyczące życia Saudyjczyka na terytorium Pakistanu. Wskazuje na przykład na obsesję przywódcy Al-Kaidy na punkcie własnego bezpieczeństwa i podaje liczne przykłady środków, jakie stosował, by je sobie zapewnić.

Zaliczał się do nich na przykład kamuflaż bin Ladena, który, by nie zostać rozpoznanym przez satelity w czasie swoich licznych podróży przez północny Pakistan, zgolił długą brodę, a twarz zasłaniał kowbojskim kapeluszem.

Zerwał kontakt z rodziną

W 2003 r. koło Islamabadu został schwytany Chalid Szejk Mohammed, uważany za jednego z pomysłodawców ataków terrorystycznych na World Trade Center 11 września 2001 r. Po jego aresztowaniu bin Laden zawiesił wszelkie bezpośrednie kontakty z pozostałymi członkami Al-Kaidy, a wkrótce potem ograniczył także kontakty z niektórymi członkami swojej licznej rodziny.

W raporcie podkreśla się także skrajne zachowania religijne Saudyjczyka, który nakazywał swoim żonom całkowite okrycie się na sam widok mężczyzny w telewizji, a od córek wymagał noszenia chust od trzeciego roku życia. Osama bin Laden został zabity w maju 2011 roku przez elitarną jednostkę amerykańskich komandosów w Abbottabadzie na północy Pakistanu. Nieuzgodniona z Islamabadem akcja doprowadziła do znacznego pogorszenia się stosunków między USA a Pakistanem. Władze pakistańskie zarzucały również USA, że przeprowadzając tajną akcję, naruszyły jego suwerenność terytorialną.

Autor: rf/ ola / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: US Gov