Każdego dnia 33 osoby trafiają do seksualnej niewoli w Gwatemali. "Szokująco" wiele z nich stanowią dzieci, niektóre sprzedawane stręczycielom przez własne matki, alarmuje Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).
Niemal 60 proc. z 50 tys. ofiar handlu usługami seksualnymi w Gwatemali to dzieci, wynika z raportu UNICEF oraz Komisji ONZ przeciwko Bezkarności w Gwatemali (CICIG). Jak oszacowano, rynek ten wart jest już 1,6 mld dolarów rocznie.
Dzieci sprzedawane do domów publicznych
- Nigdy nie wyobrażaliśmy sobie skali wykorzystania seksualnego dzieci. Ludzie byli zszokowani wynikami badań, tak samo jak my - przyznał Kagoshima, jeden z autorów raportu. Dziewczynki w wieku nawet 12 lat są zmuszane do pracy w domach publicznych, w których przyjmują nawet 30 klientów dziennie. Dziewice celowo wyłapywane są w szkołach.
Gangi zajmujące się stręczycielstwem i seksualnym niewoleniem rosną w siłę m.in. dzięki "społecznej tolerancji" wobec dzieci sprzedawanych do domów publicznych, stwierdzają autorzy raportu. Wynika z niego, że wartość tego przemysłu odpowiada już 2,7 proc. PKB Gwatemali.
Ubóstwo źródłem desperacji
Jedną z głównych przyczyn, dla której dzieci sprzedawane są do domów publicznych, jest powszechne ubóstwo. Według UNICEF w Gwatemali ponad połowa ludności żyje za nie więcej niż 3 dolary dziennie. Wiele młodych dziewczyn wabionych jest także przez przestępców wizją dobrego zarobku jako modelki lub kelnerki.
Jak zauważa Kagoshima, dramat ofiar seksualnej niewoli często zaczyna się już w rodzinnym domu, gdzie często zdarza się, że są wykorzystywane przez ojców lub ojczymów. W rezultacie uciekają z domów bez źródła utrzymania i stają się łatwym celem dla przestępców.
Z kolei matki, które sprzedają swoje dzieci do domów publicznych, z reguły same były w przeszłości zmuszane do prostytucji, lub były wykorzystywane w domu. Dzieci te nie zawsze też trafiają w ręce zorganizowanych grup przestępczych. W raporcie opisany jest przypadek m.in. 14-letniej Juanity, która w 2011 roku została sprzedana za 13 tys. dolarów funkcjonariuszowi policji, który przez niespełna rok trzymał ją jako seksualną niewolnicę.
Wierzchołek góry lodowej
W 2014 roku w Gwatemali skazano 20 przemytników ludzi, wynika z danych amerykańskiego Departamentu Stanu. Jak podkreśla Kagoshima, na jaw wychodzi jednak jedynie niewielka część procederu seksualnego niewolenia ludzi w tym kraju.
Autor: mm\mtom / Źródło: Reuters