Sześć rzeczy, które warto wiedzieć 23 września

Źródło:
TVN24, Surrey Police, BBC
Borys Budka został zwyzywany, gdy stał w sklepie przy kasie
Borys Budka został zwyzywany, gdy stał w sklepie przy kasieTVN24
wideo 2/4
Borys Budka został zwyzywany, gdy stał w sklepie przy kasieTVN24

W Katowicach doszło do ataku na polityka Koalicji Obywatelskiej. Komisja Europejska domaga się odpowiedzi na wszystkie pytania w sprawie afery wizowej. Z kolei Jarosław Kaczyński ostro krytykuje film "Zielona granica". Oto pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Początek astronomicznej jesieni

W sobotę o godz. 8:50 pozycja Słońca znajdzie się w tzw. punkcie Wagi, co definiuje początek astronomicznej jesieni. O tej porze roku będzie można zobaczyć m.in. częściowe zaćmienie Księżyca, roje meteorów i zakrycie planety Wenus przez Księżyc.

Jesień astronomiczna potrwa do 22 grudnia do godz. 4.27, kiedy to ustąpi astronomicznej zimie.

2. Zarzuty za atak na Borysa Budkę

Borys Budka, szef klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej, został w piątek zwyzywany i popchnięty przez klienta sklepu w Katowicach. Posłowi zniszczono telefon.

Policja zatrzymała 49-letniego mężczyznę. Opublikowała też nagranie z momentu zatrzymania. Sprawca usłyszał zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej i zniszczenia mienia w postaci telefonu. Prokurator zastosował wobec podejrzanego dozór policji i zakaz zbliżania się do posła.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Borys Budka napadnięty, są zarzuty prokuratury

3. Komisja Europejska odpowiada na list polskich władz ws. afery wizowej

Komisja Europejska otrzymała list od wiceministra Pawła Jabłońskiego z odpowiedziami na pytania dotyczące afery wizowej. - Uznajemy, że jest on niewystarczający. List nie odpowiada w pełni na wszystkie zadane pytania, dlatego cały czas czekamy na odpowiedź ze strony polskiego rządu - przekazała rzeczniczka KE Anitta Hipper.

Komisarz UE ds. wewnętrznych Ylva Johansson wystosowała pismo do polskich władz z prośbą o wyjaśnienia w sprawie nieprawidłowości przy wydawaniu wiz. KE zadała szereg pytań i poprosiła władze w Warszawie o udzielenie odpowiedzi do 3 października.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Afera wizowa. Rzeczniczka KE: List z Polski niewystarczający

4. Jarosław Kaczyński zaatakował film Agnieszki Holland

Jarosław Kaczyński zaprosił media na oświadczenie, w którym zaatakował film Agnieszki Holland "Zielona granica". Jego zdaniem reżyserka "wpisuje się w dzieje swojego środowiska, które wywodzi się z Komunistycznej Partii Polski".

Oświadczenie skomentował na antenie TVN24 zastępca redaktora naczelnego Onetu Andrzej Stankiewicz. - Było o wszystkim, natomiast najmniej o filmie, bo prezes nie chce zauważyć, że twórcy mają prawo do tego typu wizji świata, jaką chcą przekazać swoim odbiorcom. Czasem są prorokami, czasem mogą się mylić. Ale na tym polega sztuka. I nie politykom przypada rola recenzowania krytycznych filmów - przypomniał.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jarosław Kaczyński zaatakował film Agnieszki Holland

5. Episkopat publikuje wyborcze vademecum

Konferencja Episkopatu Polski opublikowała "Vademecum wyborcze katolika". Zostało w nim wskazane, czym powinni się kierować katolicy w wyborach.

W dokumencie padło siedem "nienegocjowalnych wartości", w tym prawo do życia od poczęcia do śmierci, a także ochrona praw rodziny opartej na "monogamicznym małżeństwie osób przeciwnej płci". - Ono wygląda tak, jakby było przygotowane pod niektóre partie - twierdzi publicysta Tomasz Terlikowski.

6. Brytyjska policja prosi o pomoc ws. zabójstwa 10-letniej Sary

Brytyjska policja hrabstwa Surrey opublikowała dwa nowe zdjęcia 10-letniej Sary, której ciało znaleziono na początku sierpnia w jej domu rodzinnym pod Londynem.

Według służb dziewczynka mogła być widziana w podobnych ubraniach w miesiącach poprzedzających jej śmierć. Jak wyjaśnił detektyw Mark Chapman, policja udostępniła fotografie "w nadziei, że skłoni w ten sposób więcej osób, które znały Sarę i jej rodzinę, do zgłoszenia się". Służbom zależy na zgromadzeniu informacji, które pomogą w ustaleniu, jak wyglądały ostatnie miesiące życia 10-latki.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Policja publikuje nowe zdjęcia 10-letniej Sary. Apeluje o przekazanie wszelkich informacji o dziewczynce

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: TVN24, Surrey Police, BBC