Gdyby referendum niepodległościowe w Szkocji odbyło się w środę, za secesją opowiedziałoby się rekordowe 58 procent głosujących, przy 42 procentach osób przeciwnych wystąpieniu ze Zjednoczonego Królestwa - wynika z sondażu Ipsos Mori.
Prawie dwie trzecie Szkotów - 64 procent - uważa, że rząd brytyjski powinien pozwolić na przeprowadzenie nowego referendum w sprawie niepodległości w ciągu najbliższych pięciu lat, jeżeli Szkocka Partia Narodowa (SNP) zdobędzie większość miejsc w przyszłorocznych wyborach do szkockiego parlamentu. Nieco ponad jedna trzecia - 34 procent - jest zdania, że rząd brytyjski nie powinien na to pozwolić.
58 procent respondentów zagłosowałoby dziś za opuszczeniem Zjednoczonego Królestwa - wynika z sondażu. Wynik ten jest najwyższym odnotowanym poparciem dla secesji Szkocji.
Ponad połowa głosów dla Szkockiej Partii Narodowej
Zdobycie większości przez SNP jest bardzo prawdopodobne, bo na to ugrupowanie zamierza głosować 58 procent wyborców w okręgach i 47 procent w regionach (wybory do szkockiego parlamentu, w odróżnieniu od tych do Izby Gmin, odbywają się w oparciu o ordynację mieszaną), podczas gdy druga w kolejności Partia Konserwatywna w obu przypadkach ma poparcie 19 procent pytanych.
72 procent ankietowanych jest zadowolonych z pracy Nicoli Sturgeon w roli szefowej rządu szkockiego, zaś niezadowolonych jest 24 procent. Jest ona jedyną spośród liderów szkockich partii, która ma dodatnie saldo aprobaty, choć w przypadku szefów szkockich gałęzi Partii Konserwatywnej, Partii Pracy i Liberalnych Demokratów ankietowani najczęściej nie mieli zdania.
76 procent Szkotów jest niezadowolonych z działań brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, co jest jego najsłabszym wynikiem w Szkocji od czasu objęcia urzędu, podczas gdy zadowolenie wyraziło 19 procent badanych. Dodatnie saldo aprobaty ma natomiast lider opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer, którego działania aprobuje 44 procent pytanych, a nie aprobuje - 27 procent.
Sondaż ośrodka Ipsos Mori został przeprowadzony w dniach 2-9 października na reprezentatywnej próbie 1045 mieszkańców Szkocji powyżej 16. roku życia.
Szkocje referendum niepodległościowe
W referendum niepodległościowym, które odbyło się jesienią 2014 roku, zwolennicy pozostawienia Szkocji w składzie Zjednoczonego Królestwa wygrali stosunkiem głosów 55:45.
Boris Johnson nie chce się zgodzić na nowe referendum, wskazując, że zgodnie z ustaleniami sprzed tamtego plebiscytu miał on być jedynym w tym pokoleniu. Aby referendum było ważne, zgodę na jego przeprowadzenie musi wyrazić rząd w Londynie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Schutterstock