Sześć rzeczy, które warto wiedzieć 3 sierpnia

Źródło:
PAP
Białoruskie śmigłowce nad Polską i przepływ informacji od władz
Białoruskie śmigłowce nad Polską i przepływ informacji od władzTVN24
wideo 2/2
Białoruskie śmigłowce nad Polską i przepływ informacji od władzTVN24

Papież spotkał się z ofiarami wykorzystywania seksualnego, którego dopuszczali się duchowni. Justin Trudeau i jego żona ogłosili separację. Z kolei premier Mateusz Morawiecki zapowiedział "pilne spotkanie" ws. białoruskich śmigłowców nad Polską. Oto sześć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Papież spotkał się z ofiarami wykorzystywania seksualnego

Papież Franciszek, przebywający w Lizbonie z okazji Światowych Dni Młodzieży, spotkał się w środę wieczorem z grupą ofiar pedofilii - przekazał dziennikarzom Watykan. Do spotkania z 13 osobami doszło w siedzibie nuncjatury apostolskiej.

Watykan poinformował w komunikacie, że ofiarom wykorzystywania ze strony członków duchowieństwa towarzyszyli w czasie spotkania z Franciszkiem reprezentanci instytucji portugalskiego Kościoła, zajmujący się kwestią ochrony nieletnich.

2. Zabójca wiernych w synagodze skazany na karę śmierci

Federalna ława przysięgłych skazała w środę jednogłośnie na karę śmierci Roberta Bowersa, który w 2018 roku w synagodze w Pittsburghu zastrzelił 11 wiernych, zranił dwóch i pięciu interweniujących policjantów.

Jest to pierwsza federalna kara śmierci nałożona w trakcie administracji prezydenta Joe Bidena, który wprowadził moratorium na egzekucje.

3. Premier ogłasza "pilne spotkanie" ws. białoruskich śmigłowców nad Polską

Oczekujemy od wszystkich państw, by respektowały suwerenną przestrzeń powietrzną innych krajów. I będziemy nadal poważnie podchodzić do bezpieczeństwa NATO - powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller. Odniósł się do incydentu z udziałem białoruskich śmigłowców w rejonie Białowieży.

Białoruski śmigłowiec w polskiej przestrzeni powietrznej, 1 sierpnia 2023Eliza Kowalczyk

Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że w czwartek odbędzie pilne spotkanie z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą na przesmyku suwalskim.

4. Justin Trudeau i jego żona ogłosili separację

Premier Kanady Justin Trudeau i jego żona Sophie Gregoire Trudeau poinformowali w środę, że podjęli decyzję o rozstaniu po 18 latach małżeństwa.

Kancelaria szefa rządu przekazała, że para podpisała "prawne porozumienie o separacji", które nie jest równoznaczne z rozwodem.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Premier Kanady Justin Trudeau i jego żona ogłosili separację

5. Raków krok bliżej Ligi Mistrzów

Piłkarze Rakowa Częstochowa awansowali do 3. rundy eliminacji Ligi Mistrzów. W rewanżowym meczu drugiej rundy zremisowali na wyjeździe z azerskim Karabachem Agdam 1:1 (0:0). W pierwszym spotkaniu Raków wygrał 3:2.

Awans Rakowa oznacza, że częstochowianie na pewno będą grać w fazie grupowej europejskich rozgrywek klubowych. Czy będzie to Liga Mistrzów czy też Liga Europy albo Liga Konferencji - to już będzie zależało od wyników, jakie mistrzowie Polski uzyskają w starciu z Arisem Limassol i w kolejnej rundzie eliminacji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zwycięski remis w tropikach. Raków krok bliżej Ligi Mistrzów

6. Prezydent podpisał nowelizację "lex Tusk"

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o komisji do zbadania wpływów Rosji na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022, nazywaną "lex Tusk".

Zgodnie z prezydencką nowelą w komisji ds. badania wpływów rosyjskich nie będą mogli zasiadać parlamentarzyści, znoszone są środki zaradcze zapisane w obecnej ustawie (to m.in. zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat), a głównym przedmiotem stwierdzenia komisji będzie uznanie, że dana osoba nie daje rękojmi należytego wykonywania czynności w interesie publicznym. Odwołanie od decyzji komisji ma być kierowane do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezydent podpisał nowelizację "lex Tusk"

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Eliza Kowalczyk