TVN24 | Świat

Została premierem Szwecji i po kilku godzinach zrezygnowała

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
akw,
tas/kg
Źródło:
BBC, PAP
Magdalena Andersson została premierem Szwecji. Głosowanie
ENEX Magdalena Andersson została premierem Szwecji

Magdalena Andersson, która w poniedziałek otrzymała wotum zaufania w parlamencie i jako pierwsza kobieta w historii kraju objęła stanowisko premiera, podała się do dymisji zaledwie po kilku godzinach. - Zgodnie z praktyką rząd koalicyjny powinien ustąpić, jeśli jedna z partii decyduje się na odejście - poinformowała na zwołanej konferencji prasowej Andersson. W praktyce władzę w Szwecji wciąż sprawuje ustępujący premier Stefan Loefven.

Andersson (Partia Robotnicza - Socjaldemokraci) objęła stery rządu mniejszościowego socjaldemokratów oraz Zielonych. Ci drudzy ogłosili w środę, że opuszczą rząd po tym, gdy parlament przegłosował wspólny budżet opozycyjnych formacji: centroprawicowej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej, prawicowych Szwedzkich Demokratów oraz Chrześnijańskich Demokratów. Przepadła propozycja rządu.

W budżecie prawicy przewidziano m.in. obniżkę podatku od benzyny. Wywołało to sprzeciw Partii Ochrony Środowiska - Zielonych, którzy oświadczyli, że wychodzą z rządu, gdyż "nie mogą realizować działań sprzecznych ze swoją polityką".

Polityk poinformowała, że gotowa jest stworzyć jednopartyjny rząd, złożony wyłącznie z socjaldemokratów. Z tego powodu od nowa musi ruszyć procedura poszukiwania poparcia w parlamencie, a kandydat na premiera ponownie zdobyć wotum zaufania.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Wcześniej kandydaturę Andersson zaakceptował parlament (Riksdag), w którym większość parlamentarzystów (175 na 349) poparła ją lub wstrzymała się od głosu. Wystarczyło to do otrzymania przez premier wotum zaufania.

Warunkiem braku sprzeciwu ze strony Partii Lewicy była obietnica wypłaty przez rząd dodatków dla najbiedniejszych emerytów.

Magdalena AnderssonERIK SIMANDER/PAP/EPA

Magdalena Andersson została na początku listopada nową przewodniczącą rządzącej od siedmiu lat Szwecją Partii Robotniczej - Socjaldemokraci. Zastąpiła na tym stanowisku ustępującego szefa rządu Stefana Loefvena, który zrezygnował z funkcji. Andersson będzie rządzić do września 2022 roku, gdy zaplanowane są wybory parlamentarne.

Urodzona w 1967 roku Andersson jest absolwentką Wyższej Szkoły Handlowej w Sztokholmie oraz Uniwersytetu w Harvardzie. Mieszka w Nacka pod Sztokholmem, ma męża i dwoje dzieci.

Szwecja w przeciwieństwie do innych krajów skandynawskich nie miała jak dotąd na stanowisku premiera kobiety, choć obecny rząd nazywa siebie feministycznym z uwagi na prowadzoną politykę.

Kandydaturę Andersson zaakceptowało 175 posłów parlamentuErik Simander/PAP/EPA

Autor:akw, tas/kg

Źródło: BBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Pontus Lundahl/TT