Rekordowe poparcie dla niepodległości Szkocji

Źródło:
PAP

Gdyby referendum niepodległościowe w Szkocji odbyło się w środę, za secesją opowiedziałoby się rekordowe 58 procent głosujących, przy 42 procentach osób przeciwnych wystąpieniu ze Zjednoczonego Królestwa - wynika z sondażu Ipsos Mori.

Prawie dwie trzecie Szkotów - 64 procent - uważa, że rząd brytyjski powinien pozwolić na przeprowadzenie nowego referendum w sprawie niepodległości w ciągu najbliższych pięciu lat, jeżeli Szkocka Partia Narodowa (SNP) zdobędzie większość miejsc w przyszłorocznych wyborach do szkockiego parlamentu. Nieco ponad jedna trzecia - 34 procent - jest zdania, że rząd brytyjski nie powinien na to pozwolić.

58 procent respondentów zagłosowałoby dziś za opuszczeniem Zjednoczonego Królestwa - wynika z sondażu. Wynik ten jest najwyższym odnotowanym poparciem dla secesji Szkocji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Ponad połowa głosów dla Szkockiej Partii Narodowej

Zdobycie większości przez SNP jest bardzo prawdopodobne, bo na to ugrupowanie zamierza głosować 58 procent wyborców w okręgach i 47 procent w regionach (wybory do szkockiego parlamentu, w odróżnieniu od tych do Izby Gmin, odbywają się w oparciu o ordynację mieszaną), podczas gdy druga w kolejności Partia Konserwatywna w obu przypadkach ma poparcie 19 procent pytanych.

Referendum niepodległościowe w SzkocjiSchutterstock

72 procent ankietowanych jest zadowolonych z pracy Nicoli Sturgeon w roli szefowej rządu szkockiego, zaś niezadowolonych jest 24 procent. Jest ona jedyną spośród liderów szkockich partii, która ma dodatnie saldo aprobaty, choć w przypadku szefów szkockich gałęzi Partii Konserwatywnej, Partii Pracy i Liberalnych Demokratów ankietowani najczęściej nie mieli zdania.

76 procent Szkotów jest niezadowolonych z działań brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, co jest jego najsłabszym wynikiem w Szkocji od czasu objęcia urzędu, podczas gdy zadowolenie wyraziło 19 procent badanych. Dodatnie saldo aprobaty ma natomiast lider opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer, którego działania aprobuje 44 procent pytanych, a nie aprobuje - 27 procent.

Sondaż ośrodka Ipsos Mori został przeprowadzony w dniach 2-9 października na reprezentatywnej próbie 1045 mieszkańców Szkocji powyżej 16. roku życia.

Szkocje referendum niepodległościowe

W referendum niepodległościowym, które odbyło się jesienią 2014 roku, zwolennicy pozostawienia Szkocji w składzie Zjednoczonego Królestwa wygrali stosunkiem głosów 55:45.

Boris Johnson nie chce się zgodzić na nowe referendum, wskazując, że zgodnie z ustaleniami sprzed tamtego plebiscytu miał on być jedynym w tym pokoleniu. Aby referendum było ważne, zgodę na jego przeprowadzenie musi wyrazić rząd w Londynie.

Szkocja przeciw niepodległościPAP

Autorka/Autor:ft//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Schutterstock

Tagi:
Raporty: